اگر بدانید سرماخوردگی می تواند چه مزایایی داشته باشد، از اینکه سرماخورده اید کلی خوش به حال تان هم می شود.

به گزارش افکارنیوز ، فصل سرما از راه رسیده و ویروس ها و میکروب ها مجال جولان پیدا کرده اند. به همین دلیل اگر حواس تان نباشد یکی از همین ویروس ها، ناخواسته مهمان تان می شود و یک سرمای اساسی نوش جان می کنید. البته بماند که در بیشتر مواقع با دست های خودتان زمینه سرماخوردگی تان را فراهم می کنید اما با این حال، هر وقت از خواب بیدار شدید و متوجه شدید تب دارید، گلوی تان درد می کند، نمی توانید به راحتی آب دهان تان را قورت دهید. آبریزش دائمی بینی دارید و سرفه امان تان نمی دهد، به هیچ وجه نگران نباشید چون فوقش یک سرمای ناقابل خورده اید ولی نیمه پر لیوان را هم ببینید. اگر بدانید سرماخوردگی می تواند چه مزایایی داشته باشد، از اینکه سرماخورده اید کلی خوش به حال تان هم می شود. اگر کمی حوصله کنید می گوییم سرماخوردگی چه صفایی دارد.

۱. لازم نیست خیلی مبادی آداب باشید


هر روز مجبور هستید با افرادی که شاید دل خوشی از آنها ندارید دست بدهید یا روبوسی کنید؟ بفرمایید یک فرصت ایده آل تا برای چند روز هم که شده از این کار عذاب آور معاف شوید بدون اینکه آداب معاشرت را کنار گذاشته باشید. حتماً برای شما هم پیش آمده است چون گاهی آدم دلش نمی خواهد با کسی دست بدهد یا روبوسی کند. سرماخوردگی این فرصت را مهیا می کند تا بگویید: «ببخشید من سرما خورده ام؛ می ترسم به شما هم سرایت کند. » خیلی راحت از زیر این کار شانه خالی می کنید بدون اینکه رفتار خلاف ادبی از خود نشان داده باشید. تازه کلی هم آدم باملاحظه ای جلوه می کنید که به فکر سلامتی دیگران است.

۲. سر کار نمی روید


وقتی سرما می خورید انصاف نیست سر کار بروید و بقیه همکاران تان را هم مریض کنید. اصلاً خود جناب رئیس برای اینکه بقیه نیروهایش یکی یکی مریض نشوند دو دستی به شما مرخصی می دهد. این یعنی یک فرصت ایده آل برای اینکه در رختخواب بمانید و از این مرخصی که صد البته حق مسلم تان است نهایت استفاده را ببرید. اگر کرم کار دارید و مدام می گویید: «الان چه وقت سرماخوردن است» یا «کلی کار سرم ریخته» باید بدانید اتفاقاً همین سرماخوردگی را کم داشتید تا کمی به خودتان استراحت دهید پس رک بگوییم: بی خیال کار شوید و از مرخصی تان لذت ببرید!

۳. از شر سموم بدن راحت می شوید


تب کردن دمای بدن شما را بالا می برد و حسابی عرق تان را در می آورد. وقتی هم که عرق می کنید سموم بدن تان دفع می شود. از آنجا که موقع سرماخوردگی باید استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید، بالاخره توفیق نوشیدن «روزانه هشت لیوان آب» معروف نصیب تان می شود. همین طور که ادامه دهید نه تنها آن ویروس سرماخوردگی را از بدن تان بیرون می کنید بلکه کلی از سموم جاخوش کرده در بافت هایتان نیز دفع می شوند.

۴. محبت دیگران را جلب می کنید


مریض که می شوید حق دارید از همسر نازنین یا خواهر و برادرتان بخواهید یک لیوان آب برایتان بیاورد. کسی شانه بالا نمی اندازد یا حداقل چپ چپ نگاه تان نمی کند. اگر نازتان خیلی خریدار داشته باشد برایتان سوپ مرغ، جوجه کباب و آب پرتقال صددرصد طبیعی هم آماده می کنند. بالش زیر سرتان می گذارند، از داروخانه برایتان شربت سینه می خرند، حسابی قربان صدقه تان می روند و چند تا فیلم یا مجله هم برایتان می خرند تا حوصله تان سر نرود. خودمانیم اگر سرما نمی خوردید کی این همه تحویل تان می گرفتند؟

۵. تلویزیون دربست در اختیارتان است


احتمالاً مدت هاست به دلیل مشغله های کاری کلی از سریال ها یا برنامه های مورد علاقه تان را از دست داده اید. حالا بهترین فرصت است تا جلوی تلویزیون دراز بکشید و کنترل به دست همه فیلم ها و برنامه های تلویزیون را تماشا کنید. اگر بدانید در مدتی که گرفتار بودید چند کانال به تلویزیون اضافه شده اند با چند بار بالا و پایین کردن شبکه ها به وصال برنامه ها یا فیلم های از دست داده تان می رسید. اگر عاشق مطالعه هستید باز هم فرصت را غنیمت بشمارید و مجلات یا رمان های نخوانده تان را دست بگیرید. می بینید یک سرماخوردگی ساده چه خدمت فرهنگی و ادبی بزرگی به شما می کند؟

۶. بدن تان قوی تر می شود


حتماً این جمله معروف «چیزی که شما را نمی کشد، قوی ترتان می کند» را بارها شنیده اید. در مورد سرماخوردگی هم همین طور است. وقتی سیستم ایمنی تان مجبور می شود با یک ویروس جدید دست و پنجه نرم کند قوی تر می شود و در آمادگی بیشتری به سر می برد. از این گذشته، حسابی به خودتان می رسید و کلی غذای مقوی می خورید. برای تقویت بدن هم چه چیزی بهتر از اینکه غذاهای خوب بخورید؟

۷. بدون نگرانی از چاقی، دلی از عزا در بیاورید


در حالت عادی باید کلی ورزش کنید و عرق بریزید تا چند کالری انرژی بسوزانید اما وقتی تب دارید بدون اینکه حتی انگشت تان را تکان داده باشید کالری می سوزانید. وقتی دمای بدن از ۵/۰ درجه سلسیوس بالاتر می رود متابولیسم پایه ای آن نیز هفت درصد بیشتر می شود. دغدغه تناسب اندام و عذاب وجدان را کنار بگذارید و حسابی بخورید تا زودتر خوب شوید. نگران نباشید؛ تبی که دارید اجازه نمی دهد چاق شوید.

۸. وقت، وقت کمی شیطنت است


کمی شیطنت در زندگی اشکالی ندارد. بدون شک در اطراف تان هستند کسانی که دل خوشی از آنها ندارید یا اینکه قبلاً سرماخوردگی شان را به شما انتقال داده اند. حالا وقتش رسیده که انتقام تان را بگیرید.

خیلی ساده است چون فقط کافی است از لیوان شخصی اش استفاده کنید، خیلی صمیمانه با او دست بدهید یا روبوسی کنید. به طور کلی از انجام هر کاری که احتمال می دهید ویروس را وارد بدنش می کند دریغ نکنید! مطمئن باشید جواب می دهد و احتمال اینکه جان سالم به در ببرد خیلی کم است.

۹. قدر عافیت را بیشتر می فهمید


از همه این حرف ها و شوخی ها گذشته بهترین فرصت است تا قدر سلامتی تان را بیشتر بدانید. خوشبختانه سرماخوردگی بیماری جدی و خطرناکی نیست اما کلی اذیت می شوید و در می مانید. برای همین خدا را شکر می کنید که مریضی جدی دیگری به جان تان نیفتاده و محتاج کمک فرد دیگری نیستید. شاید فرصتی باشد برای اینکه تصمیم بگیرید مثلاً سیگار را ترک کنید، ورزش کنید، بیشتر به تغذیه و سلامت تان برسید و محصولات پروبیوتیک بیشتری مصرف کنید تا سیستم ایمنی بدن تان تقویت شود و همیشه شکر سلامتی تان را بجا بیاورید.

۱۰. کلی حرف برای گفتن پیدا می کنید


در جواب دوستانی که مدام می پرسند «چه خبر؟ » در نمی مانید که «سلامتی خبری نیست. مثل همیشه! » این بار کلی حرف برای گفتن دارید: «یک سرمای جانانه خورده بودم، حسابی تب داشتم یک هفته تمام در خانه ماندم و جای شما خالی جلوی تلویزیون ولو شدم. همه سریال ها و برنامه های تلویزیونی را هم تماشا کردم. هم فال بود و هم تماشا! » اگر عادت دارید پیاز داغ اتفاق ها را بیشتر کنید دیگر دست خودتان را می بوسد که ماجرا را چطور تعریف کنید تا شنیدنی تر باشد.

چند توصیه کلی


وقتی عطسه یا سرفه می کنید دست تان را جلوی دهان تان نگیرید چون انگشت هایتان آلوده می شوند و آلودگی را به همه جا انتقال می دهید. ویروس ها و خلط های چسبیده به دست هایتان تا سه ساعت بعد به حیات شان ادامه می دهند. به همین دلیل دست ها اصلی ترین انتقال دهنده ویروس ها هستند. بهترین کار این است که همیشه یک دستمال دم دست تان باشد و داخل آن عطسه یا سرفه کنید و بلافاصله از شر آن خلاص شوید. به طور مرتب دست هایتان را بشویید و با دقت خشک کنید.

لازم نیست با اولین عطسه دفترچه به دست به سوی مطب دکتر بشتابید. چون اولین کار پزشک تجویز کلی آنتی بیوتیک جورواجور است. در بیشتر مواقع آنتی بیوتیک ها اثر چندانی در درمان سرماخوردگی ندارند چون باکتری ها را ناکار می کنند نه ویروس ها را؛ آن هم همه باکتری ها حتی باکتری های مفید را. در حالی که این باکتری های مفید برای سیستم ایمنی بدن لازمند.

بهتر است در خانه بمانید، استراحت کنید، مایعات زیادی بنوشید، غذاهای مقوی به خصوص عسل میل کنید، غرغره کنید، فضای منزل را مرطوب نگهدارید و…

اگر بعد از یک هفته همچنان خلط دارید، آن هم غلیظ و زرد رنگ یا اینکه حسابی تب کرده اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تندرستی/ شماره ۱۳۳/ فاطمه مهدی پور/ صفحه ۲۲
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات