سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت: معاون پیشگیری اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: براساس آخرین مطالعات ۱۵درصد در تهران شیوع دیابت داشته ایم که علت آن می تواند استرس های ناشی از محیط کار و الگوی تغذیه نامناسب باشد.

به گزارش همشهری، رضا قهرمانی، معاون پیشگیری اداره کل سلامت شهرداری تهران در نشست هفته ملی دیابت گفت: براساس یک برنامه مطالعاتی به نام سنجش عدالت که در تهران و روی ۳۴ هزار خانواده انجام شده، مشخص شد مناطق ۱۴،۲۰ و ۱۶ بیشترین آمار دیابتی و مناطق ۱۷،۱۳و ۱۲ کمترین بیماران دیابتی را به خود اختصاص داده اند. وی افزود: آموزش، اساس مدیریت بیماری دیابت است و بالا رفتن آگاهی مردم می تواند این بیماری را مدیریت کند.

معاون پیشگیری اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: باید در این زمینه از بسیج عمومی مردم استفاده کرد که بدین منظور بالغ بر ۲۲هزار نفر برای پیشگیری از دیابت در ۴۰۰پایگاه نمایشگاه و ایستگاه سلامت در مراکز ۲۲گانه تهران مشغول فعالیت هستند.

وی به ۶۸۰همایش، کارگاه آموزشی، ورک شاپ و ۵۲پایگاه و میدان میوه و تره بار، ۷مرکز تاکسیرانی و ۱۲نقطه مترو اشاره کرد و گفت: ۱۱۰۰نقطه در سطح شهر به غربالگری دیابت می پردازند و ۱۴۰تور آموزشی و تفریحی با موضوع دیابت در این هفته مشغول به فعالیت هستند. وی همچنین به ۷۰مسابقه ورزشی، فرهنگی و آموزشی با موضوع دیابت اشاره کرد و گفت: ۷۴حلقه انسانی در میادین شهر با کاور، چتر، بادکنک یا پارچه آبی برای حساس کردن جامعه نسبت به موضوع دیابت تشکیل خواهند شد.

معاون پیشگیری اداره کل سلامت شهرداری تهران به استقرار اتوبوس دیابت در میدان امام حسین اشاره و تصریح کرد: ۵۴پیاده روی نمادین، نورپردازی اماکن خاص چون برج میلاد و برج آزادی با رنگ آبی و اجرای کمپینگ روبان آبی، پخش پوستر، تراک و… ازجمله برنامه هایی است که شهرداری تهران در هفته ملی دیابت به آن اهتمام می ورزد.

معاون پیشگیری اداره کل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: تحقیقات نشان داده که افراد بی سواد نسبت به افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند آمار بیشتری از دیابت را به خود اختصاص داده اند و نقش آگاهی عمومی و تحصیلات در کاهش کنترل بیماری مؤثر است.

در همین حال عضو کمیته کشوری دیابت گفت: ۹۵ درصد هزینه ناشی از دیابت هزینه عوارض حاصل از آن است و هزینه دارو و انسولین ۵ تا ۱۰ درصد کل هزینه ها را شامل می شود. علیرضا استقامتی استاد بیماری های غدد و عضو کمیته کشوری دیابت گفت: برای تشخیص دیابت از تکرار آزمایش استفاده می کنیم البته برای فردی که علامت نداشته باشد و با قند بالا در آزمایش مواجه شده باشد، با تکرار آزمایش و تأییدیه آن و شرح حال و معاینات می توانیم قند خون را تشخیص دهیم. استقامتی تصریح کرد: نزدیک به یک دهه است که مطالعات مدون علمی برای بیماری های غیرواگیر انجام شده و اطلاعاتی در زمینه شیوع دیابت به دست آمده که آمار نگران کننده است.

عضو کمیته کشوری دیابت ادامه داد: در سری اول مطالعات، شیوع دیابت ۷.۸درصد بود که در مطالعات بعدی و در ۳ سال بعد به ۹.۷درصد رسید و در آخرین آمار که سال قبل انجام شد به ۱۱.۳۶درصد رسید که آمار افراد بالغ بالای ۲۰سال است که مبتلا به دیابت هستند. همچنین۱۴.۶درصد مبتلا به پیش دیابت هستند.

استقامتی ادامه داد: ۱۰میلیون نفر یا دیابت دارند یا پیش دیابت که البته چاقی و فشار خون نیز معضل دیگری در بیماری های غیرواگیر است. استقامتی شیوع دیابت در خانم ها را بیشتر عنوان کرد و گفت: چاقی در خانم ها بیشتر است و در زندگی شهر نشینی نسبت به روستا نشینی آمار بیشتر دیده شده است. عضو کمیته کشوری دیابت شیوع دیابت را بالا دانست و گفت: البته در منطقه ما و در کشورهای عربی این درصد به ۲۰درصد هم می رسد اما با این حال ایران با ۱۱درصد رقم بالایی دارد که اقتصاد بهداشت را تهدید می کند.

عضو کمیته کشوری دیابت کنترل دیابت را متفاوت از بیماری های حاد دانست و گفت: کنترل دیابت مثل یک بیماری مزمن است و باید مدل مراقبتی مزمن در آن رعایت شود. پس باید سیاستگذاران، جامعه، سیستم بهداشتی و درمانی در این زمینه وارد شوند و با جمع آوری اطلاع از بیماران و غربالگری و برنامه های پیشگیری در کاهش و کنترل دیابت پیشقدم باشند. وی مهم ترین وظیفه همگان را بالا بردن آگاهی جامعه و مردم عنوان کرد و افزود: نیمی از بیماران بدون علامت هستند و اطلاعی از دیابت خود ندارند که در دور اول این برنامه نیمی از مردم از دیابت خود اطلاع نداشتند اما امروز ما به جایی رسیده ایم که ۳۵تا ۳۶درصد افراد از دیابت خود مطلع هستند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات