۹۷ درصد تهدیدات نرم افزارهای مخرب مربوط به سیستم عامل اندروید است. این خبر را مرکز F-Secure در گزارش خود با نام" تهدیدهای تلفن همراهی" مطرح کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، این گزارش مربوط به ماه های ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۱۳ است که در آن اعلام شده است که  ۲۵۹ خانواد جدید از تهدیدهای تلفن همراهی شناسایی شد.


در حال حاضر، ۹۷ درصد تهدید امنیتی یعنی تعداد ۲۵۲ نرم افزار مخرب، مخصوص سیستم عامل تلفن همراه، اندروید است که محبوب ترین سیستم عامل در میان سایر سیستم عامل ها است.

 از این تهدیدهای امنیتی ۲۵۲ مورد مربوط به سیستم عامل اندروید و ۷ مورد مربوط به سیستم عامل نوکیا سیمبین (Symbian) است. این  در حالی است که هیچ تهدید برای  IOS، بلکبری یا ویندوز تلفن گزارش نشده است. این آمار نسبت به ۲۰۵ خانواده" تهدیدهای تلفن همراهی" که در اوایل سال جاری شناسایی شده بود، افزایش داشته است.البته ابزارها و سیستم های سنجش امنیت، فروشگاه اینترنتی  Google Play که به عنوان فروشگاه اصلی مخصوص ابزارهای اندرویدی محسوب می شود، تهدیدها و بدافزارهای امنیتی کمتری در آن دیده می شود.

شرکت F-Secure  در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده است. این شرکت نرم افزارهای امنیتی را به عنوان یک سرویس از طریق اپراتورهای مختلف برای تهدیدات آنلاین و… ارائه می دهد.

سین سولیوان (Sean Sullivan)   از مشاوران امنیتی مرکز F-Secure در این خصوص گفت؛ به طور کلی باید توجه داشت که در خدمات برخی شرکت ها از جمله گوگل تدابیری اندیشیده شده است که می تواند ایمنی کاربر را فراهم کند. به عنوان مثال، اگر شما حساب کاربری Gmail خود را در این سیستم پاک کنید، تمام اطلاعات شما نیز پاک می شود.

اما در این ابزارهای کوچک پنهان، شما به درستی نمی دانید که از اطلاعات شما چه استفاده ای می شود. من به شما می گویم؛ کوچکترین کار این است که صاحبان این ابزارها اطلاعات شما را به شبکه های بازاریابی می فروشند.تهدیدها عمدتا تروجان ها هستند. یعنی حدود ۹۰ درصد از تمام تهدیدات را شامل می شوند. بیشترین درصد آنها نیز بانکداری تلفن همراه را هدف قرار داده اند. تروجان های بانکداری تلفن همراه از نوعSMS Spy، است که به هدف رهگیری پیامهای SMS  بانک ها برای شناسایی هویت ودر مرحله دوم شناسایی میزان اعتبار کاربر یا اطلاع از انجام معاملات آنلاین فرستاده می شوند.

پیامک جاسوس یا SMS Spy از خانواده نرم افزارهای مخرب بسیار خطرناک است. این نرم افزار مخرب بسیار سخت قابل شناسایی و ردیابی است. با توجه به منبع راهیابی  بدافزارها دردستگاه تلفن به صورت دسترسی فیزیکی، توصیه می شود که بر روی دستگاه خود قفل قرار دهید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات