سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: رئیس مرکز توسعه سازمان بهزیستی گفت: ۳۰ درصد افراد مبتلا به ایدز از راه جنسی و ۵۵ درصد از این بیماران از طریق تزریق آلوده به این بیماری مبتلا شده اند.

حمید رضازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: بر اساس آمارهای وزارت بهداشت بیش از ۵۰ درصد از مبتلایان به بیماری اچ آی وی مثبت از راه تزریق با سرنگ آلوده مبتلا شده اند این در حالی است که در گذشته ۹۰ درصد آن ها از طریق تزریق به این بیماری گرفتار شده بودند.

وی به اقدامات پیشگیرانه بهزیستی درباره جلوگیری از بیماری ایدز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برنامه های زیادی برای پیشگیری از این بیماری در کشور اجرا می شود که ارائه سوزن و سرنگ یکی از مهمترین اقداماتی است که ما انجام می دهیم.

رئیس مرکز توسعه سازمان بهزیستی از معرفی بیماران مبتلا به ایدز به باشگاه های مثبت تحت پوشش این سازمان خبر داد و گفت: کلینیک هایی که ویژه این بیماران است و یا مراکز بیماری های رفتاری، افراد دارای اچ آی وی مثبت را برای دریافت مهارت و مشاوره به باشگاه های مثبت معرفی می کنند.

رضازاده از اجرای طرح پیشگیری از ایدز در زنان پرخطر خبر داد و گفت: این طرح در حال حاضر در مرحله ارزیابی و اقدامات اولیه است و تا پایان سال به صورت آزمایشی اجرا می شود.

وی تاکید کرد: پس از اجرای موفقیت آمیز آن، طرح به صورت گسترده در تمامی کشور اجرایی خواهد شد که البته در مرحله اول برای جامعه هدف و گروه هدف بهزیستی است.

رئیس مرکز توسعه سازمان بهزیستی همچنین در مورد طرح پیشگیری از ایدز در کودکان خیابانی نیز اظهار داشت: ارزیابی سریع این برنامه انجام شده و مرحله مداخله آن نیز طراحی شده و تا پایان سال جاری اجرای نهایی آن آغاز خواهد شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات