سلامت>  عمومی- در روزهای پایانی دولت دهم، همزمان با افتتاح چندین طرح مهر ماندگار، چند بیمارستان نیز به بهره برداری رسید و این امید در مردم شهرستان ها و روستاهایی به وجود آمد که گاهی برای یک آزمایش یا درمان ساده مجبور بودند فرسنگ ها راه را طی کنند تا به یک مرکز درمانی مجهز برسند.

 بعدها اما مشخص شد که افتتاح بسیاری از مراکز درمانی فقط یک مانور نمایشی بوده است. حتی عجله مسئولان وقت در افتتاح نیمه کاره بیمارستان ها باعث شد تا مشکلات درمانی بیماران حادتر شود و گزارش هایی مبنی بر مرگ برخی نیز به همین خاطر منتشر شد. آن موقع انگار مسئولان یادشان رفته بود که تجهیزات بیمارستانی هم جزئی از بیمارستان هستند و تمام شدن ساختمان بیمارستان حتی با نیروی انسانی لازم، نمی تواند به معنای تمام شدن بیمارستان باشد.

حالا در دولت یازدهم و باتوجه به اینکه برطرف کردن مشکلات حوزه سلامت جزو اولویت های نخست دولت مطرح شده است، بسیاری از مردم چشم انتظار پایان یافتن کار ساخت بیمارستان ها و مراکز درمانی ای هستند که از دولت پیشین به دولت فعلی به یادگار رسیده اند؛ اگرچه مشکلات مالی فراوانی بر سر راه دولت قرار گرفته و انتظار اینکه به زودی پروژه های سلامت به پایان برسند، چندان منطقی به نظر نمی رسد.
به هرترتیب در زیر چند نمونه از بیمارستان هایی آورده شده اند که نیمه تمام مانده اند؛ چه از لحاظ ساختمان، چه تجهیزات، چه نیروی متخصص و… .

نیاز به هزار میلیارد تومان اعتبار

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح های نیمه تمام درمانی به همشهری گفت: تعداد بیمارستان ها و خانه های بهداشت نیمه تمام سطح کشور بالاست و همانطور که دولت یازدهم در شعارهایش اعلام کرده به عنوان یکی از ۲ اولویت نخست این دولت در رفع مشکل مردم، باید هرچه سریع تر به وضعیت این پروژه های نیمه تمام رسیدگی شود. حسینعلی شهریاری با بیان اینکه اگرچه پروژه های دیگری در زمینه عمرانی، نیمه تمام از دولت پیشین به دولت فعلی به ارث رسیده ولی اولویت دولت فعلی باید اتمام پروژه های درمانی باشد، افزود: برخی از پروژه های درمانی را وزارت راه و شهرسازی برعهده دارد و باید این وزارتخانه نیز همچون وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اتمام این پروژه ها اهمیت قائل شود. وی با اشاره به اینکه اردیبهشت سال جاری با همکاری وزارت بهداشت و درمان برآورد کردیم که بیمارستان های نیمه کاره به ۶۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند، بیان کرد: این در حالی است که به نظر بنده هم اکنون با افزایش قیمت تجهیزات، این مبلغ دست کم به هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. وی ادامه داد: این نکته نیز نباید فراموش شود که بسیاری از ساختمان های نیمه کاره اکنون دچار فرسودگی شده اند.

کمبود ۲۰۰پزشک در سیستان و بلوچستان

زاهدان: شهریاری به عنوان نماینده مردم زاهدان در مجلس درخصوص پروژه های نیمه تمام استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در شهرستان سرباز، بیمارستان آماده است اما تجهیزات لازم وجود ندارد، در بیمارستان کنارک نیز متخصص وجود ندارد و در هیرمند هم بیمارستان به نوعی هنوز به بهره برداری نرسیده است. وی عنوان کرد: در سیستان و بلوچستان با کمبود ۲۰۰پزشک روبه رو هستیم و نمی شود خیلی از بیمارستان ها را به خاطر کمبود نیروی انسانی به بهر ه برداری رساند؛ حالا درنظر بگیرید که چگونه می خواهند طرح پزشک خانواده را در این استان اجرایی کنند. وی اضافه کرد: باید به بیمارستان های دولتی همچون بیمارستان های خصوصی توجه شود زیرا بیمارستان علاوه بر رفع مشکل درمانی منطقه، محلی برای آموزش و تربیت دانشجویان، متخصصان، دستیاران و… است.

بیماران گیلان، معطل بودجه

رشت: نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس به همشهری گفت: تعدادی از پروژه های درمانی در استان گیلان در حالی نیمه تمام مانده اند که با اعتباری بین ۵۰۰میلیون تا ۲میلیارد تومان به پایان می رسند. محمدحسین قربانی اظهار کرد: بسیاری از این پروژه ها ۹۰تا ۹۵درصد پیشرفت دارند و به خاطر عدم تخصیص منابع رها شده اند. وی افزود: توسعه اورژانس بیمارستان کوثر آستانه اشرفیه ۳سال است که به خاطر واگذر نشدن اعتبار انجام نشده و بخش های آی سی یو، سی سی یو، ارتوپدی و چشم این بیمارستان هنوز افتتاح نشده اند. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: بیمارستان املش هم پس از ۹۵درصد پیشرفت به حال خود رها شده است، در سیاهکل هم یک بیمارستان با ۹۰درصد پیشرفت نیمه کاره مانده و در شهرستان لنگرود، در بخش کومله، مشاهده می شود که پروژه ساخت مرکزدرمانی پس از ۲۰درصد پیشرفت، روند مناسبی ندارد. وی تصریح کرد: در شهرستان های ماسال، رودبار و رضوانشهر هم با چنین شرایطی روبه رو هستیم. این نماینده مجلس در مورد مرکز استان نیز گفت: روند کاری بیمارستان ۱۷شهریور رشت هم پس از ۸۵درصد پیشرفت کار، کند است. قربانی افزود: تجهیزات بیمارستان رازی هم مناسب نیست و به عنوان مثال دستگاه رادیوتراپی اگرچه با هزینه ۴میلیارد تومانی خریداری شده اما معطل هزینه نصب مانده است؛ این در حالی است که استان از نبود چنین دستگاهی رنج می برد.

لرستان و بیماری مسری پروژه های نیمه کاره

خرم آباد: در استان لرستان درخصوص طولانی شدن ساخت بیمارستان ها می توان به بیمارستان پلدختر اشاره کرد که بعد ۲۰سال وارد چرخه ارائه خدمات به مردم شد و حالا چشم ها به ۲۰ساله شدن بیمارستان الیگودرز دوخته شده است تا شاید پس از ۲۰سال این پروژه نیز به بهره برداری برسد؛ در پروژه مشابه دیگر، بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد بعد از ۱۰سال به بهره برداری رسید، درحالی که همچنان عملیات تجهیز این بیمارستان تمام نشده است تا مردم چشم به راه خدمات تخصصی این پروژه درمانی باقی بمانند. پروژه درمانی بیمارستان مهرگان خرم آباد نیز به رغم گذشت ۱۱سال از آغاز عملیات اجرایی همچنان دارای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی است تا بیماری مسری طولانی شدن پروژه های درمانی، از بخش دولتی به بخش خصوصی هم سرایت کند. این پروژه درمانی که در زمینی به مساحت ۵ هزار مترمربع در سال ۸۱کلنگ زنی شده است به دلیل عدم همکاری بانک عامل در پرداخت تسهیلات، چند سالی متوقف بوده و حال با توجه به نرخ تورم و افزایش قیمت مصالح و تجهیزات، تسهیلات بیشتری برای ادامه کار نیاز دارد؛ موضوعی که آینده این پروژه را در ابهام قرار داده است. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان در این رابطه به مهر گفت: طرح بیمارستان ۹۶تختخوابی مهرگان از سال ۸۱ در خرم آباد آغاز شده است. حامدویسکرمی با بیان اینکه این پروژه درمانی در حال حاضر ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان داشت: این پروژه در قالب یک طرح تعاونی و مشارکت ۷نفر از پزشکان شهر خرم آباد عملیاتی شده است. وی با بیان اینکه هزینه های احداث بیمارستان بالاست، افزود: برای تکمیل این پروژه در سال ۸۶ مجددا در کارگروه اشتغال استان پرداخت ۶ میلیارد تومان تسهیلات تصویب شد که با توجه به دیدگاه بانک عامل این میزان تسهیلات پرداخت نشد. ویسکرمی به توجیه بانک برای عدم پرداخت تسهیلات این پروژه اشاره کرد و بیان داشت: بانک عامل معتقد بود با توجه به اینکه این بیمارستان ۴ طبقه است در فاز نخست باید اورژانس آن به بهره برداری برسد و سپس تسهیلات یادشده مجددا به پروژه تزریق شود. وی با بیان اینکه مطابق نظر کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، بهره برداری از اورژانس بیمارستان قبل از تکمیل کل پروژه امکانپذیر نبود، یادآور شد: عدم پرداخت تسهیلات تصویب شده تا پایان سال ۹۰منجر به رکود این پروژه درمانی شد. استاندار لرستان نیز در این رابطه اظهار داشت: به رغم گذشت ۱۱سال از اجرای پروژه بیمارستانی مهرگان در حال حاضر این پروژه تنها ۶۰درصد پیشرفت دارد. هوشنگ بازوند عنوان کرد: ما در زمینه توسعه فضاهای بیمارستانی و درمانی توسط بخش خصوصی حمایت لازم را صورت می دهیم ولی این پروژه با توجه به طولانی شدن آن ابهامات زیادی دارد.

توقف ساخت پس از پیشرفت ۸۰درصدی کار

بیرجند: مراد هاشم زهی، نماینده مردم سربیشه و نهبندان (واقع در استان خراسان جنوبی) به همشهری اظهار کرد: در استان خراسان جنوبی ۵پروژه درمانی نیمه کاره رها شده است. وی افزود: ۳تا از این بیمارستان ها واقع در شهرستان های سربیشه، درمیان و سرایان، حدود یک سال است که تحویل دانشگاه علوم پزشکی شده اند اما به واقع به خاطر کمبودها به بهره برداری نرسیده اند و نیمه فعال هستند. وی به عنوان مثال گفت: در شهرستان سربیشه که جزو مناطق محروم به حساب می آید نیروهای متخصص را به زور به مرکز درمانی می فرستند و آنها با هر فرصتی که پیدا کنند مثلا برای شرکت در آزمون های فوق تخصصی و… به دیگر شهرها می روند و حتی گاهی تلفنی پاسخ مریض را می دهند. نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در مرکز استان نیز بیمارستان ۲۰۰تختخوابی تخصصی امام رضا (ع) ۵-۴سال پیش، هنگام ساخت با روند مناسبی جلو می رفت و حدود ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی پیدا کرد اما در اواخر دولت دهم یکباره با کمبود اعتبار مواجه شد و اکنون نیمه کاره رها شده است. هاشم زهی ادامه داد: در محاسبات اولیه مبلغ ۳۰میلیارد تومان را برای اتمام کار پیش بینی کرده بودند اما حالا پس از گذشت این زمان، به ۳تا ۴برابر این مبلغ نیاز است تا احداث بیمارستان به پایان برسد؛ بنده هم نمی دانم پیمانکار و دانشگاه علوم پزشکی چطور می خواهند باهم کنار بیایند. وی اضافه کرد: قرار بود با ۱۰میلیارد تومان درمانگاهی جلوی بیمارستان ساخته شود اما الآن چیزی نمی بینیم که در حال احداث باشد. وی گفت: به هرحال با روند کندی که ساخت بیمارستان طی می کند، تجهیز آن هم چندین برابر ساخت آن اعتبار نیاز دارد. وی در ادامه به روند کند بیمارستان ۱۰۰تختخوابی فردوس اشاره کرد و افزود: شاید تجهیز این بیمارستان هم ۳برابر ساخت آن هزینه داشته باشد.

قلب بیمارستان فرشچیان همدان با پول می تپد

همدان: بیمارستان قلب فرشچیان ازجمله پروژه های عمرانی و درمانی منحصربه فرد در همدان محسوب می شود که اتمام و تکمیل آن منوط به پرداخت سهم دولت است چرا که بخش خصوصی به تعهدات خود جامه عمل پوشانده و اینک تنها تحقق وعده دولت است که خون را در رگ های این بیمارستان به جریان می اندازد. به گزارش مهر بیمارستان قلب فرشچیان همدان توسط مرحوم محمدعلی فرشچیان و به صورت پروژه ۴۰درصد توسط خیر و ۶۰درصد توسط دانشگاه علوم پزشکی همدان، اجرا شده است. مرحوم فرشچیان تا سال ۸۸،۴۰درصد تعهد خود را که شامل ۱۲میلیارد تومان می شد به صورت کامل پرداخت کرد و پروژه را به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داد اما از آن سال به بعد کار در این پروژه کند پیش می رود. دولت دهم ابتدا این پروژه را به عنوان طرح ملی در سفر چهارم خود به همدان اعلام کرد و ۱۰میلیارد تومان به اجرای این پروژه اختصاص داد اما سپس با داغ شدن بحث طرح های مهر ماندگار، این پروژه یکی از ۳۴طرحی شد که قرار بود در همدان با مهر دولت به اتمام رسیده و ماندگار شوند. ابراهیم کارخانه ای، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس در این باره گفت: این پروژه از ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است ولی در حال حاضر پروژه بیمارستان تخصصی قلب فرشچیان با مشکل مالی مواجه بوده و نیازمند حدود ۴میلیارد تومان پول است. این بیمارستان در گام نخست شامل ۱۴۰تختخواب ازجمله ۱۰۰تخت معمولی، ۱۰تخت آی سی یو و ۳۰تخت سی سی یو است که این میزان ظرفیت در مرحله دوم به۲۲۰تخت افزایش می یابد.

بیمارستان نیمه کاره دانشگاه آزاد

نجف آباد: در میان تمام ساختمان های نوساز و قدیمی دانشگاه آزاد واحد نجف آباد، ساختمانی نیمه ساز به شدت خودنمایی می کند؛ سازه ای که هر صبح دانشجویان بی تفاوت از کنارش عبور می کنند. ظاهر زنگ زده سازه فلزی نشان می دهد که مدت هاست کسی خبری از این قسمت دانشگاه نگرفته است. شواهد و گفته مسئولان بیانگر این موضوع است که روزی باید در اینجا بیمارستانی بنا می شده؛ بیمارستانی ۳۰۰ تختخوابه که قرار بوده مرهمی بر درد بیماران باشد اینک خود زخمی شده بر پیکر کم رمق دانشگاه آزاد. محوطه ای به مساحت تقریبی ۶ تا ۷ هزار مترمربع در جنوبی ترین نقطه دانشگاه مکانی است که اکنون سال هاست تیرهای آهنی، قطعات فولادی و ساختمان های بتنی زیر نور خورشید تابستان و در سرمای سوزناک شب های زمستان بدون کوچک ترین خاصیتی رنگ می بازند و می پوسند. نخستین صحبتی که درباره این بیمارستان مطرح می شود موضوع تحت پوشش قراردادن بیمارستانی در شهر اصفهان است؛ بیمارستانی در خیابان شیخ بهایی اصفهان که از سال ۸۴ تحت نظر دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد نجف آباد اداره می شود و در نتیجه آن مسئولان دانشگاه قید ساخت بیمارستان جدید را می زنند. بحث دیگری که پیرامون ساخت بیمارستان بیان می شود، کمبود منابع مالی است. جالب آنکه این موضوع در حالی گفته می شود که در شروع هر سال تحصیلی، دانشجویان ساختمانی جدید یا تغییرات محسوسی در سطح دانشگاه مشاهده می کنند. اما یکی از قابل توجه ترین نقل قول های موجود پیرامون بیمارستان دانشگاه، بحث اختلاف میان مسئولان فرمانداری و دانشگاه آزاد نجف آباد است. به نظر می رسد این موضوع اصلی ترین دلیلی است که باعث شده این بیمارستان نیمه کاره رها شود. بحث بر سر حق تملک و بهره برداری از این بیمارستان در آینده و همچنین تأثیر ساخت این بیمارستان بر روند کاری سایر بیمارستان های شهرستان نجف آباد است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات