به باور متخصصان بافتن موها تاثیری در موخوره نگرفتن آنها ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، دو شاخه شدن انتهای موها یا موخوره یکی از دردسرهای موها، به خصوص موهای بلند است. اگرچه این مشکل خطر جدی به دنبال ندارد اما آزاردهنده است و به شادابی و زیبایی موها آسیب جدی می رساند و باعث می شود ناسالم به نظر برسند. بعضی ها برای حل این مشکل راه حل هایی ارائه می دهند. برای مثال بافتن موها باعث رشد سریع تر موها شده و از موخوره جلوگیری می کند. بعضی ها هم فکر می کنند موخوره مسری است. بعضی ها هم برای حل این مشکل نسخه هایی مانند مصرف آب گوجه فرنگی، جعفری و… می پیچند. کدام یک راست می گوید؟

بافت موها تاثیری در افزایش سرعت رشد موها دارد؟


به گفته متخصصان پوست و مو تارهای مو که خارج از ریشه هستند، بافتی مرده محسوب می شوند؛ بنابراین هر بلایی سر این قسمت مرده بیاید در صورتی که به قسمت ریشه مو آسیب نرساند، هیچ تاثیری روی رشد یا ریزش موها ندارد. دقیقاً مانند ویتامینه و پروتئینه کردن که هیچ یک جذب پوست سر نمی شود و تنها تبلیغاتی برای جذب مشتری ها هستند زیرا اگر قرار باشد ویتامینی جذب موها شود، فقط از راه خوراکی و گردش خون امکان پذیر است. به عقیده متخصصان پوست و مو تنها مزیت بافتن موها این است که تا حدی باعث بهتر شدن ظاهر آنها می شود. همچنین ممکن است باعث نرم تر شدن آنها نیز شود ولی هیچ شواهد محکمی مبنی بر تاثیر آنها روی رشد موها در دست نیست.

با بافتن موها از موخوره جلوگیری می کنیم؟


به باور متخصصان بافتن موها تاثیری در موخوره نگرفتن آنها ندارد. مو شبیه لوله باریکی است که از تعداد زیادی میله به هم پیوسته تشکیل شده. این میله ها از راه پیوندی به نام پیوند سیستئین کنار هم قرار گرفته اند. زمانی که موها بیش از حد دستکاری شوند، پیوندهای سیستئینی که وظیفه شان نگهداری از موست از هم باز شده و باعث از بین رفتن شکل سالم و طبیعی شان می شود.

کارهایی مانند سشوار کشیدن، شانه کردن زیاد، فر کردن، صاف کردن، استفاده زیاد از نرم کننده ها، حالت دهنده ها و دکلره کردن باعث باز شدن پیوندهای سیستئینی در مو شده و آنها را دو شاخه می کند. مو در این وضعیت حالت طنابی پیدا می کند که بر اثر عوامل یاد شده مقاومتش پایین آمده و پاره می شود. همچنین موهای بلند به دلیل اینکه زمان زیادی از عمرشان را پشت سر می گذارند در معرض آسیب ها و صدمات مختلفی قرار می گیرند و به همین دلیل نسبت به موهای کوتاه تر زودتر موخوره می گیرند. اما چون اتصال های موهای کوتاه دیرتر از هم باز می شوند، به همین دلیل دیرتر هم موخوره می گیرند. بنابراین یافتن موها هیچ تاثیری در پیشگیری از این مشکل ندارد.

اگر یک دسته از موها موخوره گرفت حتماً به بقیه هم سرایت می کند؟


افرادی که موی بلند دارند فکر می کنند اگر دسته ای از موها موخوره گرفت به بقیه موها نیز سرایت می کند. متخصصان پوست و مو این باور را قبول ندارند و می گویند داستان هر تار مو از موی کناری اش جداست. بستگی دارد به مو چه اندازه فشار آمده باشد. هر مویی که فشار و ضربه بیشتری تحمل کرده باشد زودتر از بقیه تارها دچار شکستگی و ایجاد شکاف در ساقه می شود. برای مثال موهای خانم هایی که به آنها تل می زنند و به شدت به عقب می کشند، زودتر از بقیه موخوره می گیرند. متخصصان توصیه می کنند اگر موهایتان دو شاخه شده است در اولین قدم آنها را چهار سانتی متر بالاتر از جایی که موخوره گرفته با قیچی کوتاه کنید سپس موهایتان را با شامپوهای ملایمی مانند شامپو بچه شسته و از نرم کننده ها، حالت دهنده ها و سشوار کمتر استفاده کنید. با این روش دیرتر کابوس دو شاخه شدن موها سراغ تان می آید.

آب گوجه فرنگی، سرکه و آب جعفری از موخوره جلوگیری می کنند؟


استفاده از آب گوجه فرنگی، آب جعفری، سرکه، تخم مرغ یا چرب کردن انتهای موها با روغن هایی مانند روغن بادام تلخ و زیتون هیچ تاثیری در پیشگیری یا درمان موخوره ندارد زیرا همان طور که اشاره شد پیوندهای سیستئینی مو دیگر از هم باز شده اند.

تندرستی/ شماره ۱۳۲/ دکتر تورج مکرمی، متخصص پوست و مو/ صفحه ۲۷
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات