سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: سازمان غذا و داروی آمریکا اقداماتی را آغاز کرده که نهایتا ممکن است به ممنوع کردن استفاده از چربی های ترانس – که به گفته این سازمان با توجه به تاثیرشان در انسداد شریان ها خوردن شان برای انسان ها ایمن نیست- در غذاهای فرآوری شده بینجامد.

به گزارش ریلکس نیوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روز پنجشنبه ۷ نوامبر در بیانیه ای اعلام کرد" استفاده از روغن های به طور نسبی هیدروژنه شده (PHO) که منبع اصلی چربی های ترانس مصنوعی در غذاهای فرآوری شده هستند، به طور کلی ایمن شناخته نمی شود. "

FDA می گوید این نتیجه گیری بر اساس" شواهد علمی در دسترس و یافته های هیات های کارشناسان علمی" است.

این سازمان یک دوره ۶۰ روزه اظهارنظر درباره این تصمیم گیری را آغاز کرده است که پس از آن می تواند این ممنوعیت را نهایی کند، و در این مدت نظرات درباره اینکه چه مدت طول می کشد تا تولیدکندگان کنندگان مواد غذایی ترکیب محصولاتی را که حاوی چربی های ترانس مصنوعی هستند، را تعیین کنند.

اگر این تصمیم نهایی شود، PHOها جز افزودنی های غذایی شمرده خواهند شد، و نمی توان آنها را در مواد غذایی به کار برد، مگر اینکه سازمان غذا و دارو اجازه این کار را بدهد.

FDA می گوید تصمیم جدیدش مربوط به چربی های ترانسی که به طور طبیعی در برخی از فراورده های گوشتی و لبنی وجود دارند، نمی شود، بلکه درباره PHO هایی است که به غذاهای فرآوری شده افزوده می شوند.

به گفته مسئولان FDA تولیدکنندگان مواد غذایی در سال های اخیر به طور داوطلبانه میزان چربی های ترانس را در بسیاری از غذاها کاهش داده اند، اما شمار بسیاری از فرآورده ها هنوز حاوی روغن های به طور نسبی هیدروژنه شده هستند که منبع اصلی چربی های ترانس در غذاهای فرآوری شده است.

تولیدکنندگان مواد غذایی در آمریکا پس از اینکه در دهه گذشته یک کارزار بهداشت عمومی درباره خطرات چربی های ترانس افکار عمومی را نسبت به آنها حساس کرد، استفاده از چربی های ترانس را کاهش دادند.

در سال های اخیر بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان مواد غذایی در آمریکا میزان چربی ترانس را در بسیاری از غذاها و محصولاتی که می فروشند، کاهش داده اند. اما هنوز استفاده از چربی های ترانس در پودرهای کرم قهوه، دسرها، پاپ کورن های آماده پخت در مایکروویو، پیتزاهای منجمد و مارگارین رایج است.

گروه های حامی حقوق مصرف کنندگان این اقدام FDA را به عنوان گامی عمده به سوی حذف این نوع چربی که در ایجاد بیماری قلبی مقصر دانسته می شود، ستودند.

مدیرعامل" مرکز علم برای منافع عمومی" (CSPI) ، مایکل جیکوبسون در این باره گفت: " چربی های ترانس مصنوعی یکی از مهمترین عوامل شیوع بیماری قلبی شمرده می شود، و تصمیم FDA حذف کامل آنها را از مواد غذایی شتاب خواهد بخشید. "

" چربی های ترانس مصنوعی نه تنها ایمن نیستند، بلکه استفاده از آنها اصولا ضروری نیست. بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در طول دهه گذشته به استفاده از روغن های سالم تر روی آورده اند. "

CSPI از سال ۱۹۹۳ برای قرار دادن برچسب های هشداردهنده سختگیرانه تر درباره چربی های ترانس بر روی محصولات غذایی فعالیت می کرده است. و از سال ۲۰۰۴ پیکار برای ناایمن اعلام کردن چربی های ترانس را آغاز کرد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات