شما می توانید یک سوم از سرطان ها را با تغذیه درست و تحرک بیشتر از خودتان دور کنید اما می دانید عوامل خطری در خانه شما وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند؟

مجله سیب سبز:  شما می توانید یک سوم از سرطان ها را با تغذیه درست و تحرک بیشتر از خودتان دور کنید اما می دانید عوامل خطری در خانه شما وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند؟

در اوج جوانی ریه های تان را پیر نکنید

دکتر اردا کیانی فوق تخصص ریه

به طور کلی ۹ نفر از ۱۰ بیمار مبتلا به سرطان ریه سیگاری هستند و این سرطان در تمام دنیا شایع ترین علت مرگ بیماران سرطانی در هر دو جنس مرد و زن است. برآورد می شود افراد سیگاری ۱۳ برابر افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. این مقدار برای فردی که به مدت ۲۰ سال روزی دو پاکت سیگار مصرف کرده است، به ۷۰ برابر می رسد. وقتی فردی سیگار مصرف می کند به جز سرطان های لب و مثانه و… که احتمال شیوع بالایی پیدا می کنند، دو مسئله در مورد ارگان حساسی مانند ریه مطرح می شود که یکی بیماری های مزمن تنفسی است و دیگری سرطان های ریه. در واقع هر چه سن کشیدن سیگار در فردی پایین تر باشد، فرد ریه کوچک تری خواهد داشت. ریه یک فرد در ۱۸ سالگی تکامل پیدا می کند و طبیعی است هر چه زودتر فرد اقدام به مصرف سیگار کند، ریه او ناکامل تر خواهد بود و نسبت به فرد ۲۲،۲۳ ساله ای که ریه اش تازه شروع به پیر شدن کرده، زودتر پیر می شود. آنچه اهمیت دارد این است که هرچه فرد تعداد نخ سیگار بیشتری مصرف کند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های مزمن تنفسی همچنین سرطان ریه است به همین دلیل است که با توجه به آمار وزارت بهداشت مبنی بر پایین آمدن سن مصرف سیگار تا ۱۱ سال، مسئله ای نگران کننده در باب سلامت ریه محسوب می شود.

خانم های خانه دار مواظب این خطرات سرطانی باشید

شوینده ها را عوض کنید

محصولات شوینده سمی در خانه شما به طور مشخصی می توانند خطر سرطان به ویژه سرطان سینه را در زنانی که از این محصولات زیاد استفاده می کنند، افزایش دهند. زنان به طور متوسط سالانه حدود ۲ کیلوگرم از این سموم را از طریق پوست شان جذب می کنند. شما می توانید از پاک کننده های طبیعی مانند سرکه استفاده کنید.محصولات کنسروی را مرخص کنید

جنس قوطی های کنسرو معمولا مقدار زیادی بیزفنلA دارند، ماده ای سمی که در پلاستیک و رزین استفاده می شود. مواد ترش مانند سرکه، ماست، نان مخمر و پنیر به از بین رفتن این ماده سمی خطرناک کمک می کند.

هر روز آرایش نکنید

اگر هر روز از لوازaم آرایشی استفاده می کنید باید بدانید روزانه چند صد گرم مواد شیمیایی خطرناک را جذب پوست تان کرده اید. بیشتر موادی که در لوازم آرایشی، لوسیون ها و دیگر لوازم شخصی استفاده می شود، امتحان و آزمایش نشده است و تقریبا حدود هزار افزودنی سمی را در خود دارند.ارگانیک مصرف کنید

با انتخاب سبزی های ارگانیک و استفاده از محصولات حیوانی تا حد زیادی از مواجهه با هورمون ها و آفت کش ها جلوگیری کنید. ۷خوراکی به شدت آلوده عبارتند از: سیب، توت فرنگی، هلو، اسفناج، فلفل دلمه ای، گوشت دارای چربی و کرفس.

از تفلون استفاده نکنید

ظروف تفلون حاوی ماده ای شیمیایی به نام اسید پرفلوئورواوکتانوئیک هستند که ممکن است سرطان زا باشند. این ماده در محیط زیست می ماند و از بین نمی رود. وقتی دمای ظروف تفلون از حد معینی بالا می رود، بر اثر تجزیه لایه پوشاننده آن حدود ۱۵ بخار سمی آزاد می شود، به همین دلیل استفاده درازمدت آن توصیه نمی شود.
اجاق گاز را انتخاب کنید


پاپ کورن هایی که در مایکروفر تهیه می شوند می توانند مشکلات تنفسی ایجاد کنند. مواد سرطان زا و گازهای کشنده می توانند از این پاپ کورن های خوشمزه ساطع شوند، بنابراین هیچ چیز مانند اجاق گاز برای تهیه غذا ایمن نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات