سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی از مراحل نهایی احصای قیمت واقعی خدمات پزشکی بخش خصوصی خبر داد و تسریع در تشکیل شورای عالی بیمه سلامت را از دولت خواستار شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمد جهانگیری با اشاره به فعالیت کارگروه مشترک میان سازمان نظام پزشکی ، وزارتخانه های بهداشت و رفاه و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در جهت کارشناسی تعرفه های تشخیصی - درمانی ۹۳ و احصای قیمت واقعی این خدمات، گفت: بر اساس وظایفی که متقبل شده ایم، تعرفه های تشخیصی - درمانی بخش خصوصی به صورت کامل در سازمان نظام پزشکی در حال کارشناسی است.

وی در این باره افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، نخستین اقدام ما احصای قیمت واقعی خدمات بخش خصوصی است. به این منظور کارشناسی های مربوطه آغاز شده و تقریبا تا ۹۰ درصد کار پیش رفته ایم. در این راستا قیمت واقعی هتلینگ بیمارستانی بخش خصوصی احصا شده است. البته در بخش هتلینگ باید گفت که قیمت های کنونی فاصله چندانی با قیمت های واقعی ندارد و قابل جبران است اما این فاصله قیمتی در بخش دولتی زیادتر است.

جهانگیری ادامه داد: در بحث تعرفه ها اولویت نخست نظام پزشکی در بخش ویزیت، سرپایی و دستمزدهاست؛ چرا تعرفه های غیرمتعارف بیشتر مربوط به این بخش هاست و در بخش هتلینگ نیست. بنابراین تا تعرفه های این بخش ها تقویت نشود، تعرفه های غیرمتعارف کنترل نخواهد شد. همچنین نتایج مطالعات انجام حاکی از آن است که شاید ایران از لحاظ حق ویزیت پایین ترین کشور دنیاست.

معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی در عین حال تاکید کرد: البته لزوما این قیمت های واقعی احصا شده، تعرفه نخواهند شد؛ چرا که تعرفه گذاری بر اساس سیاست های کلی، توان مردم و لحاظ کیفیت خدمات صورت خواهد گرفت و نهایتا در شورای عالی بیمه در مورد آن تصمیم گیری می شود.

وی همچنین گفت: در صورت حرکت به سمت اعمال تعرفه های واقعی، نظارت ها هم موثر خواهد بود. از طرف دیگر به منظور کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت، مشارکت بیمه ها باید در بخش سرپایی محرز شود. سازمان نظام پزشکی این موضوع را نیز پیگیر است.

جهانگیری همچنین از دولت خواست که تشکیل شورای عالی بیمه سلامت را تسریع بخشد و گفت: تشکیل شورای عالی بیمه سلامت تکلیفی قانونی است. مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است. بنابراین لازم است اقدامات در این زمینه تسریع شود تا بتوانیم تعرفه های ۹۳ را در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب برسانیم نه شورای عالی بیمه خدمات درمانی.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات