سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- فتانه انفرادی: درد یکی از علائم حیاتی است و سرکوب آن می تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری در انسان شود، با این وجود برای پیشگیری از درد باید به اصلاح سبک زندگی پرداخت تا جایی که حتی متخصصان درد می گویند: برای پیشگیری از درد، باید به مردم آموزش داد.

دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، استاد فیزیولوژی دانشگاه شاهد و متخصص درد به همشهری گفت: به طور کلی درد علامتی برای وجود اختلال در ارگان های مختلف بدن است و درصورتی که این علامت به مدت طولانی مدت باقی بماند و درمان نشود باعث ایجاد آسیب در بدن می شود. علاوه براین، اگر درد درمان نشود مدارهای عصبی در نخاع یا بصل النخاع و سطوح بالاتر مغزی ایجاد خواهد شد که این مدارها خود باعث استمرار علامت درد شده و حالتی به همراه می آورد که برخی از متخصصان از آن به نام بیماری درد تعبیر کرده اند. او اظهار داشت: درمان بموقع درد اهمیت فوق العاده ای دارد.

این درمان شامل درمان علت، علامت و علاوه براین، پیشگیری و چگونگی سازگاری با درد است بنابراین تعبیر کسانی که در برخورد با پزشکان اظهار می دارند که مسکن فایده ای ندارد و درد ما را درمان نمی کند برخورد صحیحی نیست. این متخصص درد گفت: مطالعات انجام شده نشان می دهد که رعایت اصول و ضوابط بهداشتی در پیشگیری از بروز درد مؤثر است و رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم در این زمینه بسیار ضروری است.

او افزود: این نکات بهداشتی در بحث بهداشت مفاصل و استخوان ها، طریقه نشستن، ایستادن و طریقه ورزش کردن اهمیت فوق العاده پیدا می کند. این متخصص درد گفت: یکی از اصول مهم در بهداشت مفاصل خودداری از قرار گرفتن در موقعیت ثابت برای مدت طولانی است بنابراین، کسانی که به اقتضای شغل خود پشت میز می نشینند باید حداقل هر نیم ساعت یک بار از روی صندلی خود بلند شده، قدم بزنند و کمی نرمش کنند. به همین ترتیب، کسانی که به مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنند باید در فاصله هر نیم ساعت یک بار برای چند دقیقه کار را تعطیل کرده و قدم بزنند.

واعظ مهدوی توصیه کرد: افراد برای پیشگیری از دردهای مفاصل و استخوان از پله به آرامی پایین بیایند چراکه فشار ضربه ای که به زانوها در هنگام پایین آمدن پله وارد می شود از عوامل مستعد کننده آسیب های مفصلی است. این استاد دانشگاه بر اهمیت نقش تغذیه صحیح در پیشگیری از درد هم تاکید کرد و گفت:

مطالعاتی که انجام داده ایم نشان داد که میزان احساس درد با میزان مصرف غذا مرتبط است؛ به طوری که مشخص شده است که با کم کردن میزان غذا، احساس درد درکمر، زانو، پا و شکم به شدت کاهش می یابد. او افزود: مکانیسم های دخیل در این کاهش درد عمدتا با رادیکال های آزاد اکسیژنی و مکانیسم های استرسی اکسیداتیو مرتبط است به همین دلیل توصیه می شود افرادی که اضافه وزن دارند برای پیشگیری درد، غذای خود را در وعده های مختلف کاهش دهند.

واعظ مهدوی بر نقش ورزش بر پیشگیری از درد هم تاکید کرد و گفت: مطالعات متعدد اثر ورزش بر کاهش میزان درد را نشان داده است؛ به طوری که نرمش های بدنی، پیاده روی و شنا همه و همه سبب کاهش درد می شود و علاوه بر آن، استرس های شغلی را هم کاهش می دهد. این استاد دانشگاه تصریح کرد: از آنجایی که یکی از مکانیسم های احساس درد باقی ماندن مواد زائد ناشی از سوخت و ساز در بافت های بدن است، ورزش از طریق بهبود جریان خون و تسهیل دفع مواد زائد بافتی می تواند باعث بهبود دردهای موضعی شود.

دکتر پوپک رحیم زاده، فلوشیپ درد نیز با بیان اینکه درد، به عنوان پنجمین علامت حیاتی شناخته شده است و اتفاق ناخوشایندی است که افراد را ناراحت می کند، گفت: باید اقدام جدی و دقیقی درباره کنترل درد برای این افراد صورت پذیرد. وی اظهار داشت: متأسفانه اطلاع رسانی کاملی برای مردم درخصوص روش های کنترل درد انجام نشده است.

از سوی دیگر در مورد کنترل درد حاد بعد از اعمال جراحی هنوز هم برای بیماران به روش های مرسوم و قدیمی که مصرف مسکن های تزریقی و مورد درخواست بیمار است، عمل می شود. این فلوشیپ درد با بیان اینکه می توان برای کنترل دردهای حاد، حتی پیش از آغاز اعمال جراحی و آغاز روند التهابی ایجاد درد در بدن با مصرف داروهای خوراکی روند بروز درد را کند کرد، گفت:

در این صورت مصرف مسکن پس از عمل جراحی بسیار کاهش می یابد. از سوی دیگر با روش های کنترل درد از جمله پمپ های مختلف تزریقی که به بیمار وصل می شود، می توان پس از عمل نیز درد را به طریق آسان تر کنترل کرد. رحیم زاده به ایسنا گفت: اگر درد در مرحله حاد کنترل شود، از پیشرفت آن به مرحله مزمن جلوگیری می شود. وقتی از بیمارانی که از دردهای مزمن در ناحیه کمر، پا، شکم، لگن و سایر بخش ها رنج می برند شرح حال می گیرید، درمی یابید که سابقه عمل جراحی دارند و این دردها پس از عمل جراحی ایجاد شده و یا شدت یافته اند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات