یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه UCLA موفق به ارائه یک ابزار جانبی برای تلفن های همراه شده است که با استفاده از آن می توان ویروس ها و مواد بسیار کوچک را که چشم قادر به دیدن آن ها نیست، مشاهده کرد.

به گزارش افکارنیوز ، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیا با همکاری شرکت Holomic موفق به ساخت ابزار جانبی برای تلفن های هوشمند شدند که با استفاده از آن می توان نانوذرات را مشاهده کرد.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه UCLA موفق به ارائه یک ابزار جانبی برای تلفن های همراه شده است که با استفاده از آن می توان ویروس ها و مواد بسیار کوچک را که چشم قادر به دیدن آن ها نیست، مشاهده کرد.

این ابزار به کاربر کمک می کند تا بدون نیاز به میکروسکوپ های گرانقیمت بتواند باکتری و ویروس ها را شناسایی کند. وزن این ابزار جانبی کمتر از نیم پوند (۴۵۳.۵۶ گرم) است.

آیدوگان اوزجان از محققان این پروژه می گوید: این ابزار یک سیستم تصویربرداری است که می تواند اجسام کوچکتر از طول موج نور مرئی نظیر باکتری و ویروس را نمایش دهد. از این ابزار می توان در تست های زیست پزشکی و فناوری نانو استفاده کرد. این اولین باری است که دستگاهی برای مشاهده نانوذرات با استفاده از تلفن همراه ساخته می شود.

این ابزار جدید دارای میکروسکوپ فلورانس با چاپگر سه بعدی است که از یک فیلتر رنگی، لنز خارجی و دیود لیزری بهره مند شده است. این دیود، تابش هایی به سوی نمونه جامد و مایع با زاویه ۷۰ درجه ای روانه می کند. این سیستم تابش موجب می شود تا پراش های ناخواسته از اجسامی به جز نانوذرات مورد نظر، حذف شوند.

این گروه تحقیقاتی، این ابزار را مستقیم به دوربین تلفن هوشمند متصل کرده و موفق به مشاهده ذرات سیتومگالوویروس انسان شدند. این ویروس عامل بروز نقص هایی در نوزادان نظیر ناشنوایی و آسیب های مغزی است که در نهایت می تواند منجر به مرگ شود. ابعاد این ویروس در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ نانومتر است. این گروه در یک آزمایش جداگانه این ابزار را به تلفن هوشمند متصل کرده و با استفاده از آن نانوذرات پلی استایرن به ابعاد ۹۰ تا ۱۰۰ نانومتر را مشاهده کردند.

برای تایید نتایج این ابزار، محققان این پروژه از میکروسکوپ الکترونی روبشی و میکروسکوپ همگرا فوتون شمار استفاده کردند. نتایج نشان داد که تصاویر به دست آمده از ابزار با تصاویر گرفته شده با میکروسکوپ یکسان هستند.

بر اساس این گزارش، اوزجان یکی از پایه گذاران شرکت Holomic llc است که روی تجاری سازی فناوری های تصویربرداری فعالیت دارد. این شرکت درصدد است تا یافته های علمی به دست آمده در دانشگاه UCLA را به محصول تبدیل کند. بخشی از حمایت های مالی این پروژه توسط شرکت نوکیا، اداره تحقیقات ارتش و بنیاد ملی علم امریکا انجام شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات