تعداد بسیار کمی از انسان ها این فرصت را داشته اند که زمین را با تمام زیبایی اش از فضا ببینند و حتی تعداد بسیار کمتری توانسته اند این تجربه را از سطح ماه داشته باشند.

به گزارش افکارنیوز ، در حقیقت، باشکوه ترین نما از سیاره سوم از سوی خورشید که ممکن است بیشتر انسانها بتوانند از آن لذت ببرند، از دریچه هواپیمایی در ارتفاع ۱۲ کیلومتری خواهد بود.

البته با تلاش های سازمان ناسا و به لطف تصاویر زمین از فضا که توسط ماموریت های فضایی سرنشین دار و بدون سرنشین به زمین ارسال شده، مشاهده زمین از دیدگاه بیگانگان فضایی برای همه انسانها میسر شده است.

جدیدترین تصاویر از زمین که اخیرا توسط فضاپیمای کاسینی از مدار سیاره زحل ثبت شده، سیاره ما را به شکل یک لکه آبی رنگ در فاصله بین حلقه های زحل نمایش داده اند.

کاسینی که از سال ۲۰۰۴ در اطراف این سیاره حلقه دار می چرخد، تصاویر خود را از فاصله حدود ۱۴۵۰ کیلومتری ثبت کرده که سومین مجموعه از تصاویر زمین از فضای خارجی به شمار می رود. اما به نوشته مجله دیسکاور، طیف گسترده ای از تصاویر ثبت شده از مسیرهای نزدیکتر وجود دارند که زمین را از هر زاویه ممکن و قابل تصور نمایش داده اند.

در همان روز که مردم زمین یک عکس دسته جمعی را در برابر دوربین کاسینی به ثبت رساندند، فضاپیمای مسنجر نمای جالبی از کل منظومه شمسی را به تصویر کشید.

این تصویر به نمایش نمایی از وسعت منظومه شمسی پرداخته که سیارات مختلف در آن به شکل نقاط ریز نور مشخص شده اند.

در حالی که فضانوردان آپولو در زمان کاوش در ماه تصاویری را از طلوع زمین به ثبت رسانده بودند، فضاپیمای ژاپنی کاگویا در گامی بهتر در سال ۲۰۰۷ به ثبت تصاویر و فیلمی از زمین در حال غروب در افق ماه پرداخت.

ما همه تصاویر خورشید گرفتگی از منظر زمین را مشاهده کرده ایم اما تصاویر جالب مدارگرد اکتشافی ماه در سال ۲۰۱۰ به ثبت لحظاتی پرداخته که ماه در برابر خورشید و زمین قرار گرفته است.

در این تصاویر، سایه ماه بر روی زمین در سواحل آلاسکا به نمایش درآمده است.

یکی دیگر از تصاویر جالب شامل نمای هلال نور طبیعی بر روی زمین در زمان درخشش خورشید بر یک سوی سیاره توسط فضاپیمای روزتای سازمان فضایی اروپا بوده در حالی که در سوی دیگر نورهای مصنوعی شهرهای بزرگ که هنوز در تاریکی شب قرار دارند در تضاد با آن قرار گرفته اند.

منطقه نور طبیعی خورشید کاملا به شکل هلالی در زیر سیاره نمایش داده شده است.

تصویر دیگر شامل نمایش زمین از زیر توسط فضاپیمای NEAR در سال ۱۹۹۸ است.

این عکس که از فاصله ۴۰۰ هزار کیلومتری ثبت شده، زمین را از بخش قطب جنوب با نیمی از سیاره در معرض خورشید و نیم دیگر در تاریکی نمایش داده است. همچنین می توان ماه را نیز در فاصله دورتر مشاهده کرد.


جدیدترین تصویر زمین از فاصله ۱۴۵۰ کیلومتری در زیر حلقه های زحل توسط فضاپیمای کاسینی
تصویر کمتر شناخته شده فضاپیمای مسنجر از منظومه شمسی مقارن با تصاویر کاسینی
ثبت تصویر زمین از سطح ماه توسط فضاپیمای کاگویا در سال ۲۰۰۷
تصویر دیگر کاگویا از سیاره زمین در زوایای دور و نزدیک
زمین در حال غروب از منظر فضاپیمای کاگویا
نمایش خورشید گرفتگی از فضا و سایه ماه در ساحل آلاسکا در سال ۲۰۱۲
نمای زیبایی از هلال نور طبیعی روی سطح زمین در برابر نورهای ساخت بشر در شهرهای بزرگ جهان
تصویر زمین از زاویه قطب جنوب توسط فضاپیمای NEAR در سال ۱۹۹۸
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات