مجید سعیدی فتوژورنالیست ایرانی، مدال طلا و عنوان شایسته تقدیر نهمین دوره مسابقه بین المللی عکس خبری چین (CIPPC) را کسب کرد.

  مجید سعیدی عکاس آژانس عکس گتی ایمجز (getty images) که چندی پیش نیز در جایزه ورلد پرس فتوی ۲۰۱۳ درخشیده بود، این بار موفق به کسب جایزه نخست مسابقه بین المللی عکس خبری چین (CIPPC) شد.

این فتوژورنالیست ایرانی مبلغ ۱۰ هزار یوان به عنوان جایزه نقدی به همراه مدال، لوح تقدیر و هزینه سفر به چین برای شرکت در مراسم اهدای جوایز را نیز دریافت کرد.

امسال بیش از ۳۰ هزار عکس از حدود ۳ هزار عکاس از سراسر جهان برای شرکت در این مسابقه ارسال شده بود که در نهایت هیات داوران ۷۵ جایزه و عنوان شایسته تقدیر در قالب هشت گرایش موضوعی در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس به عکاسانی از ۲۳ کشور جهان، اهدا کردند.

عکاسان خبرگزاری های آسوشیتدپرس، رویترز، گتی ایمجز و فرانس پرس به ترتیب بیشترین سهم از جوایز امسال را داشتند.

مجموعه عکس از مجید سعیدی به نام « بدنسازی در افغانستان» موفق به کسب جایزه نخست (مدال طلا) گرایش عکس های ورزشی در بخش مجموعه عکس شد.

این عکاس خبری ایرانی در این مجموعه به علاقه روزافزون جوانان افغان به ورزش بدنسازی می پردازد که بیشتر تحت تاثیر قهرمانان و الگوهای ارائه شده در فیلم های هالیوودی به این رشته روی می آورند.

همچنین مجموعه عکس دیگری از این عکاس ایرانی، که در سال های اخیر مشغول عکاسی از افغانستان برای آژانس عکس گتی ایمجز بوده است، با عنوان « زندگی در جنگ» موفق به کسب عنوان شایسته تقدیر هیات داوران در گرایش موضوعی زندگی روزمره و بخش مجموعه عکس شد.

ترکیب متفاوتی از برخی فریم های این مجموعه پیش از این موفق به کسب یکی از جوایز ورلد پرس فتوی ۲۰۱۳ هم شده بود.

مجموعه « زندگی در جنگ» روایتی پیرامون زندگی مردمی است که بیش از ۳۰ سال در جنگ و ناآرامی زندگی کرده اند و در نتیجه امور روزمره شان کاملا تحت تاثیر خشونت و ویرانی های ناشی از جنگ قرار گرفته است.

عنوان « عکس سال» نهمین دوره این جایزه فتوژورنالیستی هم برای تک عکسی تحت عنوان « خداحافظی در غزه» نصیب برنات آرمانگو، عکاس ۳۵ ساله اسپانیایی شد.

مسابقه بین المللی عکس خبری چین از سال ۲۰۰۵ تاکنون توسط انجمن عکاسان خبری چین هر سال به میزبانی یکی از شهرهای این کشور پهناور برگزار می شود و به گفته دست اندرکاران تلاش این مسابقه بر این است تا محلی برای بازتاب حقایقی از دنیای سیاست، اقتصاد و فرهنگ زندگی روزمره مردم سراسر جهان باشد.

موضوع امسال این جایزه موارد مثبت و منفی مرتبط با صلح و پیشرفت های جهانی تعیین شده بود و قرار است نمایشگاه، مراسم اهدای جوایز و رونمایی از کتاب این دوره اواسط پاییز سالجاری در شهر هانگ ژو، در استان شرقی ژی جیانگ برپا شود.

پیش از این، مجموعه عکس دیگری از مجید سعیدی، مجموعه ای از حسین فاطمی و تک عکسی از بهروز مهری موفق به کسب سه مدال طلا از هفتمین دوره همین مسابقه بین المللی فتوژورنالیستی شده بودند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات