تلویزیون های ال سی دی هم پرتوافشانی دارند و اشعه هایی نامرئی ساطع می کنند ولی به دلیل تکنولوژی های پیشرفته، مقدار پرتوهایشان کمتر است.

به گزارش افکارنیوز ، اگر جزو علاقمندان سریال ها و برنامه های تلویزیونی هستید، زندگی بدون این جعبه جادویی برای شما دشوار یا غیر ممکن است. این روزها تلویزیون در همه خانه ها پیدا می شود و اطلاعات مختلف و برنامه های سرگرم کننده ای را در اختیار ما قرار می دهد. با این وجود درباره سلامت تلویزیون های مختلف اما و اگرهایی وجود دارد و برخی از پژوهشگران براساس تحقیقات مختلف به این نتیجه رسیده اند که تلویزیون به قسمت های مختلف بدن و البته چشم های ما آسیب می رساند. دکتر عباد هادیان، چشم پزشکی است که در مورد سلامت تلویزیون های مختلف صحبت هایی دارد و نکاتی را به شما گوشزد می کند تا براساس آن ضمن تماشای تلویزیون چشم های سالم تری داشته باشید و طول عمرتان کم نشود.

تلویزیون های لامپی قدیمی با چشم چه می کردند؟


در رتبه بندی، تلویزیون های لامپی قدیمی در پله آخر قرار می گیرند. اگر در خانه از تلویزیون های لامپی قدیمی استفاده می کنید، توصیه می شود ساعت های کمتری جلوی این تلویزیون ها بنشینید یا اگر امکان دارد آنها را با محصولات جدیدتر تعویض کنید. شاید در ظاهر به نظر نرسد که تلویزیون های لامپی برای چشم مضرند اما عوارض این تلویزیون ها مربوط به پرتوهایی است که از آنها ساطع می شوند. این پرتوهای مضر مانند اشعه ایکس و اشعه ماورای بنفش میدان های الکتریکی با ولتاژ بالا و میدان الکترومغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی با فرکانس های بالا و پایین تولید می کنند. بدین ترتیب این اشعه ها زمینه بروز سرطان ها، ناهنجاری های کروموزومی، اختلال بینایی، ضایعات عصبی، مشکلات روانی و سقط جنین را فراهم می کنند. برای رهایی از این خطرها باید این تلویزیون ها را کنار بگذارید.

ال سی دی ها اشعه کمتری دارند


چند سال پیش رایج ترین تلویزیون های بازار بودند که البته در حال حاضر در رقابت با ال ای دی ها محبوبیت شان کمتر شده است. با این وجود به دلیل قیمت پایین تری که نسبت به ال ای دی ها دارند و از طرفی تکنولوژی شان نسبت به لامپی های قدیمی جدید و به روز شده، هنوز هم مشتریانی از اقشار متوسط جامعه به دنبال این تلویزیون ها هستند. تلویزیون های ال سی دی هم پرتوافشانی دارند و اشعه هایی نامرئی ساطع می کنند ولی به دلیل تکنولوژی های پیشرفته، مقدار پرتوهایشان کمتر است. در مورد این تلویزیون ها هم با رعیات فاصله و مدت زمان می توان عوارض را به حداقل رساند.

ال ای دی ها سالم ترند


در این تلویزیون ها وضوح تصویر بهتر است. هر قدر تصویر واضح تر باشد چشم برای دیدن تصاویر کمتر خسته می شود. وقتی تصویر تار یا وضوح تصویر پایین باشد مغز ما تصور می کند که فاصله کم است. در این صورت مردمک چشم باید برای دید بهتر تغییر کند و در چنین شرایطی مغز هم خسته می شود. شاید به این نکته دقت کرده باشید که وقتی تلویزیون ای ای دی را تماشا می کنید چشم تان کمتر خسته می شود و دلتان می خواهد بیشتر تلویزیون تماشا کنید. اما بهتر است بدانید که در مورد این تلویزیون رعایت مدت زمان اهمیت زیادی دارد که باید به آن توجه کنید. زاویه دید بهتر هم جزو برتری های دیگر تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی هاست. در مجموع می توان گفت که تکنولوژی تلویزیون های ال ای دی به گونه ای است که کمترین آسیب را به چشم ها می رساند و با داشتن اشعه های کمتر، در رده سالم ترین تلویزیون ها قرار می گیرد.

پلاسمای خارج از رده


در حال حاضر از این تلویزیون ها کمتر استفاده می شود. طول عمر تلویزیون های پلاسما کمتر است و بیشتر برق مصرف می کنند؛ به همین دلیل تقریباً از رده خارج شده اند. با این وجود انتخاب تلویزیون های پلاسما نسبت به لامپی های قدیمی برتری دارد ولی اگر در فکر خرید هستید، به دنبال ال سی دی و ال ای دی هایی باشید که به دلیل تکنولوژی پیشرفته و اشعه های کمتر، چشم های شما را سالم نگه می دارند و از نظر مصرف برق، مقرون به صرفه تر هستند.

عینک سه بعدی برای چشم مضر است؟


استفاده زیاد از عینک ها باعث ایجاد حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات و حالت غش در بیماران مبتلا به صرع می شود. وقتی برای تماشای تلویزیون از عینک های سه بعدی استفاده می کنیم دو تصویر متفاوت در مغز شکل می گیرد. برای هماهنگی بهتر مردمک چشم ها تغییر می کند. هنگام استفاده از این عینک ها محیط حتماً باید تاریک باشد، چون نور عمق تصاویر را کاهش می دهد. بهتر است افرادی که می خواهند از این عینک ها استفاده کنند، عینک استانداردی بخرند و فاصله را رعایت کنند. علاوه بر این باید به محدودیت زمانی استفاده از این عینک ها توجه کنید و روزانه حداکثر یکی دو ساعت در روز با این عینک ها تلویزیون ببینید.

بررسی های پژوهشگران نشان می داد افرادی که به مدت طولانی تلویزیون را با عینک های سه بعدی تماشا می کردند، دچار سرگیجه می شدند. مشکلات این عینک ها به قدری زیاد بود که برخی از شرکت های تولیدکنندده می خواستند خط تولید این عینک ها را متوقف کنند.
با این وجود اگر فاصله و مدت زمان استفاده از این عینک ها رعایت شود، مشکلات کمتر می شود.

مانیتورها و مشکلات چشمی


در کنار تلویزیون ها، مانیتورها هم انواع سالم و ناسالم دارند. مانیتورهای بزرگ قدیمی با صفحات محدب، درست به اندازه تلویزیون های لامپی مضر هستند و پرتوهای این مانیتورها به بدن و چشم های ما آسیب می رسانند، بنابراین توصیه می شود که در صورت نیاز به استفاده از این مانیتورها، حتماً صفحات محافظ را روی مانیتورهای قدیمی نصب کنید چون اشعه ماورای بنفش زیادی دارند. مانیتورهای ال سی دی امکانات به روز و میزان اشعه کمتری دارند و به همین دلیل برای سلامت چشم ها سالم تر به نظر می رسند. با این وجود اگر هنگام استفاده از این مانیتورها به نکاتی توجه نکنید، این مانیتورها هم می توانند آسیب زا باشند.

لپ تاپ ها و سلامتی کاربران


خیلی از افراد به جای استفاده از رایانه، یک لپ تاپ دارند و در موقعیت های مختلف از آن استفاده می کنند اما مانیتور و اشعه های لپ تاپ ها هم چندان بی ضرر نیستند. توصیه می شود که کاربران و به ویژه آقایان از لپ تاپ های قدیمی فاصله بگیرند و آنها را روی پایشان قرار ندهند. بهتر است هنگام استفاده از لپ تاپ، با این دستگاه ها حداقل ۸۰ سانتی متر فاصله داشته باشید. صفحه نمایش لپ تاپ ها هم اشعه ماورای بنفش تولید می کند که در استفاده طولانی مدت ممکن است سبب نازایی در مردان شود.

تندرستی/ شماره ۱۲۶/۱۱ مهر ماه ۹۲/ آناهیتا درودیان/ صفحه ۳۰
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات