حس بویایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه انسان است. براساس یافته محققان انواع بوها و رایحه ها می توانند با تحریک سیستم عصبی و به دنبال آن مغز تاثیرات موثری را در حفظ سلامت و تسکین بیماری ها داشته باشند.


مجله سیب سبز:  حس بویایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه انسان است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و متخصصان علاوه بر ویژگی هایی که همه ما از آن سراغ داریم، وجود این حس در بدن، انسان را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها و اختلالات روحی و جسمی محافظت می کند. بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران در این زمینه انجام داده اند افرادی که حس بویایی خود را از دست داده اند نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری های روحی مانند افسردگی، استرس و اضطراب قرار دارند. براساس یافته محققان انواع بوها و رایحه ها می توانند با تحریک سیستم عصبی و به دنبال آن مغز تاثیرات موثری را در حفظ سلامت و تسکین بیماری ها داشته باشند.

دردتان را فراموش کنید

امروزه در بسیاری از کلینیک ها از شیوه درمانی رایحه درمانی برای تسکین دردها و آرامش بخشی به بیماران پیش و بعد از عمل های جراحی استفاده می شود.   استشمام روغن یا عصاره اسطوخودوس و مصرف موضعی آن در ناحیه درد به جز جراحت ها و زخم های باز به کاهش درد بیمار کمک می کند. برخی درمانگران طب سنتی بر این باورند که از رایحه لاوندر یا اسطوخودوس می توان به جای استامینوفن و انواع مسکن ها برای تسکین دردهای موضعی در ناحیه شکم مانندتسکین دل پیچه و نفخ کمک گرفت.می خواهید کودکی باهوش داشته باشید؟

بر اساس تحقیقات دانشمندان بوییدن برخی عطر ها یا روغن ها موجب افزایش هوشیاری و دقت در انسان می شود. از این رو درمانگران شیوه درمانی رایحه درمانی بوییدن عصاره و اسانس های طبیعی از لیمو و گیاه اوکالیپتوس را یکی از بهترین شیوه ها برای افزایش کاربری، هوشیاری و دقت انسان می دانند.

عطر گل سنبل

رایحه گل سنبل از جمله بهترین داروهای طبیعی برای درمان بی خوابی و اختلالات ناشی از آن است. درمانگران و متخصصان رایحه درمانی استشمام عطر گل سنبل یا عصاره آن را بهترین روش برای برطرف شدن مشکلات ناشی از بی خوابی می دانند. به اعتقاد این درمانگران افراد مبتلا به بی خوابی با بوییدن رایحه گل سنبل پیش از خواب، می توانند بر این مشکل غلبه کرده و بی خوابی خود را درمان کنند.

اگر همیشه اضطراب دارید

درمانگران رایحه درمانی بوییدن وانیل را برای کنترل و درمان استرس به بسیاری از مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند. به اعتقاد این گروه بوییدن وانیل که به عنوان یکی از گیاهان دارویی بسیار خوشبو در جهان شناخته می شود، تاثیر زیادی در کاهش استرس، کنترل ضربان قلب و همین طور تسکین اضطراب ناشی از تنش های روزمره، استرس ناشی از کار یا امتحان دارد.

خانم ها توجه کنند

بوییدن گل رز یا عصاره آن یکی از بهترین گزینه ها برای تسکین و برطرف کردن دردهای ناشی از قاعدگی در زنان است. با بوییدن این رایحه علاوه بر آنکه هورمون های بدن تنظیم و هماهنگ می شوند، از میزان گرفتگی و اسپاسم های عضلانی کاسته شده و در مواردی که خون ریزی افراد زیاد است و نیاز به کاهش و کنترل خونریزی وجود دارد، استشمام این رایحه بسیار موثر و کاربردی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات