پزشکان در یک آزمایش جدید دریافتند مغز افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلزایمر هستند، تفاوت ها و ویژگی های خاصی دارد که از همان دوران نوزادی قابل تشخیص هستند.

پزشکان در این بررسی به مطالعه روی مغز ۱۶۲ نوزاد سالم پرداختند که از بین آنها ۶۰ نوزاد ژن «APOE-e۴» را به ارث برده بودند. این ژن عامل افزایش خطر ابتلا به آلزایمر پس از ۶۵ سالگی است.

پزشکان پس از اسکن مغز نوزادان حامل این ژن و مقایسه آن با اسکن نوزادان دیگر دریافتند: در نوزادانی که ژن APOE-e۴ وجود دارد در چندین ناحیه میانی و پشت مغزشان رشد کمتری مشاهده می شود در حالی که این نواحی از مغز در افراد مسن مبتلا به آلزایمر بیشتر آس ی ب می بینند.

محققان با تاکید بر اینکه این یافته ها در مرحله ابتدایی هستند اظهار داشتند: تفاوت های مغز نوزادان حامل این ژن لزوما نشانه اولیه آلزایمر نیستند اما بررسی های بیشتر روی این فاکتور ضروری است.

نتایج این مطالعه پرسش هایی را در مورد نقش این ژن در رشد مغز و چگونگی تغییرات مغزی و ارتباط آن با ابتلا به آلزایمر مطرح ساخته است.

به گزارش ملت ایران به نقل از لایوساینس، «سین دئونی» یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه براون گفت: این یافته ارتباط مستقیمی با تغییرات مشاهده شده در بیماران آلزایمری ایجاد نمی کند اما با انجام بررسی های بیشتر می توان دریافت چگونه این ژن ممکن در افزایش خطر ابتلا به آلزایمر در سنین بالاتر نقش داشته باشد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات