سرفه وقتی طولانی می شود دردناک و خسته کننده شده و بیمار را از حوصله می اندازد. گاهی شدت و تکرار سرفه ها باعث دل درد هم می شود. در بیشتر موارد، می توان هنگام سرفه با داروهای خانگی گلو را تسکین داد تا تنفس آسان تر و سرفه کمتر شود.

به گزارش افکارنیوز ، وقتی ویروس ها، باکتری ها، گرد و غبار، گرده و دیگر مواد خارجی راه تنفسی در گلو و ریه ها را تحریک می کنند سرفه ایجاد می شود. سرفه واکنشی است که بدن برای پاکسازی معابر تنفسی از این مزاحمان انجام می دهد. سرفه می تواند یک ماده خارجی را با سرعت بالا از بدن خارج کند. سرفه وقتی طولانی می شود دردناک و خسته کننده شده و بیمار را از حوصله می اندازد. گاهی شدت و تکرار سرفه ها باعث دل درد هم می شود. در بیشتر موارد، می توان هنگام سرفه با داروهای خانگی گلو را تسکین داد تا تنفس آسان تر و سرفه کمتر شود.

با سرفه ام چه کار کنم؟


برای اینکه درمان مناسب را پیش بگیرید باید نوع سرفه را تشخیص دهید زیرا هدف بعضی از داروها مرطوب نگه داشتن گلوی خشک است، در حالی که داروهایی مانند اکسپکتورانت، به خارج شدن مخاط کمک می کنند. بسیاری از درمان های خانگی برای هر دو نوع مفید است. جلوگیری از خشک شدن مخاط گلو سرفه های مداوم و زجرآور زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهند. سرفه می تواند توسط مدت زمان بروزش تعریف شود. سرفه مختصر توسط عواملی مانند هوای سرد، تنفس گرد و غبار، یا رسیدن غذا به راه های هوایی ایجاد می شود. سرفه مداوم به طور معمول با خلط و ترشحات ناشی از اختلال های تنفسی بیماری هایی مانند سرماخوردگی آنفلوآنزا، ذات الریه یا سل همراه است. سرفه مداوم همیشه باید توسط پزشک بررسی شود زیرا در مواردی سرفه ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.

۱. سوپ مرغ


این توصیه بزرگترها را جدی بگیرید زیرا واقعاً سوپ مرغ برای سرفه ناشی از سرماخوردگی مفید است. سوپ مرغ دارای خواص ضدالتهابی است که از اثرهای بد ناشی از سرفه جلوگیری می کند. به علاوه، سوپ مرغ حاوی سیستئین است که رقیق کننده و دفع کننده خلط است.

۲. فلفل سیاه


فلفل سیاه تا حدودی محرک است و برای افرادی که سرفه های خلطی شدید دارند مفید است. یک قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه را در یک فنجان ریخته و روی آن آب جوش بریزید سپس با یک قاشق چایخوری عسل شیرین کنید.

۳. آویشن

ترکیب آویشن و نعنا به باز شدن لوله های تنفسی کمک می کند و خواص ضدعفونی کننده دارد. دو قاشق چایخوری از آویشن، نعنا و ریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب جوش بریزید. درب آن را گذاشته و بگذارید یک ساعت و نیم بماند. سپس یک فنجان عسل اضافه کنید. در صورتی که عسل حل نمی شود آن را روی حرارت بگذارید و هم بزنید. شربت تهیه شده را در یخچال نگهداری کرده و در مواقع لازم یک قاشق چایخوری از آن را میل کنید.

۴. دارچین


دو تکه چوب دارچین را در یک فنجان آب آهک بجوشانید و چند قطره آب لیموترش به آن اضافه کنید. دارچین خلط آور است. لیموترش هم دارای ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا بدن بتواند به مبارزه با بیماری و در نتیجه سرفه ادامه هد. یک قاشق غذاخوری عسل گرم را با یک چهارم قاشق چایخوری پودر دارچین مخلوط کنید. این معجون در درمان سرفه، سرماخوردگی و سینوزیت موثر است.

۵. شیرین بیان


ریشه شیرین بیان برای درمان سرفه و برونشیت توصیه می شود. این گیاه نه تنها به عنوان طعم دهنده بلکه به عنوان یک تسکین دهنده نقش مرهم را برای گلو ایفا می کند. شیرین بیان گلوی ملتهب را آرام کرده و کمک به رفع خلط های آن می کند. شیرین بیان واقعی یا آبنبات هایی که در واقع با شیرین بیان تهیه شده اند، مفیدند. به دم کرده شیرین بیان یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید و در طول روز چند بار از آن بنوشید.

۶. بخور آب گرم


یک ظرف آب گرم را روی اجاق قرار دهید. وقتی شروع به جوشیدن کرد چند قطره عصاره اوکالیپتوس داخل آن بریزید. ظرف آبجوش را مقابل خود قرار دهید یک حوله روی سرتان بگذارید؛ طوری که مجبور باشید حرارت و بخار آب را تنفس کنید. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به این حالت بمانید. تاثیر بخور را بلافاصله با نرم شدن مجاری سینه خود احساس می کنید.

۷. نوشیدن آب و مایعات گرم


آب زیاد بنوشید. مصرف مایعات باعث می شود باکتری های مضر و ویروس ها از گلو شسته شوند. در ضمن مرطوب بودن محیط گلو مانع تحریک بیشتر و تکرر سرفه می شود. نوشیدن چای یا آبلیمو همراه با آب گرم و یک قاشق مرباخوری عسل بسیار مفید است. مایعات گرم خلط گلو را کاهش داده و عسل نیز سطح گلو را پوشش می دهد و مانع تحریک آن و تشدید سرفه می شود.

۸. سیر


سیر سرشار از خواص آنتی بیوتیکی و ضد ویروسی است. به علاوه سیر کمک می کند تا با سرفه کردن باکتری ها را بیرون بریزید. بعضی از کارشناسان توصیه می کنند برای رهایی از شر سرماخوردگی و استفاده از خواص سیر باید آن را به صورت خام بخورید. آنها بلع چهار تا هشت حبه سیر خام در روز را توصیه می کنند. این روش برای بسیاری از افراد سخت است. این افراد می توانند سیر خام را با ماست مخلوط کرده و با اضافه کردن مقداری سبزی معطر آن را مصرف کنند. حتی می توان سیر خام را به سالاد فصل اضافه کرد. یک فنجان از عصاره سیر مشکل سرفه را برطرف می کند و به سادگی آماده می شود. به یک تا سه خوشه سیر دو لیتر آب اضافه کرده روی حرارت کم به مدت یک ساعت بگذارید تا بجوشد. محلول را از صافی بگذرانید و استفاده کنید.

۹. زنجبیل


زنجبیل دارای خواص ضد ویروسی است. برای تهیه دم کرده زنجبیل، شیرین بیان و رازیانه، ترکیب دو قاشق چایخوری ریشه تازه زنجبیل خرد شده، دو قاشق چایخوری رازیانه و یک قاشق چایخوری ریشه شیرین بیان خشک را در دو فنجان آب جوش بریزید. درب آن را پوشانده و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید بجوشد. یک یا دو قاشق چایخوری عسل برای شیرین کردن دم کرده استفاده کنید. یک تا دو فنجان، هر یک تا دو ساعت بنوشید اما در روز بیش از سه فنجان ننوشید.

۱۰. عسل


عسل مدت هاست که در طب سنتی چینی برای سرفه استفاده می شود زیرا خلط آور طبیعی است. عسل به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و التیام دادن زخم ها در کاهش التهاب مجاری تنفسی و کاهش سرفه موثر است. یک قاشق غذاخوری عسل را در یک فنجان آب گرم حل کرده و بنوشید. این نوشیدنی مناطق حساس گلو را پوشش داده و در مجموع گلو را نرم می کند.

معجون ضد سرفه


اگر سرفه آزارتان می دهد این معجون را در خانه آماده و مصرف کنید. به خاطر داشته باشید اگر سرفه شما طی چند روز برطرف نشد حتماً به پزشک مراجعه کنید. این معجون تنها باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و سرفه زودتر دست از سرتان بردارد.

مواد لازم:


۴/۱ قاشق چایخوری فلفل قرمز
۴/۱ قاشق چایخوری زنجبیل
یک قاشق سوپخوری عسل
یک قاشق سوپخوری سرکه سیب
دو قاشق سوپخوری آب
تمام این مواد را در یک فنجان ریخته و خوب مخلوط کنید.

چند راهکار دیگر


آبنبات های سرد بمکید. خشکی گلو باعث خارش شده اما این آبنبات ها با سرد کردن، التهاب و خارش گلو را کاهش می دهند.

یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب مخلوط کنید و آن را بنوشید. سرکه به عنوان ضدالتهاب و ضدعفونی کننده در پاکسازی گلو موثر است.

زیاد استراحت کنید. استراحت بدن را قادر می سازد تا ذخیره کردن انرژی به اندازه کافی برای مبارزه با عفونتی که باعث سرفه شده مبارزه کند. هوای اطراف خود را تمیز نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که هوای خانه (محل تنفس) از مواد محرک موجود در هوا مانند دود سیگار یا دود شومینه عاری است.
ناخالصی هوا به ریه ها آسیب می زند و سرفه را تشدید می کند.

غرغره با آب نمک


ساده ترین راه حل برای کاهش سرفه غرغره با آب نمک است. هر یک یا دو ساعت غرغره را تکرار کنید. بهتر است نمک را با آب گرم مخلوط کنید. آب نمک خاصیت جمع کنندگی دارد و برای کمک به کاهش تحریک و التهاب گلو موثر است.

دانه خردل


دانه خردل به طور کلی به عنوان ادویه ای مفید شناخته شده و در واقع غنی از مواد مغذی گیاهی، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست. دانه این گیاه محرک است. اما برای سرفه مرطوب مفید است. دانه خردل حاوی ترکیبات گوگرد است که خلط آور است. برای استفاده از این خاصیت باید دانه های خردل را خرد کرده و یک قاشق چایخوری از پودر دانه ها را به مدت ۱۵ دقیقه در یک فنجان آب گرم قرار دهید.

تندرستی/ شماره ۱۳۲/ مهستی خیری/ صفحه ۳۰
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات