سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: مقاوم شدن باکتری ها به آنتی بیوتیک یکی از بزرگ ترین خطراتی است که طب مدرن با آن مواجه شده است و اگر تمام کشورها اقدامی فوری وهماهنگ انجام ندهند، بشر عقب گردی غیر قابل تصور را تجربه خواهد کرد

به گزارش ایرنا، پروفسور اُتو کارس، محقق ارشد این پژوهش می گوید: عواقب این موضوع گریبانگیر همه مردم دنیا خواهد شد. فقط در طی چند سال، ممکن است با عقب گردی غیر قابل تصور مواجه شویم، چه از نظر طبی چه از نظر اجتماعی و اقتصادی؛ مگر آنکه اقدامات هماهنگ، واقعی و بی سابقه در تمام دنیا صورت بگیرد. ˈ

پروفسور سالی دیویس، مشاور ارشد دولت انگلیس در حوزه بهداشت و درمان هشدار داد: اگر به سرعت برای میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک چاره ای جدی اندیشیده نشود، در سال های آینده هر جراحی ساده ای می تواند به عفونت های مرگبار منجر شود و بیماری های عفونی مانند دویست سال پیش جان انسان ها را بگیرد.

اما توانایی میکروب ها در تغییر تنها دلیل مقاومت به آنتی بیوتیک نیست. از سال ۱۹۸۷ هیچ رده آنتی بیوتیک تازه ای تولید نشده و در خط تولید شرکت های داروسازی بزرگ تقریبا هیچ آنتی بیوتیک تازه ای نیست.

برای تولید آنتی بیوتیک جدید، انگیزه اقتصادی کافی وجود ندارد چرا که ˈ آنتی بیوتیک ها فقط در صورت لزوم برای یک یا دو هفته مصرف می شوند و به دلیل خطر مقاومت میکروب ها، مدت استفاده از آنها محدود استˈ در حالیکه داروهایی مثل داروی فشار خون یا داروی کاهنده قند برای تمام عمر مصرف می شوند.

پروفسور دیویس از دولت انگلیس خواست که برای سرمایه گذاری در ساخت آنتی بیوتیک های جدید با شرکت های داروسازی همکاری کند.

وزرای علوم هشت کشور صنعتی خرداد ماه امسال، در آکادمی سلطنتی انگلیس تشکیل جلسه دادند و تصمیم گرفتند هماهنگ با یکدیگر، منابع لازم را برای کاهش مقاومت به آنتی بیوتیک تخصیص دهند و با سازمان هایی مثل سازمان بهداشت جهانی همکاری کنند.

امسال دولت انگلیس برنامه پنج ساله ای برای غلبه بر این مشکل اعلام کرد و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند به آن اختصاص داد.

در دهه های اخیر مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر پزشکی در کشاورزی هم افزایش چشمگیری داشته و آنتی بیوتیک ها در دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی و آبزیان، تولید محصولات کشاورزی و در باغ های میوه استفاده می شود، بنابراین مقاومت به آنتی بیوتیک، کشاورزی و محیط زیست را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

دانشمندان می گویند که زنگ خطر سال هاست به صدا در آمده، اما به آن بی اعتنایی شده است. به گفته آنها، بدون کنترل و بدون آگاهی رسانی، سیر صعودی مقاومت به آنتی بیوتیک ادامه پیدا خواهد کرد.

برای مقابله با این معضل باید مصرف آنتی بیوتیک را کاهش داد، بهداشت و پاکیزگی در بیمارستان ها را بهتر کرد و کارخانه های داروسازی را تشویق کرد تا به تولید آنتی بوتیک های جدید روی آورند.

دکتر پیتر سویینیارد، رئیس انجمن پزشکان خانواده انگلیس می گوید که مردم هم باید احساس مسئولیت کنند: انتظارات بیماران باید تغییر کند. مردم باید آموزش ببینند که هر بیماری نیاز به دارو ندارد.

ما سخت تلاش می کنیم که آنتی بیوتیک تجویز نکنیم، اما این کار دشواری است. بیماران از کار شما راضی نخواهند بودˈ و از راه های دیگر آنتی بیوتیک را به دست خواهند آورد.

اما اگر وارد دوران بعد از آنتی بیوتیک شویم، عفونت هایی که الان به آسانی درمان می شوند به سادگی جان انسان ها را خواهند گرفت.

سالانه دو میلیون نفر در آمریکا به عفونت هایی دچار می شوند که به یک یا بیش از یک نوع آنتی بیوتیک مقاوم هستند.

مردم باید متوجه این رابطه بشوند. اگر عفونت گوش بچه ای با آنتی بیوتیک خوب شود، ممکن است مادر این بچه از عفونت ریه بمیرد.

پروفسور جوآنا کوست، استاد اقتصاد بهداشت می گوید ما نمی دانیم این مشکل چقدر بزرگ است. مثل این است که برای گرم شدن هوای زمین بخواهید برنامه ریزی کنید. این مشکل نظام بهداشتی در تمام کشورهای دنیا را دگرگون خواهد کرد.

تخمین دقیقی از اینکه مقاومت به آنتی بیوتیک چقدر هزینه خواهد داشت وجود ندارد، اما مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا تخمین زده مقاومت به آنتی بیوتیک سالانه ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو برای سیستم های بهداشتی اروپا هزینه داشته است.

سالی دیویس، مشاور ارشد دولت انگلیس در تلاش است که در سازمان ملل معاهده ای را به تصویب برساند تا بر اساس آن، استفاده از آنتی بیوتیک در صنایع پرورش حیوانات ممنوع شود.

قرار است آژانس پزشکی اروپا با تغییر قوانین، شیوه آزمایش آنتی بیوتیک های جدید را تغییر دهد تا داروهای جدید سریع تر به بازار راه پیدا کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات