محققان ژاپنی روی یک اتومبیل جدید کار می کنند که نه تنها می تواند راننده خود را از وقوع یک حمله قلبی مطلع کند، بلکه می تواند بیماری را زودتر از آنکه رخ دهد، پیش بینی کند.

به گزارش افکارنیوز ، این اتومبیل دارای دو قطب الکتریکی برای مونیتور الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب و حسگرهایی روی فرمان است که می تواند ضربان نبض را در رنگهای خونی تشخیص دهد.

تاکائو کاتو استاد بازنشسته دانشکده پزشکی دانشگاه نیپون به عنوان طراح اصلی این پروژه اظهار داشت: ما می خواهیم تعداد تصادفات را با ساخت سیستمهایی که پیش از وقوع آن را پیش بینی می کنند، کاهش دهیم.

وقتی که راننده فرمان اتومبیل را در دست می گیرد نوار قلب و ضربان نبض وی به طور مستمر ثبت می شوند.

این اطلاعات برپایه زمان واقعی تحلیل شده و راننده از وقوع علائم خطرناک به واسطه صدایی در سیستم ناوبری اتومبیل مطلع شده و اتومبیل را به کنار هدایت می کند.

محققان نوار قلب ۳۴ نفر را که دچار حملات قلبی شدید شده بودند را بررسی کردند، ۳۱ نفر آنها یک یا دو ساعت پیش از حمله قلبی در دستگاه عصبی خودکار دارای الگویی از نوسانات بودند.

کاتو گفت: اگر این الگو را بتوان تشخیص داد، حملات قلبی تا حدی قابل پیش بینی خواهند بود.

این سیستم نه تنها به رانندگان درباره احتمال وقوع حملات قلبی هشدار می دهد بلکه می تواند وقوع آن را پیشاپیش اعلام کند.

سویوشی ناکاگاوا مهندس ارشد در شرکت دنسو اظهار داشت: اطلاعات واضح درباره ریتمها با بهبود مدارهای تشخیص گر قابل دسترسی است.

محققان به منظور افزایش دقت الکترودهایی را به صندلی راننده نصب کرده اند که الکتروکاردیوگرامها حتی وقتی که افراد با یک دست رانندگی می کنند، قابل پیش بینی باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات