اجتماع>  امنیت- همشهری آنلاین: اغلب داروهایی که برای درمان شکل" عودکننده" ام اس به کار می رفته اند، داروهای تزریقی یا داخل وریدی بوده اند، اما در سال های اخیر داروهای خوراکی برای درمان این زیرگروه بیماران ام اس هم به بازار آمده اند.

از جمله این داروهای می توان به دی متیل فومارات، تریفلونوماید و فینگولیمود اشاره کرد.  این داروها برای بیماران ام اس که پیش از این مجبور بودند، از داروهای تزریقی استفاده کنند، کمک بزرگی به حساب می آیند، اما هر سه آنها گران فیمت هستند. همچینن باید توجه داشت که گرچه کارآیی هر یک از این داروها به تنهایی مورد بررسی قرار گرفته است، هنوز مقایسه ای میان آنها و داروهای قدیمی تر تزریقی انجام نگرفته است.

دی متیل فورمارات: این دارو دارای اثرات ضدالتهابی و محافظت کننده مغز است. التهاب ناشی از حمله سلول های دستگاه ایمنی فرد به دستگاه عصبی خود عامل مهمی در ایجاد تخریب و ایجاد علائم به خصوص در شکل عودکننده بیماری ام اس است. این دارو از چند راه  باعث کاهش التهاب و جلوگیری از ورود سلول های ایمنی به دستگاه عصبی مرکزی می شود و در عین حال ممکن است اعصاب را در برابر آسیب ها حفاظت کند.

عارضه جانبی شناخته شده دی متیل فومارات درد شکمی، اسهال و آروغ زدن است. این دارو همچنین ممکن است باعث گرگرفتگی شود. همچنین باید مراقب شمار سلول های سفید و آنزیم های کبدی هم بود. گرگرفتگی و عوارض گوارشی این دارو بیشتر در یکی دو ماه نخست مصرف دارو رخ می دهد و به تدریج کاهش پیدا می کند.

تری فلونوماید: این دارو تولید سلول های T و سلول های B - دو نوع  از سلول های ایمنی- را کاهش می دهد.

در افرادی که تریفلونوماید مصرف می کنند شمار سلول های سفید، کارکرد کبد، عفونت ها و ریزش مو ممکن است رخ دهد.
مشکل اصلی در تریفلونوماید ایجاد کردن ناهنجاری های جنینی و تاثیر گذاشتن بر شمار اسپرم است. این اثرات تا یکی دو سال پس از قطع مصرف دارو به جای می ماند.


افرادی که این دارو را مصرف می کنند، باید به طور دقیق روش های ضدبارداری را رعایت کنند تا از باردارشدن شان و ناهنجاری های جنینی احتمالی جلوگیری شود.

فینگولی مود: این دار از خارج شدن سلول های ایمنی به نام سلول های T از گره های لنفاوی جلوگیری می کند. هنگامی که این سلول ها نتوانند از گره های لنفاوی خارج شوند، به خون هم وارد نمی شوند و نهایتا نمی توانند وارد دستگاه عصبی شوند.
این دارو همچنین ممکن است از مغز محافظت کند.

عارضه جانبی شناخته شده فینگولیمود بالا رفتن آنزیم های کبدی است که بالقوه می تواند باعث بیماری کبدی شود، پایین آوردن شمار سلول های سفید خون (و کاهش توانایی مقابله با عفونت) و کند کردن سرعت ضربان قلب از دیگر عوارض این دارو است. با توجه به عوارض قلبی احتمالی این دارو، گر شخصی مبتلا به انواع معینی از بیماری های قلبی باشد یا داروهای قلبی معینی را مصرف کند، فینگولیمود برایش تجویز نمی شود.

منبع: WebMD

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات