قبل از مراجعه به داروخانه ها، این راه ها را امتحان کنید!

قبلا مجبور بودید برای یافتن داروهای کمیاب تک تک داروخانه های سطح شهر را بگردید تا داروی مورد نظرتان را پیدا کنید اما این روزها راه های بهتر و آسان تری برای پیدا کردن دارو پیش روی مان قرار دارد.


مجله سیب سبز:  احتمالا پیش آمده که دکتر برای تان دارویی تجویز کند، بعد به داروخانه مراجعه کنید و با عبارت هایی چون «نداریم» ، «هنوز نرسیده» ، «فقط نسخه بیمارستان خودمان را قبول می کنیم» ، «فقط چندتا دونه مونده» و… مواجه شوید. قبلا مجبور بودید برای یافتن این دارو تک تک داروخانه های سطح شهر را بگردید تا داروی مورد نظرتان را پیدا کنید اما این روزها راه های بهتر و آسان تری برای پیدا کردن دارو پیش روی مان قرار دارد.

مرکز پاسخگویی وزارت بهداشت

سامانه ۱۴۹۰

یکی از بهترین روش های کسب اطلاع از چگونگی تهیه دارو از جمله تهیه فهرست و شماره داروخانه هایی که داروهای کمیاب را دارند استفاده از سامانه ۱۴۹۰ است. شماره گویای ۱۴۹۰ به صورت تلفنی پاسخگوی افراد در زمینه های متعدد سلامت است. برخی داروها در تمام داروخانه های سطح شهر توزیع نمی شوند و مردم از این موضوع اطلاع ندارند به همین دلیل سامانه ۱۴۹۰ به نیازمندان کمک خواهد کرد تا بتوانند از این موضوع آگاهی یافته و بیهوده در داروخانه های شهر سرگردان نشوند. البته همه افراد پاسخگو در این سامانه، داروساز نیستند اما دوره های آموزشی تخصصی را پشت سر می گذارند. در صورت اعلام نام داروخانه برای تهیه دارو، زمان مراجعه و تلفن تماس نیز اعلام و از فرد متقاضی خرید دارو درخواست می شود با توجه به تغییر موجودی داروخانه، حتما قبل از مراجعه وجود دارو را از داروخانه سؤال کند.سایت اینترنتی ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم

www. ndpic. ir

در این وبسایت علاوه بر اینکه می توانید اطلاعات مفیدی در رابطه نحوه تهیه داروهای کمیاب، اقدامات اورژانسی هنگام مسمومیت ها و… پیدا کنید، می توانید در بخش کمبودهای دارویی سایت، نام و نام خانوادگی، شماره تلفن و داروی مورد نظر و محل زندگی تان را اعلام کنید تا این کمبود مورد بررسی قرار گیرد. در بخش جست وجوی دارو نیز می توانید نام داروی مورد نظرتان را وارد کنید تا سایت نام و شماره تلفن داروخانه ای که دارو را دارد به شما بدهد.

سامانه یکپارچه اطلاع رسانی داروها و سموم

 www. samandaru. com

با مراجعه به این وبسایت می توانید به اطلاعات مفیدی در رابطه با انواع داروها و مسمومیت های دارویی و اخبار دارویی دست پیدا کنید. علاوه بر این در بخش «جست وجوی دارو» راه های مختلف پیدا کردن دارو از طریق تلفن همراه و اینترنت به طور کامل توضیح داده شده است. در این قسمت به ۲ روش می توانید نشانی و شماره تلفن حداقل ۲ داروخانه در نزدیک ترین محل زندگی خود، که موجودی از داروی مورد نظر شما را اعلان کرده اند را دریافت کنید.

الف) از طریق اینترنت

ابتدا در صفحه عضویت در سایت در قسمت عضویت کاربران با ثبت مشخصات و شماره تلفن همراه خود عضو شوید، پس از تایید عضویت توسط وارد کردن شماره کاربری که از طریق پیامک برای شما فرستاده می شود به فضای کاربری خود وارد شوید. در کادر مشخصات ابتدا نام شهر را به صورت انگلیسی و پس از آن شماره منطقه شهرداری را به صورت عدد بنویسید سپس نام دارو، دوز مورد نظر بر اساس میلی گرم و شکل دارویی را وارد کنید. پس از ایجاد متن پیامک آن را ارسال کرده و نشانی ۲داروخانه در همان منطقه شهرداری را از طریق پیامک دریافت کنید. در مناطق غیر از تهران بزرگ نام منطقه ضروری نیست وتنها نام شهر به صورت انگلیسی کفایت می کند. اگر هیچ کدام از اطلاعات مورد نظر را وارد نکردید و فقط نام دارو را وارد کردید برنامه به صورت خودکار ۳داروخانه در شهر تهران را به شما معرفی خواهد کرد.

ب) از طریق پیامک و تلفن همراه

شما می توانید تمام مراحل فوق را از طریق ارسال پیامک به ۲۰۱۴۹۰ از طریق تلفن همراه خود انجام دهید. پیامک را کاملا انگلیسی بنویسید. مثال:

TEHRAN*۴*PIROXICAM*۱۰*CAP

SHIRAZ*PIROXICAM*۱۰*CAP

نکته: اگر نام دارو را به صورت ناقص یا اندکی اشتباه وارد کنید سامانه، نام صحیح را برای شما پیامک می کند و پس از ارسال پیامک صحیح توسط شما در نهایت نشانی و تلفن ۲ داروخانه برای شما ارسال خواهد شد.

راه دیگر اینکه می توانید ابتدا یک پیامک بدون عنوان به ۲۰۱۴۹۰ ارسال کنید سپس پیامکی حاوی نحوه ارسال مشخصات دارو برای تان ارسال می شود. باید دقت کنید تا نام دارو را اشتباه ارسال نکنید زیرا مشکلات زیادی در خصوص ارسال اشتباه نام دارو وجود دارد.

شیوه درخواست تهیه  داروی کمیابشماره تماس داروخانه های ویژه تهران

شما می توانید با تماس با این داروخانه ها به طور مستقیم و با صرف وقت کمتری از موجودی دارو اطمینان حاصل کنید. برای مثال در مورد داروهای «وارفارین» و «فنی توئین» که اخیرا دچار کمبود شده بود با این داروخانه ها تماس گرفتیم و مشخص شد که اکثر داروخانه های توزیع داروهای خاص و کمیاب دولتی مثل ۲۹فروردین، شهید کاظمی، سیزده آبان و… این دو دارو را دارند.


در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات