تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می دهد، گربه ها می توانند به توسعه نسل پیشرفته واکسن ایدز منجر شوند.

به گزارش افکارنیوز ، در مطالعات قبلی، نقش مؤثر سگ ها برای توسعه بهداشت و سلامت انسان ها مشخص شده بود؛ بطور مثال حس بویایی قوی این حیوانات قادر به استشمام سلول های سرطانی در بدن انسان هستند.

نتایج مطالعه جدید نشان می دهد که گربه ها نیز می توانند نقش موثری در مقابله با بیماری های انسان ایفا کنند و این حیوانات، کلید توسعه واکسن نقص ایمنی انسان (HIV) هستند.

محققان دانشگاه فلوریدا با همکاری دانشگاه کالیفرنیا در تحقیقات خود دریافته اند، خون گرفته شده از بیمار آلوده به ویروس HIV در مقابل پروتئین ویروس ایدز گربه واکنش ایمنی نشان می دهد.

«ژانت یاماموتو» استاد ایمونولوژی ویروسی دانشگاه فلوریدا و از نویسندگان این مطالعه تأکید می کند: ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) و HIV-۱ دارای توالی مشابهی هستند.

در این مطالعه از سلولهای «T (تی) » استفاده شد تا توانایی آنها برای واکنش و تحریک فعالیتهای ضد ویروس HIV در مناطق کوچکی از پروتئین FIV مورد بررسی قرار بگیرد.

محققان در حال کار بر روی واکسن ایدز مبتنی بر سلولهای تی هستند که می تواند واکنش ایمنی را در سلولهای تی یک بیمار در مقابل ویروس سندرم نقص ایمنی گربه فعال کند.

بر این اساس، ویروس ایدز گربه می تواند برای کشف مناطق ویروس ایدز انسانی مورد استفاده قرار گرفته و منجر به توسعه واکسن جدید برای مقابله با ویروس HIV شود.

نتایج این مطالعه در مجله Virology منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات