اسفناج یک سبزی صددرصد ایرانی است که اروپایی ها برای اولین بار در قرن دهم میلادی با آن آشنا شده اند. نام اسفناج که تقریبا در همه زبان ها از همین ریشه گرفته شده از واژه «اسپاناخ» گرفته شده است که در فارسی باستانی به معنای دست سبز است.


مجله زندگی ایده آل:  اسفناج یک سبزی صددرصد ایرانی است که اروپایی ها برای اولین بار در قرن دهم میلادی با آن آشنا شده اند. نام اسفناج که تقریبا در همه زبان ها از همین ریشه گرفته شده از واژه «اسپاناخ» گرفته شده است که در فارسی باستانی به معنای دست سبز است. این گیاه جادویی به اندازه ای پرخاصیت و پرفایده است که توصیه می شود در صورتی که مشکل سنگ کلیه و مفاصل ندارید تا سه نوبت در هفته از آن بخورید و از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.خوراک آدم های بی اعصاب

اگر آدم عصبی هستید یا دور و برتان کسی هست که اعصاب درست و حسابی ندارد حتما اسفناج را وارد رژیم غذایی کنید، چون ترکیبات موجود در این سبزی برای تقویت اعصاب و آرام بخشی بسیار موثر است.

استخوان پولادین

خام یا پخته تفاوتی ندارد؛ اسفناج دارای مقادیر زیادی کلسیم و ویتامین K است که برای استحکام و ترمیم استخوان ها بسیار موثر است. پس اگر خدای ناکرده دچار شکستگی استخوان شده اید اسفناج بخورید تا هر چه زودتر بهبود پیدا کنید.

چشم عقاب

معمولا سن که بالا می رود یکی از اعضایی که دچار ضعف می شود، چشم است. اما کارتنوئیدهای موجود در اسفناج یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از پیر چشمی، آب مروارید و ضعف بینایی است.

نکات خواندنی درباره اسفناج  اسفناج از خانواده چغندر است.   بدترین روش مصرف اسفناج آبپز کردن آن و بهترین روش تفت دادن آن با کمی روغن است.   اسفناج علاوه بر اینکه به عنوان رنگ خوراکی کاربرد دارد از آن برای تولید رنگ های باکیفیت برای مصارف هنری نیز استفاده می شود.   کشور چین به تنهایی ۸۵درصد اسفناج جهان را تولید می کند.   شخصیت کارتونی ملوان زبل یا پاپای که با خوردن اسفناج قدرتمند می شد باعث رونق بازار مصرف اسفناج در جهان شده است.   یک پیمانه اسفناج دارای ۴۰ کالری است در حالی که یک چهارم شکلات کیت کت ۵۷ کالری دارد.   اسفناج دارای ماده شیمیایی به نام اگزالات است که با وجود قرار گرفتن در رده مواد مفید برای بدن اما مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث ایجاد سنگ مثانه و کلیه شود، بنابراین برای افراد مبتلا به ورم مفاصل و کلیه ها و مثانه های سنگ ساز مناسب نیست.   نام اسفناج در گذشته های نه چندان دور در کشور چین «گیاه ایرانی» بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات