راست ایستادن در آینده شغلی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. افرادی که خمیده راه می روند و خواب آلود و خسته به نظر می رسند، اغلب نمی توانند موقعیت شغلی ایده آلی به دست آورند.

به گزارش افکارنیوز ، همین الان خمیدگی کمرتان را اصلاح کنید؛ شانه هایتان را عقب بدهید و سرتان را بالا بگیرید. این کار تنها به چند لحظه زمان نیاز دارد، اما تاثیر بسیار زیادی بر روحیه، جسم و روان شما خواهد داشت.

راست بایستید تا در حرفه تان پیشرفت کنید


راست ایستادن در آینده شغلی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. افرادی که خمیده راه می روند و خواب آلود و خسته به نظر می رسند، اغلب نمی توانند موقعیت شغلی ایده آلی به دست آورند. زمانی که راست می ایستید، فردی قوی و با اعتماد به نفس به نظر می رسید و دیگران به چنین افرادی، آسان تر اعتماد می کنند. علاوه بر این، مطالعات علمی نشان داده است که راست ایستادن، موجب می شود افراد بهتر فکر کنند و قوی تر عمل نمایند.

راست بایستید تا بهتر فکر کنید


اگر حس می کنید تمرکز کافی برای انجام کارهایتان ندارید، ممکن است دلیل این امر، نحوه نشستن و ایستادن شما باشد. با اینکه مغز تنها دو درصد از کل وزن بدن شما را به خود اختصاص می دهد، به دلیل وظایف مهمی که برعهده دارد، بیست درصد از کل اکسیژنی را که به بدن شما می رسد، مصرف می کند. اگر راست نایستید و یا ننشینید، تنفس عمیق برایتان غیر ممکن خواهد بود. در چنین حالتی اکسیژن کافی به مغزتان نخواهد رسید و در نتیجه، نمی توانید درست فکر کنید و تمرکز کافی نخواهید داشت؛ بنابراین برای اینکه مغزتان از اکسیژن کافی محروم نشود، پشت خود را راست نگه دارید. با این کار، قلب، ریه ها و دیافراگم در محل اصلی خود قرار می گیرند و می توانید عمیق تر تنفس کنید و در نتیجه اکسیژن بیشتری به بدن خود برسانید.

راست بایستید تا شادتر باشید


تحقیقات نشان می دهد افرادی که خمیده راه می روند و می نشینند، شصت تا هفتاد درصد بیش از افرادی که نحوه قرار گرفتن شان درست است، انرژی مصرف می کنند. از دست دادن این مقدار انرژی اضافی، آنها را خسته می کند و اغلب در معرض ابتلا به افسردگی و انواع بیماری ها قرار می گیرند.
علاوه بر این، نتایج تحقیقات نشان می دهد که نحوه نشستن و ایستادن، اثری کاملاً مستقیم بر روحیه افراد دارد. زمانی که حس خوبی دارید و از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستید، بی اختیار پشت خود را راست نگه می دارید و شانه هایتان عقب تر قرار می گیرد. همچنین بررسی ها نشان می دهد که نحوه ایستادن و نشستن، بر میزان ترشح اندورفین تاثیر می گذارد و در تسریع جریان خون نیز موثر است. بنابراین با اصلاح نحوه قرار گرفتن خود، می توانید کاری کنید که هورمون های استرس از جمله کورتیزول، کمتر در بدن شما ترشح شوند و آرام تر و خونسردتر باشید.

راست بایستید تا سالم تر باشید


خمیده ایستادن یا راه رفتن، یکی از مهمترین عوامل ابتلا به کمردرد، گردن درد و درد شانه هاست، اما علاوه بر این، نحوه نادرست راه رفتن و قرار گرفتن، می تواند بر هضم غذا نیز تاثیر منفی داشته باشد و سردرد را تشدید نماید. براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که خمیده راه می روند و گردن خود را راست نگه نمی دارند، بیش از دیگران مبتلا به سردرد می شوند و حملات سردرد، در آنها شدیدتر و طولانی تر خواهد بود. دانشمندان معتقدند اختلال در جریان خون به دلیل نحوه نادرست ایستادن، می تواند از عوامل بروز سردرد در افراد باشد.

راست بایستید تا ظاهری بهتر داشته باشید


اولین چیزی که در برخورد شما با افراد مختلف به چشم می خورد، نحوه قرار گرفتن شماست. شکل ایستادن شما پیام های ناگفته ای را به ذهن دیگران منتقل می کند؛ این پیام به دیگران می گوید که شما چند ساله اید، تا چه اندازه از سلامت جسمانی برخوردارید و چقدر اعتماد به نفس دارید. در طی تحقیقاتی که در دانشگاه کنتاکی آمریکا به انجام رسید، تصویر زنی در دو حالت به افراد مختلف نشان داده شد، تا سن او را حدس بزنند؛ یکی در حالی که راست ایستاده بود و دیگری در حالتی که خمیده ایستاده بود. جالب است بدانید که اغلب افراد، سن زن را در حالتی که راست ایستاده بود، کمتر می دانستند؛ به همین دلیل با اصلاح نحوه ایستادن، می توانید خود را قوی تر و جوان تر نشان دهید.

راست بایستید تا متناسب تر باشید


زمانی که راست می ایستید، قد بلندتر به نظر می رسید. با راست کردن گردن و پشت خود، ماهیچه های شکم تان نیز به طور خودکار کشیده می شوند و در نتیجه لاغرتر به نظر می رسید. با اصلاح نحوه ایستادن خود می توانید فوراً حدود پنج تا شش کیلوگرم، لاغرتر شوید! در طی یک تحقیق، محققان با بررسی افراد داوطلب، دریافته اند که زنانی لاغرتر و متناسب تر به نظر می رسند که صاف تر می ایستند؛ در حالی که در بسیاری از موارد، وزن شان از زنان دیگر بیشتر است.

چگونه نحوه قرار گرفتن خود را اصلاح نمایید


در هر حالتی خوب بنشینید


هنگام غذا خوردن، رانندگی و پشت میز کار، به نحوه نشستن خود دقت کنید. زمان خوردن غذا به جای اینکه بر روی ظرف غذا خم شوید، راست بنشینید و صندلی خود را به میز غذا نزدیک کنید؛ قاشق خود را خیلی پر نکنید تا از ریختن غذا نترسید. به خاطر بسپارید که لازم نیست هنگام رانندگی، بازوهای شما به فرمان اتومبیل بچسبد! فرمان را در دو مشت خود بگیرید و ستون مهره ها را راست نگه دارید؛ سعی کنید بازوهایتان را به پهلوها بچسبانید تا احساس خستگی نکنید و پشت خود را به پشتی صندلی تکیه دهید؛ هر بار که پشت چراغ قرمز قرار گرفتید، دست خود را از روی فرمان بردارید و روی پای خود بگذارید تا ماهیچه های دست شما استراحت کنند. پشت میز کار نیز، پشت خود را راست نگه دارید و اگر خسته شدید کمی از جا بلند شوید و قدم بزنید.

نرمش کنید


برای اصلاح نحوه قرار گرفتن خود، از این نرمش ها بهره ببرید:


۱. همان طور که روی صندلی نشسته اید، به تدریج روی پاهای خود خم شوید؛ به طوری که سرتان روی زانوهایتان قرار گیرد. دست هایتان را شل و آویخته در کنارتان آویزان کنید و چند لحظه به همین حالت باقی بمانید. سپس به حالت اول برگردید و بار دیگر نرمش را تکرار کنید. این نرمش ماهیچه های کمر را تقویت می کند و فشاری را که بر کمر وارد می شود، از بین می برد. این حرکت را روزانه به مدت پانزده دقیقه انجام دهید.

۲. می توانید این نرمش را در محل کار، هنگام انجام دادن کارهای خانه و یا هر زمانی که فرصت داشتید، انجام دهید. بایستید و پاهای خود را کمی از هم باز کنید. شانه های خود را از عقب به جلو، سه تا چهار بار بچرخانید. سپس شانه ها را تا خط گوش ها بالا بیاورید و بعد به طرف عقب و پایین بکشید. در آخر بازوها را شل کنید و حرکت دهید تا تنش و خستگی عضلات دست ها رفع شود.

به جلو خیره شوید

اغلب ما در طی روز، زمان زیادی را به جلو خم می شویم و به پایین نگاه می کنیم؛ اگر چشم های شما همواره به زمین خیره شوند، به تدریج گردن تان نیز به جلو خم خواهد شد. با این تغییر، قفسه سینه بر روی هم فشرده می شود و فضای کمتری برای ریه ها باقی می ماند. برای اصلاح این مشکلات، در طی روز دست کم ده دقیقه سر خود را راست نگه دارید و به نقطه دوری در برابرتان خیره شوید. با این کار، نه تنها عضلات گردن خود را تقویت می کنید، بلکه به رفع تنش از عضلات چشم خود نیز کمک کرده اید.

راز/ شماره ۲۷/ نیمه دوم خرداد ماه ۹۲/ فریبا جعفری نمینی/ صفحه ۶۶
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات