محققان ناسا با توسعه سیستم های ارتباط فضایی مبتنی بر لیزر، بدنبال ثبت رکورد تازه یی در انتقال داده ها هستند.

به گزارش افکارنیوز ، سیستم های ارتباطی مبتنی بر لیزر، کلید تضمین انتقال سریع و دقیق اطلاعات از فضاپیماهای اطراف زمین محسوب می شوند.

در این سیستم ها، پالس های لیزری مستقیما بسمت ماه تابانده می شوند که امکان انتقال داده ها با سرعت ۶۲۲ مگابیت در ثانیه را بدون بروز هیچگونه خطایی فراهم می کند.

سیستم LLCD نخستین سیستم ارتباطی دو طرفه مبتنی بر لیزر ناسا محسوب می شود که جایگزین سیستم های انتقال امواج رادیویی با سرعت پایین خواهد شد؛ پیش از این سرعت ۲۰ مگابیت در ثانیه برای انتقال داده ها در این سیستم به ثبت رسید.

این سیستم بر روی کاوشگر جدید ماه ناسا مورد آزمایش قرار گرفت و محققان از ایستگاه زمینی نیومکزیکو برای انتقال داده ها به فضاپیما در فاصله ۳۸۴ هزار کیلومتری استفاده کردند.

لیزر سیستم LLCD در آزمایشگاه لینکلن موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) توسعه یافته و قادر به ارتقاء وضوح تصویری و انتقال تصاویر ویدئویی سه بعدی از فاصله دور است.

سیستم LLCD یک آزمایش مقطعی و کوتاه مدت محسوب می شود تا کارآیی لیزر برای سیستم های ارتباطی و انتقال داده ها بر سرعت بالا برای پروژه دراز مدت سیستم ارتباط لیزری LRCD مورد آزمایش قرار گیرد.

بر اساس اعلام ناسا، سیستم ارتباط لیزری LRCD تا سال ۲۰۱۷ میلادی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

طرحی از فضاپیمای LADEE در حال استفاده از لیزر برای ارتباط با زمین
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات