سازمان فضایی اروپا در حال حاضر در حال بررسی ایده های جدید بر روی موادی است که قابل بازیافت بوده یا بتوان آنها را به منابع متفاوت و مفید برای فرآیندهای دیگر مانند ساخت ماهواره تبدیل کرد.

به گزارش افکارنیوز ، این ایده از رویکرد سازگار با محیط زیست «از گهواره تا گور» الهام گرفته که در سالهای اخیر توسط صنایع زمینی مورد بررسی قرار داشته و در آن همه مواد خام درون یک محصول بعدها در یک محصول دیگر قابل استفاده مجدد هستند.

با سازگارسازی این رویکرد در فضا، در آینده کاوشگرهای سیاره ای یا ماهواره ها می توانند منبع سوخت، آب یا سایر مواد خامی باشند که برای ماموریتهای اکتشافی دنباله روی آنها کمیاب محسوب می شوند.

مثالهای این زمینه می تواند شامل خرد کردن آلیاژهای فلزی به شکل پودر برای استفاده به عنوان مواد خام در ساخت سخت افزارهای جدید با چاپ سه بعدی باشد.

همچنین می توان مواد اورگانیک را با حرارت دادن برای استفاده مجدد از گازهای حاصل از این فرآیند، از هم جدا کرد. سوخت جامد باقیمانده موشک را نیز می توان برای کاربری مجدد تجزیه کرد.

از سوی دیگر، شاید بتوان مواد زیست تخریب پذیر را به عنوان مواد غذایی بیولوژیکی در یک سیستم پشتیبانی حیات مانند سامانه MELiSSA سازمان فضایی اروپا، جمع آوری کرد. این سامانه، یک تلاش طولانی مدت برای توسعه فناوری یک سیستم پشتیبانی حیات احیا کننده آینده برای ماموریتهای فضایی سرنشین دار طولانی مدت است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات