سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت: جایزه بهداشت عمومی اجلاس منطقه ای سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی به دکتر حسین ملک افضلی، استاد ممتاز دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو شورای راهبردی سلامت شهر تهران تعلق گرفت.

به گزارش خبرنگار همشهری، در گردهمایی سالانه اجلاس کمیته منطقه ای سازمان بهداشت جهانی که امسال در مسقط، پایتخت عمان برگزار شد از پزشکان و محققانی که در منطقه مدیترانه شرقی در زمینه بهداشت عمومی، ارتقای سلامت و مبارزه با گسترش بیماری ها خدمات شایانی انجام داده اند، تقدیر شد.

دکتر حسین ملک افضلی در این باره به همشهری گفت: به دلیل خدماتی که در ارتباط با مراقبت های بهداشتی و درمانی اولیه و ایجاد شبکه های بهداشتی کشور در روستاها انجام دادم مورد تقدیر قرار گرفتم و نشان کمیته منطقه ای سازمان بهداشت جهانی، امسال به من تعلق گرفت. او گفت: در این گردهمایی وزرای بهداشت ۲۳کشور منطقه مدیترانه شرقی هر سال دور هم گرد می آیند و در باره مشکلات بهداشتی با هم تبادل نظر کرده و برنامه های سال آینده خود را طراحی می کنند.

در زمینه اهمیت این جایزه دکتراحمد محیط، روانپزشک که سال ها به عنوان مسئول بهداشت روان در محدوده مدیترانه شرقی در این اجلاس حضورداشت به همشهری گفت: نشان و جوایزی که در این گردهمایی اعطا می شود از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که این جایزه به افرادی داده می شود که منشأ تحول بهداشتی در کشور خود هستند و مؤثرترین اقدامات را در این زمینه انجام داده اند.

او افزود: این جایزه به این دلیل به آقای دکتر ملک افضلی اعطا شد که او با برنامه ریزی برای آموزش دادن بهورزان در سطح روستاها و ایجاد سیستم های ارجاع از بهورز به پزشک عمومی و علاوه بر این، انجام این مهم در سطح ملی و بسیار وسیع، سبب شد که خدمات بهداشتی در کشور در اختیار همه گروه های جنسیتی قرار بگیرد که این خود کاهش مرگ ومیر نوزادان و مادران و به طور کلی بهبود چشمگیر در تمام مولفه های مربوط به سلامت در کشور را به دنبال داشته است.

اجلاس منطقه ای سازمان جهانی بهداشت هر سال در اوایل پاییز برای تبادل اطلاعات و گفت وگو درباره چالش ها و موفقیت های بهداشتی و سلامتی در منطقه برگزار می شود. دکتر حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شصتمین اجلاس کمیته منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت حضور داشت.

دکتر حسین ملک افضلی، متخصص اپیدمیولوژی، از ۴۰سال پیش در وزارت بهداشت ، اقدامات اولیه را برای تاسیس شبکه خدمات بهداشتی درمانی در ایران برنامه ریزی کرد. این شبکه از ۱۹هزار خانه بهداشت و ۴ هزار مرکز بهداشتی- درمانی که بیش از ۲۰هزار بهورز در آنها خدمت می کنند تشکیل شده است؛ شبکه بهداشتی- درمانی ایران تا کنون بارها از طرف سازمان بهداشت جهانی تقدیر شده است.

ملک افضلی مزیت اصلی و منحصر به فرد شبکه های بهداشتی- درمانی ایران را سرپرستی خانه های بهداشت به دست یکی از افراد بومی منطقه که آموزش دیده است می داند. او همچنین پایه گذار طرح ریشه کنی فلج اطفال در ایران است که از حدود ۲۳سال پیش با واکسیناسیون همگانی کودکان زیر ۵ سال کشور آ غاز شد و اکنون ۱۰سال است که این بیماری در ایران گزارش نشده است.

در این مراسم همچنین جایزه سالانه شوشا سازمان بهداشت جهانی به دکتر محمدرضا محمدی استاد روانپزشکی کودکان در دانشگاه علوم پزشکی تهران تعلق گرفت. جایزه شوشا هر سال به یکی از محققان علوم پزشکی در منطقه مدیترانه شرقی که برجسته ترین تلاش ها را در عرصه پیشگیری از بیماری ها و کنترل آنها دارد، اهدا می شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات