سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - آرش نهاوندی: مبحث سلامت روان ازجمله مباحثی است که کمتر در جامعه ما به آن پرداخته شده است.

اما اظهارات اخیر رئیس سازمان بهزیستی مبنی بر اینکه اگر امروز در جامعه دچار مشکلات متعدد می شویم به این دلیل است که به اندازه کافی به سلامت روان جامعه توجه نشده یا اقدامات انجام شده تاکنون اثرگذار نبوده است. همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی افزود: این سازمان از متولیان اصلی مشاوره و امور روانشناختی در کشور است. اظهارات رئیس سازمان بهزیستی درباره اینکه مشکلات اجتماعی ما ریشه در سلامت روان ما دارند؛ باعث شد تا در گفت وگو با دکتر پرویز روزبیانی، متخصص روانشناسی بالینی، نظر وی را در این باره جویا شویم.

دکتر روزبیانی با تأیید این مسئله که سلامت روان با سلامت جامعه مرتبط است، درباره علل عدم روان درمانی در ایران گفت: یکی از عوامل مهم مراجعه نکردن مردم به روانشناس در عادت ما ایرانی ها نهفته است آنقدر با مشکل خویش کلنجار می رویم تا آنکه به صورت یک معضل اساسی برایمان بروز کند، زمانی که دچار اضطراب شدید شدیم و این مسئله باعث فلج شدن کار و زندگی مان شد، تازه به فکر معالجه می افتیم. در ابتدا دچار نوعی اضطراب کوچک بودیم اما به دلیل اینکه این وضعیت نوعی بیماری است درصورت عدم معالجه تکرار می شود و به مرور به اضطراب بزرگ تبدیل می شود.

این روانشناس درباره انواع اضطراب توضیح داد: ما ۲ نوع اضطراب داریم که یکی را سازنده و دیگری را مخرب نام نهاده اند. برای پی بردن به این دو نوع اضطراب مثالی می زنم فرض می کنیم ۲ روز دیگر قرار است در کنکور شرکت کنیم یا یک امتحان مهم داریم، بنابراین دچار اضطراب هستیم همین مسئله سبب می شود تا در این مدت درس خواندن را جدی بگیریم.

این اضطراب پس از امتحان از بین می رود و در واقع نقش سازنده ای را در درس خواندن فرد ایفا می کند. اضطراب سازنده نیز درباره امتحان راهنمایی و رانندگی جهت به دست آوردن گواهینامه نیز صدق می کند. اضطراب سازنده نوعی اضطراب است که باعث می شود فرد به فکر حل مشکل خود باشد و پس از پشت سر گذاشتن مشکل اضطراب نیز به طور طبیعی رفع می شود. نوعی از اضطراب نیز وجود دارد که همیشگی است و از بین نمی رود و تنها گاهی کاهش می یابد و در اغلب اوقات زیاد می شود.

اضطراب دائمی فرد را مدام دچار نگرانی می کند به عنوان مثال فرد زمانی که بیرون از خانه است تصور می کند مضطرب است بعد به خانه بازمی گردد تا قدری آرامش پیدا کند یا به خانه دوستش می رود تا قدری آرام شود، این اضطراب نوعی استرس است که فرد را حتی یک لحظه رها نمی کند. در این زمان است که به دلیل دائمی شدن اضطراب باید به فکر درمان افتاد. مانند همین مثال ها را درباره افسردگی نیز می توان ارائه کرد.

دکتر روزبیانی با اشاره به اینکه بسیاری عامل ناراحتی های خود را بدون مشورت با روانشناس خود مشخص می کنند و اغلب نیز دچار اشتباه می شوند گفت: آنقدر ما با مشکلاتمان کلنجار می رویم که تبدیل به مشکلات اساسی شوند و زمانی که در مقابل ناراحتی خود احساس ناتوانی می کنیم به فکر معالجه می افتیم اما در همین زمان هم برای بیماری خود بهانه می تراشیم و تلاش می کنیم مشکلات را خود ریشه یابی کنیم و به نوعی به خوددرمانی بپردازیم اما بعد از مدتی متوجه می شویم که خوددرمانی نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه بر ناراحتی ها و اضطراب نیز افزوده بنابراین تصمیم می گیریم که برای معالجه به روانشناس مراجعه کنیم.

زمانی که یک ناراحتی جنبه درمانی پیدا می کند طبیعتا هزینه آن بالا می رود و تعداد جلسات مراجعه به روانشناس افزایش می یابد و پس از آن نیز بحث دارویی پیش می آید به این معنا که اغلب داروهای روان درمانی دوره خاص درمانی خود را دارند و نباید زودتر از موعد دارو را قطع کرد. اما بسیاری از ما بنابر عاداتی که داریم مصرف دارو را پیش از موعد و پس از احساس آسودگی و آرامش اولیه قطع می کنیم.
این مسئله باعث می شود تا پس از چند روز دوباره بیماری عود کند، در نتیجه چند عامل در عدم سلامت روان و به تبع آن سلامت جامعه نقش دارد؛

نخستین عامل این است که ما درحالی که به مشکلات جسمی خود اهمیت می دهیم آنچنان که باید و شاید به روانمان اهمیت نمی دهیم. ما آنقدر نسبت به روان خود بی توجه هستیم که تا مرز درگیر شدن و بیماری جسم خویش نیز پیش می رویم چرا که سلامت روح و روان مرتبط با سلامت جسم است که عکس این قضیه نیز صادق است اما ما به دلیل اینکه اطلاع کافی در این باره نداریم بسیار دیر برای معالجه اقدام می کنیم. اضطراب و دلهره در واقع روی کار و تغذیه فرد مضطرب اثر می گذارد. همین باعث می شود که وضعیت جسمی فرد به مخاطره افتد، از همین رو است که می گویند بیشتر ناراحتی های اعصاب و روان بر جسم نیز اثر می گذارد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات