اگر می خواهید همیشه پوستی زیبا و جوان داشته باشید باید تمام نیازهای آن را برآورده کنید پس در قدم اول باید نیازهای پوست تان را بشناسید و براساس آنها دنبال یک نقشه خوب برای مراقبت از پوست تان باشید. اولین قدم شناخت نوع پوست تان است.

مجله سیب سبز:  اگر می خواهید همیشه پوستی زیبا و جوان داشته باشید باید تمام نیازهای آن را برآورده کنید پس در قدم اول باید نیازهای پوست تان را بشناسید و براساس آنها دنبال یک نقشه خوب برای مراقبت از پوست تان باشید. مسلما اولین قدم در تنظیم این نقشه شناخت نوع پوست تان است و سپس بدانید که پوست تان به چه کرم ها ومحصولاتی احتیاج دارد و هرکدام از این محصولات و کرم ها باید حاوی چه موادی باشند.

پوست نرمال

ظاهرپوست: پاک با بافتی هموار

شما چه احساس می کنید: نرم و صاف است.

مشکلات: گاهی ممکن است جوش هایی ظاهر شوند به خصوص اطراف چانه و بینی. البته گاهی هم قسمت هایی از پوست خشک و پوسته پوسته می شود که می تواند ناشی از استفاده نکردن از مرطوب کننده یا حتی پاک نکردن کافی باشد.پاک کننده

به دنبال پاک کننده ای باشید که پوست شما را به راحتی تحریک نکند. باید بدانید که نباید حالت نرمال پوست را با مقاوم بودن آن اشتباه بگیرید، بهترین حالت این است که محصولات مربوط به پوست های حساس را بخرید یعنی پاک کننده های فومی ملایم که هیچ گونه ماده پاک کننده تحریک کننده ای ندارند که رطوبت پوست شما را از بین ببرند.

مرطوب کننده و ضد آفتاب

پوست شما در طول روز در مقابل آسیب های محیطی فراوانی قرار می گیرد از آب و هوای خشک گرفته تا آلودگی ها، نورآفتاب و… بنابراین باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که از همان صبح پوست تان را برای مقابله با این آسیب ها آماده کنید. بهترین کار این است که به دنبال یک مرطوب کننده چند کاره باشید یعنی مرطوب کننده ای که دارای آنتی اکسیدان ها و اثر محافظتی در برابر نور آفتاب باشد. بهتر است از کرم چشمی استفاده کنید که دارای مواد ضدپیری چون آنتی اکسیدان ها، رتینول و پپتیدها باشد، مهم است کرم پوست ظریف اطراف چشمان شما را تحریک نکند.

کرم چشم

بهتر است از کرم چشمی استفاده کنید که دارای مواد ضدپیری چون آنتی اکسیدان ها، رتینول و پپتیدها باشد، مهم است کرم پوست ظریف اطراف چشمان شما را تحریک نکند.

ضد چروک ها

سرم های ضدچروک می توانند یک راه حل خوب برای شما باشند چون مواد درون این سرم ها به خوبی روی پوست شما تاثیر می گذارند. سرمی را انتخاب کنید که دارای موادی چون ویتامینc یا پپتیدها باشند تا بتوانند ساخت کلاژن را در پوست شما تحریک کنند.

لایه بردار

احتمالا شما تنها احتیاج دارید که منطقه T روی صورت را لایه برداری کنید یعنی پیشانی و بینی و چانه چون تنها این مناطق هستند که چربی فراوانی دارند. بهترین حالت استفاده از یک اسکراب کرمی به همراه دانه های جامد است تا منافذ پوستی این مناطق را باز کند. برای لایه برداری باقی صورت می توانید از یک ژل ملایم حاوی اسید مالیک استفاده کنید.

کرم شب

شب ها هنگام خواب پوست شما نیاز به مراقبت های خاصی دارد، این مراقبت ها باید به گونه ای باشد که به پوست کمک کند وقتی شما در خوابید، خود را ترمیم کند. به دنبال محصولاتی باشید که دارای موادی چون آنتی اکسیدان ها (کمک به ترمیم پوست) و پپتیدها (باعث می شود سلول ها شروع به ساختن کلاژن کنند) باشد.

پوست خشک

ظاهرپوست: نازک و کاغذی با منافذ پوستی ریز؛ با رگ های خونی روی گونه ها

شما چه احساس می کنید: بعد از شستن احساس کشیدگی و سفتی می کنید و ممکن است پوست قرمز یا ملتهب شود.

مشکلات: کمبود رطوبت؛چرا که غدد پوستی به اندازه کافی سبوم یا همان چربی ترشح نمی کنند. خطوط و چروک های پوستی بیشتر از دیگر انواع پوست روی پوست ظاهر می شوند.پاک کننده

به دنبال پاک کننده ای غیرصابونی، کرمی شکل باشید. پاک کننده های فومی معمولا پوست را خشک می کنند. بنابراین هنگام خرید حتما به برچسب روی پاک کننده توجه کنید تا مطمئن شوید که در آن لوسیون های نرم کننده و اسیدهای چرب وجود دارد تا بتواند ساختار حفاظتی پوست شما را تقویت کند.

مرطوب کننده و ضد آفتاب

به دنبال کرمی باشید که در آن موادی چون شی باتر، روغن جوجوبا یا روغن نارگیل، آنتی اکسیدان هایی چون ویتامین E و… وجود داشته باشد، این گونه مواد به مرطوب نگه داشتن پوست شما کمک می کنند و از طرف دیگر پوست را خیلی هم چرب نمی کنند تا آرایش شما مشکلی ایجاد شود.

کرم چشم

پوست اطراف چشم خشک ترین قسمت پوست صورت شماست. بنابراین شما باید دوبار در روز صبح و شب با استفاده از یک کرم دور چشم این ناحیه را مرطوب کنید، بهتر است کرم شما دارای موادی چون گلیسیرین باشد تا از به وجود آمد خطوط ریز در اطراف چشم ها جلوگیری شود.

ضد چروک ها

کرم های ضدچروک می توانند به مرطوب کردن پوست شما کمک فراوانی کنند، کافی است دوبار در روز صبح و شب قبل از استفاده از کرم مرطوب کننده خود از یک سرم آبرسان استفاده کنید. اگر سرم مورد استفاده شما دارای موادی چون عصاره چای سبز، عصاره انار، ویتامین C باشد می تواند اثربخشی بسیار بالاتری داشته باشد.

لایه بردار

بهتر است شب ها از یک کرم حاوی رتینول و علاوه براین دوبار در هفته از یک محصول لایه بردار استفاده کنید، به دنبال لایه برداری باشید که حاوی اسید های میوه هستند چون آنزیم ها و اسید های میوه بسیار ملایم تر از گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک هستند و می توانند سلول های مرده را از روی سطح پوست بردارند.

کرم شب

به دنبال کرمی مغذی باشید که دارای چربی های روان کننده باشد تا به طور عمقی در پوست نفوذ کرده و کمبود چربی های طبیعی را جبران کند، همچنین باید کرم شما مواد قوی ضدچروک مثل کلاژن، آنتی اکسیدان ها، رتینول و… را نیز داشته باشد. مثلا کرم های رتینول فرآیند پوسته ریزی را طبیعی می کنند و تا حدی باعث تولید کلاژن در پوست می شوند.

پوست های چرب یا مختلط

ظاهرپوست: براق و پر از چربی؛ در پوست های مختلط تنها قسمت هایی از یعنی اطراف بینی، چانه و پیشانی پوست چرب و روغنی است.

شما چه احساس می کنید: ناهموار و زبر و خشن

مشکلات: بیشتر از هر پوستی مستعد آکنه و جوش های سر سیاه و منافذ باز پوستی است. در پوست های مختلط همان قدر که احتمال جوش زدن هست احتمال خشک شدن تکه ای بیش از اندازه پوست به خصوص روی گونه ها وجود دارد.پاک کننده

به دنبال یک پاک کننده فومی با مواد پاک کننده قوی باشید تا چربی های اضافه پوست شما به خوبی تمیز شود. مثلا اسید سالیسیلیک می تواند تمام چربی ها (سبوم) ، کثیفی ها و سلول های مرده پاک می کند و منافذ پوستی را تمیز می کند بنابراین می تواند تا حد زیادی از جوش و آکنه پیشگیری کند.

مرطوب کننده و ضد آفتاب

بیشترضدآفتاب ها باعث به وجود آمدن یک لایه چربی روی پوست می شوند اما با همه اینها استفاده روزانه از ضدآفتاب ضروری است، مهم ترین نکته ای که هنگام خرید باید توجه کنید اینکه ۲ عبارت non-comedogenic و oil-free روی کرم نوشته شده باشد.

کرم چشم

حتما در اطراف چشم تان از مرطوب کننده استفاده کنید چون در پوست اطراف چشم غدد چربی بسیار کمی وجود دارد، به دنبال یک کرم بسیار سبک با پایه آب باشید که در آن امولسیون های سیلیکون وجود داشته باشد، این مواد حتی اگر روی گونه ها مالیده شوند، باعث به وجودآمدن جوش نمی شوند.

ضد چروک ها

سرم های ضدچروک در صورتی برای پوست های چرب مناسب هستند که دارای پایه آب باشند. می توانید به جای مرطوب کننده از یک سرم حاوی هیالورونیک اسید یا پروپیلن گلیکول استفاده کنید، بهتر است از کرمی استفاده کنید که هم ازجوش زدن شما جلوگیری کند و هم لک های ناشی از جای جوش ها را از بین ببرد.

لایه بردار

وقتی پوست چرب باشد به طور جدی به لایه برداری احتیاج دارد به دنبال لایه برداری باشید که در آن اسید سالیسیلیک و گلیکولیک باشد.

کرم شب

بهترین محصولی که شما می توانید استفاده کنید یک لوسیون یا ژل با پایه آب و دارای موادی چون اسید سالیسیلیک و گلیکولیک است. لوسیون های حاوی سیلیکون مثل دایمیتیکون منافذ پوستی را مسدود نمی کند در نتیجه مثل چربی های سنگین باعث تشدید آکنه ها نمی شود.

پوست های حساس

ظاهرپوست: تمیز اما به راحتی قرمز و ملتهب می شود.

شما چه احساس می کنید:
وقتی پوست ملتهب می شود احساس داغی و سوختن می کنید انگار که حشره ای پوست را نیش زده است.

مشکلات: اگر در تماس با ماده ای آلرژی زا یا ملتهب کننده قرار بگیرد به سرعت واکنش نشان می دهد که این واکنش می تواند از بیرونی یا داخلی باشد و در نتیجه پوست ورم می کند و برآمده و گاهی هم پوسته پوسته می شود.پاک کننده

باید روی پاک کننده شما ۳ عبارت نوشته شده باشد؛ اول بدون عطر (fragnance free) ، دوم بدون مواد صابونی (soap-free) و سوم  غیر  حساسیت زا (hypoallergenic) ، این عبارات نشان می دهد که این پاک کننده پوست شما را آزار نمی دهد.

مرطوب کننده و ضد آفتاب

بهتر است اصلا از ضدآفتاب های شیمیایی استفاده نکنید، با دقت برچسب کرم را بخوانید. به دنبال ضدآفتاب هایی باشید که درون آنها موادی چون دی اکسید تیتانیوم و زینک اکساید وجود دارد، این مواد به طور فیزیکی از پوست شما در مقابل اشعه های فرابنفش آفتاب محافظت می کند بدون اینکه پوست تحریک شود.

کرم چشم

مواد شیمیایی می توانند پوست را تحریک کنند مخصوصامناطقی که پوست فوق العاده حساسی دارد، بنابراین بهتر است از چنین کرم هایی کمتر استفاده کنید.

لایه بردار

سلول های مرده وقتی روی پوست جمع می شوند مانعی ایجاد می کنند و در نتیجه مواد درون کرم ها جذب پوست نمی شود اما باید بدانید که لایه بردارهای مرسوم در بازار که دارای مواد زبرو خشن و… هستندبرای پوست ظریف شما چندان مناسب نیست. شاید بهترین لایه بردار برای شما این باشد که با هفته ای دوبار صورت تان را با لیف و پاک کننده بشویید.

کرم شب

بهتر است یک کرم کاملا ملایم و بدون عطر بخرید که در آن لوسیون های نرم کننده وجود داشته باشد. یکی از بهترین چرب کننده ها برای این نوع پوست وازلین است. مصرف کرم هایی که حاوی هیدروکسی اسیدها، مواد گیاهی، ویتامین E و C، لانولین، پروپیلن گلیکول و رتینوییدهاست در افراد با پوست های حساس باید منع شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات