سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: محقق ایرانی MIT و همکار آمریکایی اش به صورت مشترک به عنوان برندگان بزرگترین جایزه بین المللی نانوتکنولوژی جهان، راسنانو، معرفی شده اند.

امید فرخزاد به همراه رابرت لنگر محققان MIT به خاطر تحقیقاتی که در زمینه تولید نانوداروهای ضدسرطانی انجام داده آند و همچنین به خاطر تولید این نانوداروها بزرگترین جایزه بین المللی نانوتکنولوژی را در مسکو دریافت خواهند کرد.

امید فرخزاد و همکارش رابرت لنگر توسط هیات داورانی متشکل از اساتید جهانی، مقامات دولتی و رهبران صنعتی شایسته دریافت این جایزه شناخته شده اند. فرخزاد پیشتر نیز توسط روزنامه بوستون گلاب به عنوان یکی از برترین مخترعان ماساچوست معرفی شده بود و به تازگی نیز نام وی به عنوان یکی از قهرمانان عرصه سلامت و درمان در روزنامه بوستون بیزنس ژورنال منتشر شده است.

کمیته جایزه بین المللی نانوتکنولوژی راسنانو پرایز برندگان جایزه سال ۲۰۱۳ را به خاطر ساخت و تجاری سازی تکنولوژی نانوذرات با کاربرد طبی شایسته دریافت این جایزه ارزشمند دانسته است. به گفته این کمیته این دو محقق نانوذرات ترکیبی ابداع کرده اند که سطح آنها پوشیده از حسگرهای بیولوژیکی است که می توانند اهداف خاصی را در بدن از قبیل سلول های سرطانی نشانه گیری کنند، بخش درونی این نانوذرات از پلیمر زیستی ساخته شده که حاوی داروهایی از قبیل دوستاکسل، داروی رایج شیمی درمانی است.

رابرت لنگر، برنده دیگر این جایزه ارزشمند نیز علاوه بر نانوتکنولوژی، در حوزه مواد بیولوژیکی از قبیل ساخت پلیمرهای متغیر و حافظه دار و موادی که ویژگی ساختار سطحی آنها قابل کنترل است مطالعه می کند. جایزه راسنانو پرایز در عین حال به خاطر تجاری سازی موفقیت آمیز مطالعات فرخزاد و لنگر و تولید داروی Accurins، نسلی جدید از داروهای هدف گیری شده و قابل برنامه ریزی به شرکت Bind Therapeutics نیز تعلق خواهد گرفت.

این نانوذرات تا زمانی که به سلول های سرطانی نرسند داروهای خود را آزاد نخواهند کرد، از این رو میزان آسیب به بافت های سالم بدن به حداقل خود خواهد رسید و اثرگذاری دارو برروی بافت های سرطانی نیز نسبت به شیوه های رایج درمانی افزایش پیدا خواهد کرد. از این رو این دارو برای درمان سرطان هایی که درمان آنها به شیوه های رایج می تواند بسیار خطر ناک باشد، مانند تومورهای مغزی، بسیار کاربردی خواهد بود.

دیدگاه فرخزاد از علم پزشکی بسیار متفاوت است، او پزشکی را در مقیاس بسیار کوچک و در حصار نانوذرات بسیار کوچکی می بیند که نقش بسیار حیاتی را در بدن بیماران به عهده دارند. ذراتی که داروهای ضد سرطانی را به سلول های بیمار رسانده و از مسموم شدن سلول های سالم جلوگیری می کنند.

این ذرات تنها مسئولیت انتقال دارو را به عهده ندارند و می توانند در آینده تصاویر طبی از سلول های تحت درمان برای پزشک ارسال کنند. فرخزاد پیش بینی نانوذرات هوشمندی را می کند که می توانند مقادیر مورد نیاز انسولین را پس از حس کردن تغییر در میزان سطح قند خون به بدن تزریق کنند، ذراتی که می توانند آلرژی ها را از بین ببرند و به ترک سیگار کمک کنند، و حتی نانوذرات درمانی که به جای تزریق، قابل بلع خواهند بود.

فرخزاد استادیار مدرسه پزشکی هاروارد و محقق بیمارستان زنان بیرگام  با تاسیس چندین شرکت و با همکاری لنگر تاکنون موفق به تولید هفت نانودارو شده که هم اکنون تحت آزمایش انسانی قرار دارند و فاز دوم این آزمایش ها نیز به تازگی کلید خورده است. دو دارو از این هفت دارو براساس تکنولوژی هایی ابداع شده در لابراتوار فرخزاد ساخته شده اند. وی معتقد است پزشکی ۳۰ تا ۴۰ سال آینده چهره ای کاملا متفاوت از پزشکی امروز خواهد داشت و درمان های هدف گیری شده اصلی ترین شیوه های درمانی برای بیشتر بیماری ها خواهند بود.

دو درمان امیدبخشی که براساس مطالعات لابراتوار فرخزاد ابداع شده اند برای نابودی تومورهای سرطانی و ترک سیگار مورد استفاده قرار خواهند گرفت. BIND-۰۱۴ دارویی است که از نانودرمانی هدف گیری شده برای نابودی تومورهای سرطان پروستات و ریه استفاده می کند. این دارو به تازگی فاز اول آزمایش انسانی، که بر ایمنی دارو تمرکز دارد را با موفقیت پشت سر گذاشته و وارد فاز دوم که میزان اثرگذاری دارو را بررسی می کند شده است.

داروی دوم نانوواکسن های نیکوتینی هستند که می توانند به افراد سیگاری در ترک سیگار کمک کنند. این نانوواکسن ها سیستم ایمنی بدن را نسبت به نیکوتین حساس می کنند، زیرا نیکوتین معمولا در چشم سیستم ایمنی بدن نامرئی است و به راحتی می تواند خود را به بخشی از مغز برساند که احساس لذت را در بدن ایجاد می کند، اما این ذرات می توانند نیکوتین را به سیستم ایمنی بدن شناسانده و لذت سیگار کشیدن را از بین ببرند.

اهدای جوایز راسنانو ۲۰۱۳ روز اول نوامبر سال جاری و در مسکو به این دو محقق اهدا خواهد شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات