هیچ گاه به تشخیص خود، دارو را قطع نکنید. در صورت نیاز به قطع دارو، پزشک معالج تان، آن را از روی برناماه خاصی کم کم کاهش می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، اثر بخشی داروها، به زمان نیاز دارد. تقریباً بعد از دوازده هفته مصرف، مشخص می شود که آیا دارو اثر داشته یا نه؟ احتمال دارد که برای یافتن مقدار مناسب دارو، شما و پزشک معالج تان، گزینه های مختلف را امتحان نمایید، ولی تسلیم نشوید و دارو را کنار نگذارید. براساس تحقیقات به عمل امده، بیشتر افراد مبتلا به افسردگی، در پی یافتن دارویی هستند که به آنها کمک کند. هرگز بدون دستور پزشک، مصرف دارو را قطع نکنید.
شما هیچ وقت به داروهای افسردگی اعتیاد پیدا نمی کنید، ولی ممکن است در صورت قطع دارو، بلافاصله علائمی مشابه آن را تجربه نمایید. قطع ناگهانی دارو می تواند منجر به سردرد، درد ماهیچه ها، ناراحتی معده یا سایر مشکلات گردد. هیچ گاه به تشخیص خود، دارو را قطع نکنید. در صورت نیاز به قطع دارو، پزشک معالج تان، آن را از روی برناماه خاصی کم کم کاهش می دهد.

داروها را درست مصرف نمایید.


از پزشک تان نحوه صحیح مصرف دارو را بپرسید. پرسش هایی مانند موارد زیر، بسیار مهم هستند:

آیا آن دارو را باید همراه غذا یا قبل از آن مصرف کنید؟
وقتی دارو را مصرف می کنید، سایر داروها را باید کنار بگذارید یا نه؟
چه غذاهایی را باید مصرف کرد و از مصرف چه غذاهایی باید اجتناب نمود؟ حتی مصرف ویتامین ها، مکمل های غذایی و داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند، از قبیل شربت سینه، می تواند بر روی داروهای ضد افسردگی اثر بگذارد.
اگر مصرف دارو را در یک وعده فراموش کردید، دفعه بعد چگونه باید آن را مصرف کنید؟

به تاثیرات جانبی دارو توجه نمایید.

بسیاری از تاثیرات جانبی دارو، پس از دو هفته از بین می رود، ولی علائمی که از بین نمی رود، ممکن است نشانه ای برای نیاز به تنظیم مجدد دارو باشد. به عبارت دیگر ممکن است نیاز باشد تا مقدار یا زمان مصرف دارو را تغییر دهید. به علائمی چون بی خوابی، تهوع، افزایش وزن، سرگیجه و مشکلات جنسی حتماً توجه کنید. حتماً هر مسئله ای را که برایتان پیش می آید، پیگیری کنید، زیرا به پزشک تان کمک می کند تا دارو را نسبت به عکس العمل بدن شما، تنظیم نماید. اگر خدای نکرده زمانی فکر خودکشی به سرتان زد، حتماً بلافاصله موضوع را با افراد خانواده و پزشک تان در میان بگذارید.

در مورد مشکلات صحبت کنید.


افسردگی معمولاً ترکیبی از عوامل فیزیکی، عاطفی و روحی است. مطالعات انجام شده نشان می دهد که موثرترین راه برای درمان افسردگی، ترکیبی از دارو و درمان غیر دارویی است. گزینه های این درمان، می تواند شامل مشاوره، شناخت درمانی و یا برگزاری جلسه با گروه پشتیبانی باشد.
اینکه در مورد تضادها و ناسازگاری ها، صدمات، تلفات و تنش هایی که باعث بروز بیماری شده است، آگاهی لازم جهت مقابله با آنها را داشته باشید، می تواند به بهبود وضع شما کمک کند.

تحرک داشته باشید.


جسم و عواطف خود را با هم تقویت کنید. انجام تمرینات بدنی، به ویژه فعالیت هایی که موجب افزایش ضربان قلب می شود، می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. در واقع گاهی در افرادی که افسردگی حاد ندارند، ورزش بهتر از دارو اثر می کند. ورزش استرس و تنش را کاهش می دهد و بلافاصله به شما احساسی خوب و مثبت می بخشد. با تداوم ورزش، این احساس ماندگارتر می شود.

برنامه غذایی سالمی انتخاب کنید.


غذاهایی مصرف کنید که برای بدن مفید هستند. وقتی بدن شما وضعیت خوبی داشته باشد، به درمان هم بهتر پاسخ می دهد. مصرف برخی از ویتامین ها و مواد معدنی به اندازه کافی، در بهبودی افسردگی نقش دارد. براساس تحقیقات به عمل آمده، مصرف غذاهایی که برای قلب مضر است، مانند چربی های اشباع شده و الکل، می تواند موجب پیشرفت افسردگی شود.

برای خوابیدن، برنامه منظم داشته باشید.

خواب کافی، موجب بهتر شدن خلق و خو می شود و به شما کمک می کند تا با استرس، بهتر کنار بیایید. در واقع اکثر افرادی که دچار افسردگی هستند، مشکل کم خوابی دارند. برای داشتن خواب بهتر، ورزش، غذا خوردن و خوابیدن برنامه ای منظم داشته باشید. مصرف کافئین (چای و قهوه) را کاهش دهید. در طول روز بیرون بروید تا خواب آرامش بخشی داشته باشید.

کمی به خارج از چارچوب و قواعد فکر کنید.


درمان های غیر سنتی یا درمان های جایگزین، ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد و موجب آرامش، کاهش دردهای بدنی، تنش و نگرانی شود. همان طور که می دانید همه این عوامل، موجب شدت یافتن افسردگی می شود.

درمان های جایگزین، مواردی چون انجام حرکات یوگا، ماساژ، مراقبه و بازتاب شناسی یا رفلکسولوژی است. در بازتاب شناسی روی بخش های ویژه ای از عصب ناحیه پا یا کف دست فشار می آورند تا باعث تحریک مناطقی مشخص در بدن شود.

از ویتامین ها و سایر مواد مغذی غافل نشوید.


افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، بیشتر استعداد افسردگی دارند، ولی دریافت ویتامین D اضافی هم همیشه جوابگو نیست و ممکن است مشکل آنها را برطرف نکند.

نسخه جدیدی از فولات، به نام L متیل فولات (Deplin) می تواند اثر بخشی داروهای ضدافسردگی را افزایش دهد. با پزشک تان در این مورد مشورت کنید تا اگر برای شما هم موثر است، آن را بنا به توصیه او، مصرف نمایید.

گیاه «سنت جان» (علف چای) را فراموش نکنید.


گیاه باستانی «سنت جان» (علف چای) در کشورهای اروپایی معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شود. این گیاه به دلیل داشتن خواصی مشابه قرص «فلوکسیتین» ، می تواند با کاهش نشانه های بیماری افسردگی، به درمان این بیماری کمک کند. براساس تحقیقات متعددی که در این زمینه انجام گرفته است، این مخمر برای افسردگی های خفیف بسیار موثر است، ولی به نظر می رسد که برای موارد حاد پاسخگو نباشد. این مخمر همچنین می تواند با داروهای ضد افسردگی تداخل داشته باشد؛ بنابراین حتماً پیش از مصرف آن، با پزشک خود مشورت کنید.

در مورد مصرف مکمل ها با پزشک تان مشورت کنید.


SAME: مطالعات انجام شده، موید این مطلب است که SAME به درمان افسردگی کمک می کند و برخی اوقات، تاثیری مشابه داروهای ضد افسردگی دارد.
۵ HTP: به نظر می رسد که این مکمل، برای بهبود علائم افسردگی، حتی در افراد مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان نیز، موثر باشد.
اسیدهای چرب امگا۳: این مکمل برای قلب و درمان افسردگی خوب است، اما در عین حال توصیه نمی شود.
والرین: هنوز هیچ مدرکی دال بر تاثیر کمک کننده «والرین» بر درمان افسردگی در دست نیست.
کاوا: در مورد این مکمل، هنوز چیزی ثابت نشده است و احتمالاً برای کبد مضر است.

راز/ شماره ۳۵/ نیمه اول آبان ماه ۹۲/ شیدا فروغی/ صفحه ۶۶
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات