سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) پس از پرتاب موفق کاوشگر مریخ قصد دارد فعالیت فضایی خود را با پرتاب ماهواره های چند کشور اروپایی به مدار زمین توسعه دهد.

به گزارش افکارنیوز ، بر اساس اعلام مقامات سازمان تحقیقات فضایی هند، برنامه پرتاب ماهواره های آلمان، فرانسه، انگلیس و کانادا در دستور کار قرار گرفته است.

ماهواره «ابرطیفی EnMAP» آلمان با وزن ۸۰۰ کیلوگرم اقدام به تهیه تصاویر از زمین در فواصل زمانی منظم می کند.

ماهواره «SPOT-۷» فرانسه در سه ماه نخست سال ۲۰۱۴ میلادی راهی فضا می شود؛ چهار ماهواره کوچک متعلق به کشورهای دیگر نیز همراه این ماهواره به مدار زمین منتقل می شوند؛ سازمان تحقیقات فضایی هند در سال ۲۰۱۲ میلادی ماهواره SPOT-۶ فرانسه را به مدار زمین منتقل کرد.

مذاکره با آژانس فضایی انگلیس برای انتقال سه ماهواره هر کدام به وزن ۳۰۰ کیلوگرم و مجموعه ای از چند ماهواره آژانس فضایی کانادا، بخش دیگری از فعالیتهای آتی سازمان تحقیقات فضایی هند را تشکیل می دهند.

مسئولان این سازمان قصد دارند دست کم هر سال یک پرتاب تجاری را با استفاده از سیستم پرتاب موشکی PSLV-XL انجام دهند.

توانایی این سیستم موشکی با پرتاب موفق مدارگرد مریخ هند در تاریخ پنجم نوامبر (۱۴ آبان) مورد آزمایش قرار گرفت.

مدیر سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) ضمن تشریح آخرین وضعیت مدارگرد مریخ این کشور تأکید کرد: این کاوشگر در ارتفاع ۱۹۳ هزار کیلومتری قرار دارد؛ برای اطمینان از سلامت و عملکرد تجهیزات و دستگاههای ناوبری، سیستمها روشن شده و مورد آزمایش قرار گرفته اند.

کل بودجه مأموریت مدارگرد مریخ (MOM) بالغ بر ۷۳ میلیون دلار است و این کاوشگر پس از سفر ۲۹۹ روزه در سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی (شهریور ۹۳) به سیاره سرخ خواهد رسید.

این مدارگرد علاوه بر سطح مریخ، مورفولوژی، کانی شناسی و جو سیاره سرخ را با کمک ابزار علمی مختلف مورد بررسی قرار خواهد داد.

حدود دو هفته پس از پرتاب مدارگرد مریخ هند، ناسا نیز مدارگرد اکتشافی «MAVEN» مریخ را در تاریخ ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) بوسیله موشک اطلس ۵ به فضا پرتاب کرد.

مدارگرد MAVEN که با بودجه ۶۷۲ میلیون دلاری ساخته شده است، پس از یک سفر ۱۰ ماهه به سیاره سرخ خواهد رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات