شکی نیست که استفاده از یک گوشی هوشمند و مجهز به آخرین فناوری روز، تجربه ای لذت بخش است؛ اما همین وسیله می تواند هراس و دلهره زیادی را هم با خود به همراه داشته باشد.

به گزارش افکارنیوز ، لحظه ای را تصور کنید که گوشی از دست تان به زمین می افتد و هر قدر دگمه استارت آن را می زنید، روشن نمی شود. لحظاتی را که در مسیر حرکت به سمت خانه گوشی از دست تان به جوی آب کوچه تان می افتد و تصویر صفحه نمایش آن محو می شود، می توان تجربه ای بسیار دردناک دانست!

با این حال به نظر می رسد دانشمندان در نقاط مختلف دنیا به فکر راه حل هایی برای این موضوع افتاده اند. شاید تا چند سال آینده و با ورود این فناوری ها دیگر چنین دلهره هایی را تجربه نکنیم!

۱- ضدگلوله بودن


قرارگیری یک لایه مقاوم در برابر ضربه و گلوله می تواند خبر خوشی برای همه آنهایی باشد که یک یا چند بار گوشی همراهشان به زمین افتاده و آسیب دیده است.

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست توانسته اند نوعی پلیمر ویژه طراحی کنند که دارای ساختاری منحصر به فرد است. در این پلیمر یک لایه کشسان سبب مقاومت در برابر ضربه و یک لایه شیشه ای مانند نیز سبب استحکام آن می شود.

با این که هدف اصلی از طراحی این لایه بسیار نازک و در عین حال مقاوم، استفاده از آن در صنایع نظامی و نیز ماهواره ای است، اما شاید گوشی های همراه کنونی نیز بشدت نیازمند این فناوری باشند و به این ترتیب بعید نیست در آینده شاهد استفاده چنین لایه ای در ساختار بیرونی آنها باشیم.

۲- مقاوم در برابر آب


شرکت انگلیسی P۲i توانسته نوعی پوشش نانو ضدمایعات طراحی کند. وقتی آب روی گوشی همراه پاشیده می شود، نیروی جاذبه بین مولکول های آب و سطح گوشی به مراتب قوی تر از نیروی جاذبه بین مولکول های آب عمل می کند؛ به همین دلیل مایع براحتی روی سطح گوشی پخش شده و آن را خراب می کند.

اما این لایه نانو می تواند انرژی سطحی تلفن همراه را کاهش داده و به این ترتیب بر نیروی جاذبه بین مولکول های آب غالب شود. در نتیجه آب براحتی از روی سطح گوشی لیز خورده و از آن جدا می شود.

البته برخی شرکت ها نظیر موتورولا و آلکاتل در برخی محصولات جدید خود از این فناوری بهره می گیرند.

شرکت P۲i همچنین توانسته فناوری دیگری طراحی کند که می تواند حتی در صورت افتادن گوشی در آب از آن محافظت کند. آزمایش های انجام شده تاثیر این فناوری را در عمل ثابت کرده است.

۳- فرود آرام


فرض کنید گوشی از دست تان می افتد و درست پیش از این که به زمین برسد، کیسه هوایی در زیر آن باز شده و جلوی آسیب آن را می گیرد. با این که شاید این ایده مسخره و غیرکاربردی به نظر برسد، اما بد نیست بدانید که جف بزوس (بنیانگذار سایت معروف آمازون) این ایده را به نام خود ثبت کرده است! در مدل پیشنهادی آقای بزوس از ژیروسکوپ، دوربین و شتاب سنج تلفن همراه استفاده شده تا دستگاه متوجه سقوط خود شده و کیسه هوای ویژه را باد کند.

البته هنوز مشخص نیست آیا قرار است این کیسه هوا درون تلفن همراه قرار گیرد یا این که در قالب پوشش اضافی به آن متصل شود.

۴- توانایی خودترمیمی


همه گوشی های همراه به لایه ای مجهز هستند که از سطح گوشی در برابر خراش و آسیب های بیرونی محافظت می کند، اما اگر خود این لایه دچار خراشیدگی شود، چه؟

گروهی از دانشمندان دانشگاه آیندهون هلند توانستند با گنجاندن مولکول های دافع آب به رشته های پلیمری پوشش محافظ گوشی، خاصیت خودترمیمی را به آن ببخشند. به این ترتیب به محض ایجاد خراش روی لایه محافظ، مولکول های دیگری جایگزین بخش های خراشیده شده می شود.

۵- مقاومت زیاد


به نظر می رسد ماده جدیدی را که دانشمندان به آن دست یافته اند بتوان راه حلی قطعی برای بدنه نه چندان مقاوم گوشی های همراه دانست. این ماده جدید کارباین (carbyne) نام دارد که در اصل زنجیره ای از اتم های کربن را در خود جای داده است. این اتم ها با پیوندهای تکی و سه گانه متغیری که دارند به هم متصل هستند. آزمایش ها نشان داده که این ماده از هر ماده شناخته شده دیگری (حتی الماس) نیز مستحکم تر است.

با این حال شاید به همین زودی ها شاهد گوشی هایی با این نوع بدنه نباشیم، زیرا تاکنون فقط مقدار بسیار اندکی از این ماده در آزمایشگاه ها تولید شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات