سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: یک گزارش علمی سازمان ملل حاکی از آن است که نوزادان و کودکان ممکن است از لحاظ ایجاد برخی از سرطان ها هنگام قرار گرفتن در معرض پرتوهای رادیواکتیو نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بیشتری باشند.

به گزارش رویترز این گزارش می گوید کودکان از لحاظ دچار شدن به ۲۵ درصد انواع تومورها از جمله سرطان خون ، تیروئید، مغز و پستان نسبت به بزرگسالان حساسیت بیشتری دارند.

" کمیته علمی اثرات پرتوتابی اتمی سازمان ملل " (UNSCEAR) در بیانیه ای اعلام کرد: " این خطر ممکن است به طور قابل توجهی بسته به شرایط بالاتر باشد. "

UNSCEAR می گوید کار بر روی این گزارش را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرده بود؛ در همین سال بود که حادثه هسته ای فوکوشیمای ژاپن رخ داد، هر چند این بدترین حادثه از این نوع در ۲۵ سال گذشته در این بیانیه مورد اشاره قرار نگرفته است.

اما بررسی ها درباره حادثه هسته ای در چرنوبیل در اوکراین سرطان تیروئید را با ید رادیواکتیو مربوط کرده بود. تیرویید بیش از سایر اندام ها در معرض پرتوهای رادیواکتیو قرار می گیرد، زیرا ید رادیواکتیو در آن تجمع پیدا می کند. کودکان به طور خاص به این اثر سرطان زا حساس هستند.

این گزارش که روز جمعه ۲۵ اکتبر به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد، می گوید برای پیش بینی دقیق تر این خطر کودکان و بزرگسالان باید جدا از یکدیگر مورد بررسی قرار گیرند.

فرد متلر، رئیس گروه کارشناسی UNSEAR در این باره گفت: " پرتوتابی به علت تفاوت های آناتومیک و فیزیولوژیک کودکان و بزرگسالان اثرات متفاوتی بر آنها دارند. توصیه نمی شود هنگام در نظر گرفتن خطرات و اثرات قرارگیری در معرض پرتوتابی در دوران کودکی از همان تعمیم های مورد استفاده برای بزرگسالان استفاده شود. "

به گفته این کمیته سازمان ملل در بررسی های همه گیرشناختی عموما کودکان به همراه بزرگسالان مورد ارزیابی قرار می گیرند.

UNSCEAR می گوید ۲۳ نوع سرطان که برخی از آنها با ارزیابی پیامدهای پرتوتابی رادیواکتیو به دنبال حوادث هسته ای و برخی از اعمال پزشکی بسیار مرتبطند، را مورد بازبینی قرار داده است.

به گفته این کمیته در حدود ۱۵ درصد از انواع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ از لحاظ اثر سرطان زایی پرتوهای رادیواکتیو کودکان حساسیت مشابهی با بزرگسالان دارند، اما در ۱۰ درصد انواع سرطان، مانند سرطان هایی که ریه را مبتلا می کنند، کودکان حساسیت کمتری نسبت به بزرگسالان دارند.

بر اساس گزارش این کمیته در ۲۰ درصد سرطان ها داده ها آنقدر قوی نیستند که بتوان بر اساس آنها در این مورد نتیجه گیری کرد و در ۳۰ درصد سرطان ها در هر سنی رابطه ای میان قرارگرفتن در معرض پرتوها و ابتلا به سرطان وجود ندارد. "

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات