سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: چرت زدن وقفه ای خوشایند در یک روز کاری ایجاد می کند، اما مباحثه درباره اثرات این عادت بر سلامت در میان دانشمندان ادامه دارد و جدیدترین این مباحثات اثر چرت زدن بر دیابت است.

برخی از بررسی ها نشان داده اند که خواب کوتاه مدت بعدازظهر اثرات مثبت شناختی دارد، و برخی دیگر از بررسی ها بیانگر رابطه میان چرت زدن و اثرات منفی بر سلامت مانند کاهش طول عمر بوده اند.

اکنون به گزارش لایو ساینس یک بررسی جدید نشان می دهد افرادی که مدت بیشتری نسبت به دیگران چرت می زنند، در معرض خطر بالاتر دچار شدن به دیابت هستند، و به این ترتیب به نظر می رسد مدت های متفاوت چرت زدن اثرات متفاوتی بر بدن داشته باشد.

پژوهشگران در این بررسی ۲۷۰۰۰ مرد و زن چینی بازنشسته را بر اساس مدت چرت زدن شان به چهار گروه از صفر دقیقه تا ۶۰ دقیقه در روز رده بندی کردند.

بیش از دو سوم شرکت کنندگان در این بررسی- حدود ۱۸۵۰۰ نفر- گزارش کردند که به طور مرتب در بعدازظهرها چرت می زنند. پس تعدیل کردن اثرات عوامل مخدوش کننده ای مانند سیگار کشیدن، مدت خواب شبانه افراد و فعالیت جسمی، نتایج نشان داد که افرادی که بیش از یک ساعت در روز چرت می زنند، نسبت به افرادی که چرت نمی زنند در معرض خطر بالاتر دچار شدن به پیش - دیابت و دیابت هستند.

با اینکه چرت زدن طولانی تر با افزایش خطر بالارفتن قند خون و دیابت همراهی داشت، افرادی که چرت های کوتاه مدت، کمتر از ۳۰ دقیقه، در روز داشتند، در مقایسه با افرادی که چرت نمی زدند، قند خون پایین تری داشتند؛ البته این رابطه از لحاظ آماری قابل توجه نبود.

الیان لوکاسن، پژوهشگر در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند می گوید: " این یافته ها ممکن است نتایج مهمی برای افرادی داشته باشد که به طور مرتب چرت می زنند. "

او در مقاله تفسیری درباره این یافته ها که هفته گذشته در جورنال پزشکی خواب منتشر شد، می نویسد: " داشتن عادت به چرت بعدازظهر (power nap) ممکن است برای افراد معینی مفید باشد، اما مدت این چرت زدن نباید بیش از حد طولانی شود. "

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات