شاید الان چیزی احساس نکنید اما بعد از ۴۰ سالگی درد جدیدی سراغ تان خواهد آمد که امان تان را می برد

به گزارش افکارنیوز ، یکی از ترفندهای زیبا و البته خطرناک مد در ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ استفاده از اشکال نوک تیز در طراحی لباس، کفش، ناخن ها و… است. دیگر آن کفش های پاشنه بلند لژدار از مد افتاده اند و جای آنها کفش هایی با پاشنه های تیز و پنجه های مثلثی شکل آمده است. این کفش ها شاید به جذابیت تان بیفزایند اما هر کسی آنها را امتحان کرده باشد می داند بعد از نیم ساعت پاها شروع به ورم کردن و دردناک شدن می کنند. این پایان قضیه نیست! شاید با یکی، دو ساعت بعد از در آوردن کفش درد و ورم پای تان برطرف شود اما چندین سال بعد وقتی سن تان بالاتر می رود، متوجه خواهید شده کنار شست پای تان یک برآمدگی ایجاد شده و روز به روز بزرگتر می شود! آن وقت است که دیگر کفش های معمولی هم به پای تان نمی رود. این مشکل قوز شست پا نام دارد که البته درمان پذیر است اما دردسرهایش به این کفش های نوک تیز نمی ارزد! دکتر علی اکبر اسماعیل جاه، جراح و متخصص ارتوپدی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شما را در این مورد راهنمایی می کند.

چه کسانی نیاز به جراحی پیدا می کنند؟


اولین گروهی که به جراحی احتیاج پیدا می کنند کسانی هستند که برجستگی کناره داخلی انگشت شست شان دردناک می شود. دومین گروه نیز آنهایی هستند که انگشت شست شان زیر انگشت دوم می رود و انگشت دوم را به طرف بالا فشار می دهد. این افراد معمولاً ۲ نوع درد را تجربه می کنند؛ یکی از انگشت دوم که به سقف کفش گیر می کند و دیگری از توده دردناک کناره داخلی انگشت اول سر متاتارس و حساس شدن پوست روی آن. گروه دوم قطعاً نیاز به عمل جراحی خواهند داشت. در مواردی که خیلی تغییر فرم ایجاد نشده و خیلی مفصل خراب نشده باشد و در آن آرتروز به وجود نیامده باشد می توان این جراحی را سرپایی انجام داد. حتی گاهی اوقات جراحی با یک برش بسیار کوچک انجام می شود اما اگر بیمار در مراحل پیشرفته باشد پزشک ناچار است استخوان اضافه ای را که به وجود آمده برش بدهد و بردارد و استخوانی که کج شده را صاف و آن را با پین فیکس کند. این پین حدود ۶ هفته در پای بیمار می ماند و بعد در آورده می شود.

اگر در مراحل اولیه قوز شست پا هستید


اگر قوز شست پا در مراحل اولیه باشد می توان بین انگشت اول و دوم یک قطعه سیلیکونی قرار داد. این وسیله «اسپلینت» نام دارد یعنی آتلی که بین دو انگشت پا قرار می گیرد و در داخل کفش و جوراب استفاده می شود. طی زندگی روزمره که شخص راه می رود این مشکل تشدید می شود بنابراین می توان شب ها هنگام خواب از اسپلینتی دیگر به نام Night Splint استفاده کرد. این اسپلینت انگشتی طی روز محور انحرافی را به طرف محور خط وسط بدن می کشد و نسوجی که طی روز جمع و کوچک می شوند را تحت پوشش قرار می دهد و گشادشان می کند. این وسیله ها تا حدودی در مراحل اولیه و متوسط موثر هستند اما زمانی که دیگر نسوج کاملاً کوتاه شده و فرم استخوان متاتارس اول کاملاً عوض می شود این مشکل با آتل قابل حل نخواهد بود.

از همین امروز پیشگیری را شروع کنید


بهترین راه برای جلوگیری از قوز شست پا پیشگیری و پوشیدن کفش مناسب است. به این ترتیب که پنجه کفش باید فضای کافی مطابق با اندازه پای شخص داشته باشد. قسمت جلوی کفش «Toe Box» نام دارد. یعنی فضایی که انگشت ها در آن قرار می گیرند. متاسفانه ملاحظه می کنیم در خیلی از کفش ها این فضا تنگ است و انگشت ها را تحت فشار قرار می دهد. توصیه می شود افراد در تابستان از کفش های پنجه باز و در زمستان از کفش هایی استفاده کنند که «Toe Box» وسیعی دارند.

دوباره قوزدار نشوید


اولین فاکتوری که ممکن است باعث عود قوز شست پا بعد از جراحی شود عدم رعایت و دقت بیمار در اجرای دستورات پزشک است. اگرچه ممکن است کوتاهی از جراح هم باشد و آنچه را که باید اصلاح کند به خوبی انجام ندهد اما بیشترین موارد عود مشکل این است که بیمار بعد از بهبود از جراحی احساس خوشحالی و راحتی می کند و می گوید من دیگر خوب شده ام و دوباره کفش تنگ و پاشنه بلند می پوشد. در واقع فقط همان ۳ تا ۴ ماه اول را رعایت می کند تا زخم هایش خوب شوند و در ماه های بعد وقتی می بیند نتیجه گرفته است مجدد کفش نامناسب می پوشد.

کفش هایی که باعث انحراف می شوند


قوز شست پا بر اثر انحراف محور انگشت بزرگ پا از ناحیه مفصل بین متاتارس اول و اولین بند انگشت به وجود می آید. علت ایجاد آن بیش از همه پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند است اما زمینه های فامیلی و مادرزادی نیز می تواند در آن دخیل باشد. همچنین مواردی که با کف پای صاف همراه است مشکلات بیشتری ایجاد می کند و درمانش هم سخت تر است. قوز شست پا معمولاً در دهه چهارم زندگی یعنی بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی خود را نشان می دهد و باعث می شود بیمار نسبت به آن حساس شود و به پزشک مراجعه کند. این مشکل بیشتر در خانم ها دیده می شود چون کفش پاشنه بلند و تنگ مخصوص خانم هاست.

استفاده از لیزر رایج نیست


اگر بیمار زود اقدام کند جراحی کوچک خواهد بود و اگر دیر اقدام کند به همان نسبت وسعت جراحت بیشتر می شود. معمولاً از روزهای سوم و چهارم بعد از جراحی که درد کم می شود بیمار می تواند با پاشنه پا در داخل منزل راه برود. اما برای اینکه به سرکار و زندگی طبیعی برگردد توصیه می شود ۶ هفته وقت بگذارد تا بهبود قابل قبولی به دست بیاورد و نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار ندهد. همچنین ممکن است یک پزشک به چاقوی معمولی از چاقوی لیزری استفاده کند اما چاقوی جراحی لیزری چاقویی نیست که در هر کلینیکی وجود داشته باشد و در هر جایی به کار برده شود چون وسعت برشی که ایجاد می کند خیلی باید دقیق و حساب شده باشد بنابراین چون محاسبات آن بسیار دقیق و دشوار است استفاده از آن رایج نشده است. در واقع یکی از عواملی که یک ابزار جراحی را پر کاربرد می کند، استفاده راحت و ساده از آن است.

سیب سبز/ شماره ۱۰۱/ نیمه دوم آبان ماه ۹۲/ ستاره محمد/ صفحه ۸۲
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات