سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت - فتانه انفرادی: دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همشهری گفت: تا هفته آینده محموله بعدی واکسن فلج اطفال وارد کشور خواهد شد.

او با بیان اینکه واردات این واکسن طی چند مرحله انجام خواهد شد، گفت: در مرحله اول ۳ میلیون دوز واکسن وارد کشور خواهد شد. او افزود: متأسفانه هم اکنون با کمبود قطره فلج اطفال مواجه شده ایم اما نهایت تلاش خود را خواهیم کرد که این مشکل تا هفته آینده برطرف شود و پاسخگوی نیاز کودکان ایرانی باشیم.

گویا در عین حال تصریح کرد: هم اکنون ذخیره این واکسن به گونه ای است که چنانچه مورد فوری وجود داشته باشد، مشکل برطرف خواهد شد چراکه تصمیم بر آن است که در مصرف واکسن تا رسیدن محموله جدید، نهایت دقت صورت گیرد. او افزود: از حدود ۳ ماه قبل، به دلیل مشکلاتی که در تولید واکسن فلج اطفال در داخل کشور رخ داد، وزارت بهداشت مجبور شد این واکسن را از منابع خارجی تأمین کند، به همین دلیل، در این زمینه یک ماه و نیم قبل، یک میلیون دوز قطره فلج اطفال با کمک سازمان یونیسف دریافت و در دانشگاه های علوم پزشکی کشور توزیع شد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: بیماری فلج اطفال، بیماری ای است که در جهان در حال ریشه کنی است و تنها ۳ کشور افغانستان، پاکستان و نیجریه هستند که نتوانسته اند این بیماری را کنترل کنند و به عنوان کشورهای بومی این بیماری شناخته شده اند.

او خاطرنشان کرد: از آنجا که ایران با کشورهای افغانستان و پاکستان همسایه است، بنابراین مراقبت و جلوگیری از ورود این بیماری به کشور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری هم دریافت قطره خوراکی فلج اطفال است به همین دلیل، وزارت بهداشت، همچون قبل نهایت تلاش خود را انجام خواهد داد تا بتواند پاسخگوی نیاز کودکان ایرانی باشد.

در عین حال، دکتر حسام الدین مدنی، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر هم به مهر گفت: وزارت بهداشت، مسئولیت واردات واکسن فلج اطفال را به هلال احمر واگذار کرده و قرارداد آن نیز منعقد شده است و به زودی ۳ میلیون دوز از این واکسن وارد کشور می شود. وی افزود: برای واردات واکسن فلج اطفال، با سازمان یونیسف صحبت کرده ایم و اگر مشکل خاصی از سوی کمپانی های خارجی پیش نیاید تا ۱۰روز آینده ۳ میلیون دوز از این واکسن وارد کشور می شود. مدنی با بیان این مطلب که هلال احمر مشکل گمرک ندارد، گفت:

اگر در کشور مبدا مشکلی پیش نیاید، بلافاصله توزیع این واکسن ها در کشور آغاز می شود. مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر با اعلام اینکه منابع مالی خرید واکسن فلج اطفال توسط وزارت بهداشت تأمین می شود، افزود: با واردات این میزان واکسن، کمبود آن در کشور رفع می شود. مدنی در ادامه به تأمین واکسن آنفلوآنزا در کشور اشاره کرد و گفت: در این ارتباط نیز سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر وارد عمل شده و به تدریج این واکسن وارد کشور می شود.

وی با اعلام اینکه واکسن آنفلوآنزا از شرکت های اروپایی و آسیای جنوب شرقی تهیه و تأمین می شود، افزود: این واکسن عمدتا از اروپا وارد می شود. مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوآنزا براساس تقاضای آن در کشور وارد می شود، گفت: چون زمان ماندگاری این واکسن ۹ ماه است، بنابراین باید به اندازه ای وارد کنیم که در داخل کشور تقاضا برای خرید آن وجود داشته باشد زیرا زمان استفاده این واکسن همین ۲ ماه سال است و بعد از آن هرچه باقی بماند باید دور ریخته شود و قابل استفاده برای سال بعد نخواهد بود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات