علائم بلوغ زودرس در کودکان را می شناسید؟ می دانید چه تاثیری روی کودکان در آینده دارد؟ اگر کودک تان با این مشکل مواجه است باید چه کار کنید و از چه کسی کمک بگیرید؟

به گزارش افکارنیوز ، دختر کوچولویی را تصور کنید که با جثه ریزش، کفش پاشنه بلند پوشیده و با کیف بزرگتر از قد و قواره اش می خواهد برای خرید از خانه بیرون برود. حالا پسر بچه یا را در ذهن تان تجسم کنید که کت و شلوار مردانه پوشیده، کفشی بزرگتر از پاهای کوچکش پوشیده و با مداد سیاه سبیلی هم برای خودش کشیده است. او هم می خواهد سر کار برود. حکایت کودکانی که بلوغ زودرس دارند، همین است. آنها اگرچه از نظر ظاهری، به ویژه در مراحل نخست بلوغ، تفاوتی با همسالان شان ندارند اما از نظر روانی دچار تحولی شده اند که به آن بلوغ می گویند و همین مسئله نیازهایی را برایشان تعریف می کند که خودشان هم نمی دانند چرا به این تغییرات دچار شده اند. از سوی دیگر، بلوغ زودرس، قد کودکان را هدف قرار داده و آن را دستخوش تغییرات ناخوشایندی می کند. برای بررسی مسئله بلوغ زودرس، دلایل و تبعات آن، از دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران کمک گرفته ایم تا ببینیم والدین باید در برابر این تغییرات چه رفتاری داشته باشند و چه موقع برای کمک گرفتن به متخصصان مراجعه کنند.

در آخرین «همایش غدد و متابولیسم» که شهریور ماه امسال در مشهد برگزار شد، اعلام شد سن بلوغ در دختران ایرانی از ۹ به ۷ سال و در پسران از ۱۲ به ۹ سال کاهش یافته است. زمان بلوغ براساس ساعت بیولوژیک بدن است و عملکرد این ساعت توسط غده هیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز تنظیم می شود. با ترشح هورمون های جنسی از هیپوتالاموس بلوغ آغاز می شود. بلوغ گاهی در دخترها زودتر از ۷ سالگی و یا در آستانه آن و در پسرها زودتر از ۹ سالگی و یا در آستانه آن آغاز می شود که به آن بلوغ زودرس می گویند. دخترانی که در کمتر از ۷ سالگی و پسرانی که کمتر از ۹ سالگی بالغ می شوند، بلوغ زودرس دارند. این تغییر ناگهانی به دلایل ژنتیکی و یا اکتسابی رخ می دهند.

یک تصادف ساده


شیوع بلوغ زودرس در دخترها، به دلیل وجود عوامل ارگانیک، کمتر از پسرهاست اما نباید آن را نادیده گرفت. بلوغ زودرس ممکن است به دلیل یک ضایعه ارگانیک اتفاق بیفتد اما نمی توان این عامل را تنها عامل دانست. بعضی عوامل مانند وجود یک زائده تومورال در مغز، تصادف و ایجاد ضربه و ضایعه در مغز و هر گونه ضایعه ای می تواند عاملی برای بلوغ زودرس در دختران و البته پسران باشد.

غده ها مسئول هستند


گاهی عملکرد سریع غدد جنسی و غده فوق کلیه در دخترها و پسرها، باعث بروز این اتفاق می شود. اگر بررسی همه این عوامل نشان داد که شخص از نظر عملکرد این بخش ها سالم بوده و آسیبی نیز به مغزش وارد نشده است، بلوغ زودرس با عامل ناشناخته مطرح می شود. البته بررسی در این مرحله، تلاش برای یافتن عامل شروع بلوغ زودرس به دلیل وجود نوعی اختلال در بدن است اما بلوغ زودرس دلایل دیگری هم دارد.

چاق ها زود بالغ می شوند؟


اشاره کردیم که در آخرین همایش بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم، درباره بعضی دلایل بلوغ زودرس در کودکان و نوجوانان صحبت شد. در همین نشست، یکی از متخصصان غدد و متابولیسم دانشگاه مرمره استانبول اعلام کرد فقط یک درصد از نوجوانان اروپایی به مشکل بلوغ زودرس دچار هستند که اصلی ترین دلیل آن چاقی و اضافه وزن است. این نکته به ویژه درباره دختران نکته بسیار مهمی است. اضافه وزن می تواند یکی از دلایل بلوغ زودرس باشد. این نکته به ویژه درباره دختران بسیار مهم است. دخترانی که توده چربی بیشتری در بدن شان دارند، زودتر از همسالان شان که این توده را نداشته و لاغرتر هستند، بالغ می شوند، بنابراین کنترل وزن در دختران نکته ای است که می تواند مسئله بلوغ زودرس را به تعویق بیندازد.

زودرس هست و نیست


در مواردی طبق تعریف، زمان بلوغ کودک، ۷ تا ۹ سالگی نیست؛ یعنی کودک دچار بلوغ زودرس نشده و کودک در زمان مقرر خود بالغ شده است اما روند بلوغ به قدری سریع است که می تواند تبعات زیادی را به دنبال داشته باشد. در این شرایط نیز باید دست جنباند و کاری کرد. در مواردی وقتی شخص در زمان مقرر خود بالغ می شود اما روند بروز علائم سریع تر از حالت طبیعی است، مسئله بلوغ زودرس و تبعات منفی آن مطرح می شود. در این حالت بلوغ زودرس اتفاق نیفتاده است، اما پیشرفت بلوغ سریع است. مهمترین تاثیر این مسئله روی قد نوجوانان است. به این ترتیب که با تسریع روند بلوغ، صفحه های استخوانی نوجوان زودتر بسته شده و امکان افزایش قدش به حداقل می رسد.

تخمین قد با فرمول ریاضی و عکس مچ


انتظار ندارید وقتی قد شما به عنوان والدین کودک کوتاه یا متوسط یا حتی متوسط رو به بلند است، فرزندتان قدش سرو شود؟ اندازه قد به شاخص مهمی به نام ژنتیک هم وابسته است، بنابراین قد فرزند شما متاثر از قد خود شماست. برای آنکه قد کودک را اندازه گیری کرده و میزان بلندی قد او را تعیین کنند از چند روش به طور همزمان استفاده می شود. ابتدا از نظر هورمونی وضعیت کودک بررسی می شود سپس با بررسی سن استخوانی کودک از روی عکسی که از استخوان های مچ دست او می گیرند، قد نهایی او تخمین زده می شود. راه دیگری هم برای اندازه گیری قد نهایی کودک وجود دارد؛ اندازه گیری قد کودک به وسیله یک فرمول ریاضی. در این روش، جمع قد پدر و مادر به سانتی متر را تقسیم بر دو می کنند. برای دخترها این رقم را منهای ۵/۶ و برای پسرها آن را به علاوه ۵/۶ می کنند. به این ترتیب قد نهایی کودک مشخص می شود. پس از آن در صورت نیاز، مراحل درمان برای به تعویق انداختن بسته شدن صفحه های استخوانی انجام می شود.

با آمپول زمان می خریم


این اصطلاح را شنیده اید که می گویند: «به خاطر بلوغ سوخت» ؟ یکی از اثرهای مستقیم بلوغ، تاثیر آن روی قد کودک است که در بین عامه مردم به «سوختن قد» مشهور است. کودکانی که بلوغ زودرس دارند، در همان زمان بلوغ نسبت به دیگر همسالان شان بلند قدتر هستند. این به دلیل جهش ناگهانی رشد در آنهاست اما کمی پس از آن، بلوغ زودرس باعث بسته شدن صفحه های رشد استخوانی می شود. به این ترتیب روند رشد استخوانی و در نتیجه قدی کودک مختل شده و همین امر باعث می شود زمانی که هنوز دیگر کودکان در حال رشد قدی هستند، این کودکان رشد قدی شان کند و یا متوقف شود. به این ترتیب این کودکان در بزرگسالی افراد قد بلندی نخواهند بود. در این شرایط برای به تعویق انداختن بسته شدن صفحه های استخوانی و ادامه رشد استخوان ها، درمان هورمونی با مصرف قرص یا تزریق آمپول آغاز می شود. به این ترتیب اصطلاحاً از استخوان ها زمان می خریم تا رشد قدی کودک مختل نشود.

ورزش کمک می کند


به طور طبیعی بچه ها جنب و جوش دارند. همین مسئله به رشد قدی آنها کمک می کند اما انجام ورزش منظم، به ویژه ورزش هایی که باعث کشش قد می شوند، صفحه های استخوانی را تحریک کرده و باعث افزایش قد می شوند.

خوراک ذهن و بلوغ

یادتان می آید بچه که بودید چه ساعتی می خوابیدید؟ بیشتر کودکان یکی، دو نسل قبل زمان خواب شان، به ویژه خواب شبانه آنها کاملاً مشخص بود و درست سر زمان مشخص که احتمالاً ۸ یا ۹ شب بود به رختخواب می رفتند. اما بچه های امروزی تا زمانی که تلویزیون را آب و جارو نکنند، خواب به چشم شان نمی آید. دکتر مهاجری تهرانی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی بلوغ زودرس نوجوانان را دیدن فیلم ها و یا آموزش های صمعی و بصری در زمینه مسائل مرتبط با مسائل جنسی می داند و می گوید: «یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا سن بلوغ کودکان کاهش یابد، تماشای فیلم ها و دیدن برنامه هایی است که متناسب سن آنها نبوده و از قدرت درک آنها فراتر است؛ به ویژه فیلم ها یا برنامه هایی که به شکلی با مسائل جنسی در ارتباط است. »

من با دیگران فرق دارم؟


دکتر غزال زاهد/ فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

برخلاف تصور والدین، کودکان تفاوت ها را احساس می کنند. درباره مسئله بلوغ نیز اگرچه آنها به درستی دلیل تفاوت شان با دیگران را نمی دانند اما متوجه هستند که با همسالان شان تفاوت دارند. بنابراین ممکن است از نظر روانی تبعاتی را برای آنها به دنبال داشته باشد. پس دقت کنید.

۱. آمادگی دهید: قبل از آنکه فرزندتان بالغ شود، به او توضیح دهید که بلوغ چیست و در اثر بلوغ چه فرایندی در بدن اتفاق می افتد. این نکته ها را با زبان ساده بیان کنید.

۲. توضیح دهید: به فرزندتان با زبانی که متوجه می شود. فرایند بلوغ را توضیح دهید. به او توضیح دهید که او در مرحله جدیدی برای بزرگ شدن قرار گرفته است اما او را از بازی و شیطنت با همسالان منع نکنید. نکته مهم این است که او تصور نکند به سرعت در حال عبور از کودکی به بزرگسالی است. این حالت حس جدا شدن از جمع را در او ایجاد می کند که این حس، ناخوشایند است.

۳. مواظب روان او باشید: مراقب باشید که بروز تغییرات بلوغ یا مراجعه او به متخصص برای تزریق آمپول یا مصرف قرص باعث احساس ناراحتی او نشود. توضیح دهید که این کارها برای این است که قدش به اندازه ای که لازم است، بلند شود.

۴. مشورت با روانپزشک اطفال: اگر احساس کردید نشانه های بلوغ تاثیر نامطلوبی روی رفتار و حرکات فرزندتان داشته است، حتماً با روانپزشک کودک و نوجوان مشورت کنید تا راهکارهای لازم را به شما بگوید.

تندرستی/ شماره ۱۲۶/۱۱ مهر ماه ۹۲/ مهتاب خسروشاهی/ صفحه ۳۶
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات