سلامت>  بیماری- همشهری آنلاین: سازمان جهانی بهداشت روز شنبه ۱۹ اکتبر اعلام کرد برای نخستین بار پس از ۱۴ سال دو مورد مشکوک به ابتلا به بیماری ویروسی علاج ناپذیر فلج اطفال در سوریه شناسایی شده است.

به گزارش رویترز این سازمان وابسته به سازمان ملل می گوید نتایج آزمایش های ابتدایی بر روی خوشه ای از موارد فلج شل در ایالت شرقی دیر الزور دراوائل اکتبر از لحاظ این بیماری معلول کننده مثبت شده است.

سازمان جهانی بهداشت هنوز در انتظار نتایج آزمایش های نهایی از آزمایشگاه مرجع منطقه ای است.

پولیوویروس های (ویروس های فلج اطفال) بیماری زا برای آخرین بار در سال ۱۹۹۹ از سوریه گزارش شده بودند.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای از مقرش در ژنو اعلام کرد: " وزارت بهداشت جمهوری عربی سوریه تایید می کند که در حال درمان کردن این رویداد به عنوان یک خوشه بیماری است… و در حال حاضر طراحی اقدامات برای پاسخ فوری در سراسر کشور در حال انجام است. "

" سوریه به علت موقعیت فعلی اش در معرض خطر بالای شیوع فلج اطفال و سایر بیماری های قابل پیشگیری بوسیله واکسن است. "

فلج اطفال یک بیماری بسیار واگیردار است که به دستگاه عصبی حمله می کند و می تواند در طول چند ساعت باعث فلج بازگشت ناپذیر شود. این بیماری در حال حاضر فقط در سه کشور در جهان به صورت آندمیک یا بومی وجود دارد: نیجریه ، پاکستان و افغانستان ، موارد تک گیر آن گاه به گاه در سایر کشورها هم رخ می دهد.

بر اساس آخرین داده های" ابتکارعمل جهانی ریشه کنی فلج اطفال" ، یک برنامه سازمان جهانی بهداشت، در سال جاری تا به حال ۲۸۶ مورد فلج اطفال از سراسر جهان گزارش شده است.

علاجی برای فلج اطفال وجود ندارد، اما می توان با واکسیناسیون از این بیماری پیشگیری کرد. واکسن فلج اطفال که در سال های اولیه زندگی کودک در چند دوز تجویز می شود، تقریبا همیشه برای ادامه زندگی باعث محافظت کودک می شود.

سازمان جهانی بهداشت می گوید برای این منطقه هشدار نظارتی اعلام کرده است تا موارد بالقوه احتمالی بیماری به صورت فعال جستجو شود. فعالیت های واکسیناسیون فوری اضافی نیز در کشورهای همسایه در حال طراحی است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات