جمجمه قدیمی ترین گربه سان بزرگ جهان در تبت کشف شد.

به گزارش افکارنیوز ، این جمجمه در کوه های هیمالیا کشف شده و قدمت آن به حدود شش میلیون سال پیش می رسد.

موجود جدید که Panthera blytheae نام دارد، خویشاوند پلنگ برفی گریزپا بوده و دیدگا های جدیدی را در خصوص شیرها، یوزپلنگ ها و ببرها در اختیار می گذارد.

دانشمندان با استفاده از تکنیک magnetostratigraphy قدمت این جمجمه را ۴.۱ تا ۵.۹۵ میلیون سال پیش تخمین زده اند.

این تکنیک قدمت فسیل ها را بر اساس الگوهای مجزای واژگونگی در میدان مغناطیسی زمین که در لایه های صخره ای ثبت شده، مشخص می کند.

این کشف به آسیای مرکزی به عنوان منشا گربه سان های بزرگ و فلات تبت به عنوان ناحیه ای حیاتی برای درک تنوع پذیری این حیوان اشاره می کند.

دکتر جک تی سنگ از موزه تاریخ طبیعی امریکا در نیویورک بر این باور است که" این کشف نشان می دهد گربه سانان بزرگ دارای منشا تکاملی عمیق تر از آنچه پیش تر تصور می شد، هستند. "

شواهد دی ان ای نشان می دهد گربه سان های بزرگ که به طور دسته جمعی Pantherinae خوانده می شوند، از نزدیک ترین خویشاوندان تکاملی شان به نام Felinae آمده اند.

با این حال، قدیمی ترین فسیل ها از گربه سان های بزرگ که در دهه ۱۹۷۰ کشف شد، قطعات دندان در تانزانیا هستند که ۳.۶ میلیون سال قدمت دارند.

مطالعه جدید تصورهای پیشین در مورد گربه سان های بزرگ را به چالش می کشد و آ ن ها را در بافت ژئوجغرافیایی قرار می دهد.

این کشف در جایی صورت گرفت که مامن جمعیتی از زیستگاه های کنونی گربه سان های بزرگ است و نشان می دهد که این گروه در آسیای مرکزی تکامل یافتند و سپس پخش شدند.

دکتر تی سنگ و همسرش دکتر جوان لیو از دانشگاه آلبرتای کانادا و دیگر همکارانشان جمجمه جدید را در سال ۲۰۱۰ و زمانی که در ناحیه مرزی دورافتاده بین پاکستان و چین بودند، کشف کردند.

دکتر لیو دریافت که بیش از صد جوارح و آرواره های بزکوهی باید توسط یک رودخانه انباشت شده و در زیر این بخش باید بقایای له شده اما کاملی از جمجمه مزبور باشد. جمجمه جدید درست وسط این انباشت به دست آمد.

طی سه سال گذشته محققان از هر دوی داده های آناتومی و دی ان ای برای تایید این موضوع استفاده کردند که جمجمه کشف شده به نوعی گونه جدید تعلق دارد.

محققان در نظر دارند در آینده برای جست وجوی گونه های بیشتر به این مکان بازگردند.

جزئیات این دستاورد علمی در Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات