یک محقق دانشگاه سالم با استفاده از تصاویر ماهواره ای به نمایش الگوهای طبیعت در مقیاس های گوناگون پرداخته که درک انسان را دچار تحریفاتی می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، تاکنون دیده اید که ابرها از راه دور شبیه چهره های شناخته شده هستند یا تصاویر نمای نزدیک میکروسکوپی حشرات شبیه سیارات بیگانه بنظر می رسند؟ این پدیده به دلیل تحریف ادراک انسان در اثر مقیاس است.

استفن یانگ، استاد جغرافیای دانشگاه سالم در زمان بررسی پوشش گیاهی زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای متوجه شد که الگوهای طبیعت می توانند بدون اشاره به دوری و نزدیکی اشیا، اشکال جالب و بسیار مشابهی را به نمایش بگذارند.

در سال ۲۰۰۴، یانگ نمایشگاهی در گالری کلین در فیلادلفیا برپا کرد که در آن بسیاری از بازدیدکنندگان یک تصویر از دلتای می سی سی پی را با یک اسکن پزشکی اشتباه می گرفتند.

این محقق سپس در سال ۲۰۱۲ متوجه تصاویر بدست آمده از یک میکروسکوپ الکترونی در اداره همکارش «پل کلی» شد که الگوهایی شبیه تصاویر ماهواره ای داشتند.

وی دریافت که الگوهای دوره ای در طبیعت در مقیاسهای مختلف وجود داشته و با همکاری «کلی» به بررسی مشاهدات این تصاویر پرداختند.

این کار از تفاوت مقیاسی یک میلیون برابر یا بیشتر برخوردار بود. تصاویر میکروسکوپی «کلی» به نمایش اجسامی در مقیاس میلیمتری و نمونه های «یانگ» به نمایش مقیاسهای کیلومتری یا بیشتر می پرداختند.

این دو دانشمند از آن زمان تاکنون بیش از ۵۰ تصویر را برای نمایش در نمایشگاه «میکرو یا ماکرو» تولید کرده اند که در گالری وینفیسکی دانشگاه سالم و همچنین مرکز هنرهای تجسمی و نمایشی ترینای دانشگاه کلارک برپا شد.

به گفته یانگ، حتی زیست شناسان نیز که تصویربرداری میکروسکوپی انجام داده یا جغرافیدانان که از تصاویر ماهواره ای استفاده می کنند در تشخیص ابعاد برخی تصاویر مشکل داشتند.

هدف از برگزاری این نمایشگاه جلب رضایت افراد از زیبایی تصاویر و هم چالش کشیدن دیدگاه آنها از جهان در مقیاسهای مختلف بوده است.

محققان علاوه بر بررسی درک انسانها، می خواستند که یک درک عمومی از علم و چگونگی بررسی زمین توسط دانشمندان در مقیاسهای مختلف را ترویج کنند.
تصویری از دلتای می سی سی پی که شبیه اسکن پزشکی است
تصویری از چشمان لاروی گورخرماهی با عرض ۳۰۰ نانومتر
تصویر مسکو در شب در مقیاس ۱۴۰۰x۹۹۰ کیلومتر
سطح بال یک سنجاقک دارنر آبی در تصویری با عرض سه میلیمتر
تصویر رصدخانه زمین ناسا از انواع متنوع یخ در سواحل شرق قطب جنوب
تصویری از سطح جلبک سبز Marchantia با عرض حدود یک میلیمتر
تصویر رنگی از مدل ارتفاعی دیجیتالی ۳۰ ثانیه قوسی از قطب جنوب
تصویر ماهواره ای از مرکز مالی در مقیاس ۶۰x۴۰ کیلومتر
پر پرنده grackle در زیر میکروسکوپ الکترونی در مقیاس یک میلیمتری
عدسی چشم گاو که در نگاه اول شبیه یک تکه چوب است
بلور کلرید سدیم یا نمک آشپزخانه با عرض ۱.۵ میلیمتر
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات