تفاوتهای مغزی افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، از دوران طفولیت قابل تشخیص است.

به گزارش افکارنیوز ، محققان مغز ۱۶۲ کودک سالم را که ۶۰ نفر آنها ژن APOE-e۴ را به ارث برده بودند اسکن کردند.

گفته شده است که این ژن خطر ابتلا به آلزایمر را پس از ۶۵ سالگی افزایش می دهد.

اسکنهای مغزی این کودکان در مقایسه با کودکانی قرار گرفت که فاقد ژن APOE-e۴ بودند. کودکانی که این ژن را به ارث برده بودند در برخی نقاط مغزی چون مناطق وسط و پشت مغز رشد کمتری داشتند. این مناطق همان قسمتهایی است که در افراد سالخوده مبتلا به آلزایمر تحت تأثیر قرار می گیرند. کودکان دارای این ژن همچنین در قسمتهای جلویی مغز رشد بیشتری دارند.

محققان تأکید کرده اند که این نتایج اولیه است و تغییرات مغزی شناسایی شده در کودکان دارای ژن APOE-e۴ الزاما اولین تغییرات آلزامیر نیستند. علاوه بر این تغییرات مغزی مشاهده شده در این تحقیق به این معنا نیست که سرنوشت این کودکان چنین نوشته شده که آنها نیز مبتلا به آلزایمر می شوند، اما این تحقیق نشان داده است که برخی از نخستین تغییرات مغزی مرتبط با ژن APOE-e۴ است.

این تحقیق همچنین پرسشهایی درباره نقش این ژن در رشد مغز مطرح کرده و این که چگونه تغییرات مغزی بعدها به ایجاد آلزایمر منتهی می شود و این که آیا درمانهای اولیه می توانند این تغییرات را هدف گرفته و از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند یا خیر.

شان دئونی نویسنده این تحقیق که نظارت بر پروژه تصویربرداری پیشرفته کودکان در دانشگاه براون را برعهده داشت طی یک بیانیه اظهار داشت: این نتایج الزاماً القا کننده یک رابطه مستقیم به تغییراتی نیست که در بیماران مبتلا به آلزایمر نیست. اما با تحقیقات بیشتر، نتایج به ما می گوید که چگونه این ژن در خطر آلزایمر نقش خواهد داشت.

حدود ۲۵ درصد از جمعیت آمریکا دارای ژن APOE-e۴ هستند اما همه افرادی که دارای این ژن هستند به آلزایمر مبتلا نمی شود. هرچقدر یک فرد نسخه های بیشتری از ژن APOE-e۴ داشته باشد بیشتر در معرض خطر آلزایمر قرار می گیرد. ۶۰ درصد افراد مبتلا آلزایمر، دست کم یک کپی از ژن APOE-e۴ را دارند.

هنوز مشخص نیست که این ژن چگونه بر ابتلا به آلزایمر تأثیر می گذارد اما مشخص است که سایر فاکتورها علاوه بر ژنهای دیگر و قرار گیری در شرایط محیطی خاص می توانند در ایجاد تغییرات مغزی که منتهی به ایجاد آلزایمر می شوند تأثیر داشته باشد.

درحال حاضر هیچ نشانه ای وجود ندارد که کودکان دارای ژن APOE-e۴ با مشکلات شناختی رو به رو باشند.

نتایج این تحقیق در مجله عصب شناسی JAMA منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات