عکس>  عکاسی- همشهری آنلاین: عکس های محمد خوشرو از عتبات عالیات کشور عراق با تمرکز بر کربلا و روضه منوره حضرت امام حسین (ع) در گالری بهمن فرهنگسرای بهمن به نمایش درمی آید.

به گزارش مهر، عکس های معنوی عتبات عالیات کشور عراق با تمرکز بر کربلای معلا و روضه منوره حضرت امام حسین (ع) که توسط محمد خوشرو عکاسی شده است، عصر یکشنبه ۱۹ آبان در گالری بهمن فرهنگسرای بهمن به تماشا در می آید.

این نمایشگاه که آستان مقدس و نورانی پنج امام همام و چند مکان متبرکه شیعه در عراق را از دو منظر احساس معنوی یک زائر و نیز زاویه نگاه زیباشناختی هنری به تصویر می کشد، برگزیده ای از مجموعه کتاب" سجده صاحب نظران" است که سال ١٣٩٠ با روایتگری عکس های محمد خوشرو و به همت موسسه توسعه ایرانیان در ٢٥٠ صفحه چاپ شد.

در این نمایشگاه ٣۶ تابلوی عکس در ابعاد بزرگ روی دیوار گالری بهمن می رود که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی ضریح مطهر امام حسین (ع) ، شیفتگی هنرمندان در طراحی و ساخت درب ورودی و فضای عمومی روضه منوره حسینی و نیز مولای متقیان علی (ع) در نجف، امام موسی کاظم (ع) در کاظمین و امامان همام محمدتقی و علی نقی (علیهم السلام) در سامرا ارائه می شود.

تصاویر ویژه این نمایشگاه همزمان با این روزهای خاص، بین الحرمین و بارگاه رحمانی حضرت ابوالفضل (ع) و البته قتلگاه سرخ فام سید و سالار شهیدان است که زیارت و سوگواری از دریچه دوربین را ممکن می کند.

این رویداد به همت موسسه توسعه ایرانیان و با همیاری معاونت هنری وزارت ارشاد، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، شهرداری منطقه ١۶ و فرهنگسرای بهمن دایر می شود که همه عکس های این مجموعه از گنجینه هنری موسسه توسعه ایرانیان است و نمایشگاه جنبه فروش ندارد.

کتاب نفیس" سجده صاحب نظران" که اماکن زیارتی عراق را در ١٠ فصل روایت می کند و دوربین محمد خوشرو مانند یک زایر تلاش می کند این بارگاه های مقدس شیعی را از زوایایی دیده نشده به تصویر بکشد، تابستان ١٣٩٠ در حالی انتشار یافت که عنوان کتاب را استاد محمد احصائی خوشنویسی کرد و مقدمات آن را آیدین آغداشلو ، سید محمد بهشتی، سید محمدصادق خرازی و سید محمدمجتبی حسینی نگاشته اند.

محمد خوشرو تاکنون سه کتاب نفیس با رویکرد عکاسی مذهبی شامل" بر آستان رضا (ع) ، سجده صاحب نظران و نسیم سحر" ارائه داده است که آنها را یک کتاب عکس دیگر با عنوان" خیال" همراهی می کند که به ژانر دیگر عکاسی او، عکاسی هنری با گرایش انتزاعی اختصاص دارد.

خوشرو متولد ١٣۴٩ است و از سال ١٣٨٥ آثارش در هشت نمایشگاه انفرادی در گالری های ماه مهر، اعتماد، شکوه، موزه ملک و نیز رویدادهای جمعی نظیر" تصویر سال" و یا" چشم درون" در موزه هنرهای معاصر تهران و اتفاقا همین روزها در نمایشگاه" به روایت عکاسان معاصر ایران" در گالری پردیس ملت به تماشا درآمده است.

نمایشگاه عکس هایی از عتبات عالیات کشور عراق، ساعت ۱۵ یکشنبه ۱۹ آبان در گالری بهمن فرهنگسرای بهمن آغاز به کار می کند و تا ۳۰ آبان ماه دایر خواهد بود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات