سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: با وجود اینکه ماه های شهریور، مهر و آبان بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزاست اما این واکسن به میزان کافی در اختیار داروخانه ها قرار نگرفته است.

در مراجعات مکرر خبرنگار همشهری به داروخانه های متعدد در سطح شهر تهران مشخص شد به برخی از داروخانه ها هیچ واکسنی داده نشده و به برخی بین ۵ تا ۱۰ عدد به صورت سهمیه ای برای فروش داده شده است، این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت از دردسترس بودن این دارو خبر می دهند.

واکسن آنفلوآنزا، بهترین وسیله برای پیشگیری از آنفلوآنزاست و برای برخی از بیماران و گروه های سنی نقش حیاتی دارد. آنفلوآنزا معمولا اوایل بهار یا در فصل پاییز بروز پیدا می کند و با نشانه هایی چون تب، سرفه، آبریزش بینی، درد مفاصل و سردرد همراه است.
رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو چندی پیش به فارس گفت که امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در بازار توزیع می شود که ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته است، توزیع این واکسن در داروخانه های بزرگ شروع شده و به تدریج کامل می شود. تاکنون حدود ۸۰ درصد از سهمیه یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوزی واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است.

دکتر سعدالله پرویزی، مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو نیز در گفت وگو با همشهری اعلام کرد که این واکسن در داروخانه های سراسر کشور توزیع شده است. وی گفت: این واکسن جزو داروهای اساسی نیست و در ردیف اقلام دارویی لوکس قرار می گیرد که افراد سالم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری اقدام به تزریق آن می کنند. از آنجایی که تاریخ مصرف این دارو ۶ماهه است، شرکت های وارد کننده این دارو ترجیح می دهند کم کم این دارو را به شرکت های پخش بدهند. وی به مردم توصیه کرد که به داروخانه ها همچنان سر بزنند تا بتوانند واکسن آنفلوآنزا را خریداری کنند.

واکسن آنفلوآنزا به گونه ای است که حتما باید زنجیره سرد در آن رعایت شده و در یخچال نگهداری شود و حتی پس از خریداری از داروخانه نیز در کنار یخ گذاشته و به مطب پزشک برسانند. با توجه به مشکلاتی که در یک سال اخیر در حوزه دارو و درمان بیماران صعب العلاج پیش آمد، برای وزارت بهداشت واکسن آنفلوآنزا اولویت ندارد. با این حال بخش تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت وعده داده است که تا آخر سال این واکسن در کشور تولید شود. دکتر مصطفی قانعی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: پروژه تولید واکسن آنفلوآنزا تا آخر سال آغاز می شود، در حال حاضر تمام واکسن های مورد نیاز ما از خارج وارد می شود که با آغاز خط تولید آن می توانیم ۱۰تا ۲۰درصد نیاز کشور را جوابگو باشیم.

به گفته متخصصان، بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا از مهر ماه تا نیمه آبان است. البته واکسن در هر زمانی در فصل شیوع آنفلوآنزا می تواند تزریق شود، حتی وقتی که ویروس کاملا در جامعه پخش شده باشد. همه افراد به ویژه افراد بالای ۶۵سال و کودکان ۳تا ۱۲سال باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. بیماران قلبی و عروقی، افراد مبتلا به تنگی دریچه میترال و نارسایی قلبی، بیماران دیابتی، افرادی که بیماری های ریوی، کبدی و حساسیتی مزمن ازجمله آسم و برونشیت دارند و همه کسانی که به نوعی با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی سروکار دارند از مهم ترین گروه های در معرض خطر آنفلوآنزا هستند که باید نسبت به تزریق واکسن این بیماری اقدام کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات