نوعی لباس جدید با شلیک جریان های الکتریکی ملایم به درون بدن، درد عضلانی شدید را متوقف می کند.

به گزارش افکارنیوز ، این لباس تنگ مجهز به ۵۸ الکترود است که جریان الکتریکی ملایمی را ساطع می کنند.

زمانی که جریان از خلال پوست می گذرد، موجب شل شدن عضلات شده و تشنج های درناکی که در شرایطی مانند سکته مغزی، ام اس و اختلالات مغزی در نتیجه آسیب عصبی به عضلات به وجود می آید، را کاهش می دهد. ۲۵۰ هزار تن در بریتانیا تحت تاثیر این شرایط هستند.

همچنین امید می رود این لباس ابداعی به هزاران مبتلا به عارضه های مزمن از قبیل فیبرومیلاژیا کمک کند. این بیماری موجب بروز درد عضلانی می شود.

درمان های کنونی برای تشنج های دردناک شامل فیزیوتراپی با هدف قوی کردن و کش آوردن ماهیچه ها یا داروهای قوی آرامبخش عضلانی هستند.

افزون بر این، گرچه درمان های دارویی می توانند مفید باشند، تعدادی از آن ها در هر بار برای اندک ساعاتی کارساز هستند و می توانند اعتیادآور باشند.

تعدادی از بیماران به روشهای دیگری از جمله تحریک عصبی الکتریکی به خوبی پاسخ می گویند.

در این روشها، الکترودها بر روی پوست موجود در ناحیه تحت تاثیر قرار می گیرند و جریان الکتریکی را با هدف متوقف کردن سیگنال های درد به مغز می فرستند. اما این شیوه در هر بار فقط ناحیه کوچکی را هدف قرار می دهد.

لباس جدید که Mollii نام گرفته، به طور همزمان بر روی تمامی گروه های عضلانی عمل می کند.

این سامانه از همان ماده به کاررفته در لباس های شنا ساخته شده و باتری که آن را نیرودهی می کند، به الکترودهای پوشاننده گردن، بازوها و ماهیچه ساق پا متصل است.

جریان الکتریکی ملایم با کاهش سفتی عضلانی در گروه های عضلانی مستعد تشنج های دردآور عمل می کند.

بیمار این لباس را در طول فعالیت های روزانه مانند نظافت، آشپزی یا استراحت در مقابل تلویزیون به تن می کند.

این لباس در موسسه کارولینسکا واقع در استکهلم بر روی ۱۱۷ بیمار مبتلا به اسپاسم آزمایش شد.

در آزمایش های انجام شده، پوشیدن این لباس سه تا چهار بار در هفته و هر بار برای ۹۰ دقیقه، تسنج های عضلانی را تا ۶۰ درصد کاهش داده و حرکت و انعطاف پذیری را نیز به میزان مشابهی ارتقا داد.

یک چهارم افراد تحت مطالعه حتی استفاده از ویلچر یا ابزار کمکی برای پیاده روی را پس از پوشیدن لباس متوقف کردند.

این یافته ها در تحقیقات انجا م شده بر روی لباس مزبور و توسط شرکت سوئدی سازنده آن به نام Inerventions اعلام شده و هنوز در هیچ مجله پزشکی منتشر نشده است.

بهای این لباس پنج هزار پوند عنوان شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات