بهترین زمان برای یک حمام آفتاب و موثر، قبل از ساعت ده و بعد از ساعت چهار بعدازظهر است.

به گزارش افکارنیوز ، بر اساس تحقیقات جدید علمی، مشخص شده که کمبود ویتامین D یکی از عوامل مهم در ایجاد بیماری ام. اس (M. S) است و متاسفانه بسیاری از افراد به خصوص در شهرهای بزرگ، دچار کمبود این ویتامین هستند.

انسان ها به طور غریزی و ناخودآگاه به دنبال آفتاب می گردند؛ بدون اینکه دلیل این گرایش را بدانند.

آفتاب، دارو و وسیله ای برای دستیابی به تندرستی است. اشعه ماورا بنفش موجود در نور خورشید، نمی تواند از لایه های اول پوست عبور کند و در نتیجه، در همان لایه ها باقی می ماند و بر اثر فعل و انفعالاتی که روی آن صورت می گیرد، ویتامین D تولید می کند.

کمبود ویتامین D سبب بروز بیماری راشیتیسم (نرمی استخوان) می شود. در این عارضه رشد و نمو استخوان ها متوقف می شود و اختلالاتی در منبع استخوانی پدید می آید. این عارضه در مراحل قبل از بلوغ، به ویژه در کودکان خردسال به وجود می آید.

ویتامین D از گروه ویتامین های محلول در چربی است که از روغن کبد ماهی نیز به دست می آید.

مهمترین راه دریافت ویتامین D نور آفتاب است؛ به شرطی که مستقیماً به بدن تابیده شود و نه از پشت شیشه. در واقع اگر چهار روز در هفته و هر بار پنج تا هفت دقیقه، بدن در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد، ویتامین D مورد نیاز آن تامین می شود.

در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، شیر، نان و محصولات غذایی تهیه شده از غلات را با ویتامین A و D غنی می سازند. جهت پیشگیری و درمان عوارض ناشی از کمبود ویتامین D، از اشکال دارویی ویتامین D طبق دستور پزشک استفاده می شود؛ مانند مولتی ویتامین هایی که حاوی مقداری ویتامین D است.

نوازش آفتاب، بسیار زیبا و بی نظیر است و تاثیر بسیاری در تقویت اعصاب دارد.

حمام آفتاب به دلیل اینکه موجب اتساع عروق می شود، می تواند مقدار زیادی خون به سطح پوست برساند و در نتیجه، رنگ پوست گلگون می شود و می توان آثار تندرستی را در آن مشاهده کرد.

آفتاب می تواند بر تقویت عضلات ضعیف نیز اثر مثبت داشته باشد.

فواید نور آفتاب: حمام آفتاب به تنظیم تنفس کمک می کند، متابولیسم را بالا می برد و در نتیجه، چربی های اضافی بدن را می سوزاند و انرژی اضافی را در عضلات پخش می کند. در مقابل نور خورشید، بدن عرق می کند و در نتیجه به همراه آن، مقداری از سموم بدن دفع می شود. (با نوشیدن آب و دوغ، می توانید آب و املاح خارج شده را جایگزین نمایید) برای استفاده از اثرات شفابخش خورشید، سعی کنید روزانه خود را پانزده تا سی دقیقه در معرض نور خورشید قرار دهید و موارد زیر را رعایت کنید:

۱. حمام آفتاب را از پاها شروع کنید و تدریجاً به قسمت های بالا بروید.
۲. صورت و گردن نباید آفتاب ببیند.
۳. از کلاه های حصیری لبه دار برای پوشاندن سر و گردن استفاده کنید.
۴. بهتر است بدون لباس در برابر نور آفتاب قرار بگیرید؛ در صورتی که این امکان وجود نداشت، از البسه نخی، سبک و روشن استفاده نمایید.
۵. پیش از اینکه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، قسمت های بدون لباس بدن را با روغن های نباتی (مانند روغن زیتون) و یا کرم های ضد آفتاب بپوشانید.
۶. در کنار دریا، آفتاب در آب منعکس می شود و نیروی خورشید افزایش می یابد. آب نمک آلود دریا نیز می تواند محرک این امر باشد.
۷. تابش نور خورشید از پشت شیشه، در و یا پنجره، نمی تواند چنین نتایجی را به همراه داشته باشد؛ با باز گذاشتن پنجره ها یا با قرار گرفتن در بالکن، حمام آفتاب اختصاصی خود را ایجاد کنید و از اثرات شفابخش نور خورشید برخوردار شوید.
۸. یک ساعت قبل از غذا و یک ساعت بعد از آن، نباید حمام آفتاب بگیرید.
۹. در مناطق کوهستانی و کنار دریا، هوای پاک و خالص موجب می شود تا اشعه ماوراءبنفش با شدت بیشتری عمل کند.
۱۰. سعی کنید در بین ساعت های دوازده تا سه بعدازظهر، به ویژه در تابستان در معرض تابش مستقیم نور افتاب قرار نگیرید.

بهترین زمان برای یک حمام آفتاب و موثر، قبل از ساعت ده و بعد از ساعت چهار بعدازظهر است.

راز/ شماره ۳۲/ نیمه دوم شهریور ماه ۹۲/ ماندانا دانش/ صفحه ۶۸
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات