سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: خم ابروی یار این روزها به لطف تاتو کشیده تر و پررنگ تر شده است اما هزینه غیرریالی این کار برای کسانی که مکان های آلوده و غیربهداشتی و افراد غیرمتخصص و غیرقابل اعتماد را انتخاب می کنند خیلی زیاد است.

آنهایی که چنین می کنند خود را در معرض انواع بیماری های عفونی و پوستی قرار می دهند. دکتر امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست در گفت وگو با همشهری درباره خطرهای احتمالی که تاتو کردن می تواند داشته باشد گفت: همیشه تاتو کردن می تواند با خود ویروس های بیماری های عفونی مانند زگیل، HIV هپاتیت مولوسکوم و زخم زرد را به افراد منتقل کند. این بیماری ها از طریق سوزن دستگاه های تاتو می تواند به افراد دیگر منتقل شود و فرد جدید به بیماری هایی با منشأ باکتری و ویروس مبتلا شود.

وی در مورد واکنش تاتو گفت: در عمل تاتو کردن آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد واکنش تاتو است. روزانه یکی دو مورد بیمار مراجعه می کنند که حتی با گذشت ۱۰تا ۱۵سال محل تاتوشان برجسته، قرمز و سفت شده است. به این واکنش گرانولوماتوز می گویند که به رنگ تاتو فرد حساسیت نشان می دهد. در تاتو رنگ های مشکی قرمز، سبز و آبی به کار برده می شود.

بدن می تواند به این رنگ ها واکنش نشان بدهد. این واکنش ها لزوما در نقطه تاتو شده خود را نشان نمی دهند بلکه می توانند واکنش های سیستمیک و پراکنده در بدن باشند. این واکنش ها که به واکنش های سارکوئیدوز معروفند می تواند همه بدن را درگیر کند.

وی افزود: درمان این نوع از واکنش سخت است. علائم واکنش به تاتو سفتی و قرمزی و برجستگی محل تاتوست که در این حالت از کورتن های تزریقی داخل ضایعه استفاده می کنیم مدتی علائم واکنش فروکش می کند ولی دوباره جای تاتو برجسته می شود. در برخی موارد سیستم دفاعی بدن به رنگ تاتو حساسیت نشان می دهد در نتیجه علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و خستگی زودرس بروز می کند. البته باید گفت این واکنش نادر است.

دکتر امیر هوشنگ احسانی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بااشاره به اینکه درصد زیادی از کسانی که تاتو می کنند از نوع و شکل و رنگ تاتو راضی نیستند توصیه کرد برای تغییردادن یا پاک کردن تاتو حتما به متخصصان مراجعه کنند. رنگ دومی که برای پوشاندن رنگ اول به کار برده می شود خطر بروز واکنش ها را بیشتر می کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا محل تاتو در بروز واکنش تأثیر گذار است گفت: قطعا نواحی ای از بدن مانند دور چشم و دور لب وجود دارد که درصورت واکنش، درمان سخت تری دارد مثلا روش پاک کردن و درمان تاتو دور لب با لیزر از حساسیت بیشتری برخوردار است. لیزر این قسمت با احتیاط بیشتری باید انجام شود.

این متخصص پوست در مورد تاتوی درمانی گفت: میکرو پیگمنتیشن تاتوهای درمانی هستند که برای افرادی که بدنشان تغییر رنگ یافته استفاده می شودو به طور مثال افرادی که بر اثر بیماری ویتیلیگو روی لبشان سفید شده است می توانند از این تاتو استفاده کنند. لب در این بیماری با درمان های معمول خوب نمی شود. پزشک بیمار را می تواند برای این کار هدایت کند میزان واکنش به رنگ های گیاهی این نوع از تاتو خیلی کم است این تاتو ها به صورت دوره ای باید تکرار شود. کسانی که در اثر تصادف ابرویشان زخم شده است می توانند به جای کاشت ابرو که روش گران تری است از تاتو استفاده کنند.

کسانی که تاتو می کنند امکان اهدای خون را از دست می دهند. دکتر احسانی در این باره گفت: این افراد با کاری که می کنند امکان انتقال ویروس ها از طریق خونشان را بیشتر می کنند. آنها باید آزمایش های زیادی انجام دهند. آنها درصورتی می توانند خون اهدا کنند که چندین سال از تاتو کردنشان گذشته باشد و آزمایش های دقیقی برای کنترل کیفیت خونشان داده باشند. یکی از راه های انتقال هپاتیت، خون است و هر وسیله ای که هنگام استفاده از آن خونریزی رخ دهد، می تواند باعث انتقال هپاتیت شود.

در تاتو هم از سوزن استفاده می شود و احتمال خونریزی وجود دارد. اگر سوزنی که استفاده شده آلوده باشد، فرد را به ویروس آلوده می کند. تاتو به ویژه در انواعی از تاتو که ماده تاتو به زیر پوست تزریق می شود، می تواند باعث انتقال بیماری هایی مانند هپاتیت B، C و ایدز شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری، افرادی که خالکوبی می کنند ۹ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C قرار دارند.

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با خبرنگار ما نیز گفت: تاتو اگر در شرایط غیربهداشتی استفاده شود می تواند انواع بیماری های عفونی که با خون منتقل می شود را به دیگران منتقل کند. در ایران هپیاتیت C و B به دنبال تاتو گزارش شده است. این افراد حتما از استریل بودن محل و ابزار تاتو مطمئن شوند. همچنین فرد تاتو کننده نباید بیمار باشد، برخی از تاتوکننده ها در آرایشگاه ها ابتدا سوزن را در بدن خود امتحان می کنند. وی با رد ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان با انجام تاتو گفت:

اگرچه ارتباطی بین این دو وجود ندارد، فکر می کنم اگر کسی به سرطان مبتلا شود بهتر از ابتلا به ویروس HIV است. بسیاری از کسانی که HIV مثبت هستند از بیماری خود مطلع نیستند بنابراین ناخواسته می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند. بسیاری از جوانان نیز برای انجام تاتو به کشو رهای جنوب شرق آسیا سفر می کنند به دلیل گسترش بیماری های جنسی در این مناطق، تاتو آنها را بیشتر در معرض بیماری قرار می دهد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات