پژوهشگران دانشگاه امام حسین راداری را برای بارورسازی ابرها عرضه کردند که قادر است با دقت بالا قابلیت بارور سازی ابرها را برآورد کند و در حال حاضر این رادار در اصفهان مراحل تست میدانی را طی می کند.

به گزارش افکارنیوز ، محسن فیروزمند- از محققان این طرح با اشاره به جزئیات این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در پروژه تحقیقاتی که در دانشگاه امام حسین اجرایی شد اقدام به طراحی و ساخت رادار هواشناسی به نام رادار هواشناسی" آسمان" شد.

وی ادامه داد: این رادار با هدف تشخیص و رصد ابرهایی با قابلیت بارور شدن دارند، طراحی و ساخته شده است.

فیروزمند به بیان نحوه عملکرد این رادار پرداخت و اظهار داشت: این رادار سیگنالی را در باند X ارسال می کند و توسط پردازشگری سیگنال هایی که به سمت زمین برمی گردند را دریافت و تحلیل می کند.

این محقق با بیان اینکه این پردازشگر قادر به تخمین دانسیته ابر است، ادامه داد: بر اساس میزان دانسیته ابرها می توان متوجه شد که ابری قابلیت بارور شدن دارد یا خیر.

وی اضافه کرد: اطلاعات به دست آمده از این برآورد در اختیار مراکز مربوط ارسال قرار داده خواهد شد تا آنها با استفاده از یکسری مواد اقدام به بارورسازی ابرها کنند.

فیروزمند برد رادار آسمان را ۲۰۰ کیلومتر ذکر کرد و یادآور شد: این رادار ابرهایی که در فاصله تا ۲۰۰ کیلومتری باشند را تشخیص می دهد و با یکسری آنالیز داده ها را ارسال می کند.

این محقق تیم رادار آسمان با اشاره به میزان دقت این رادار، خاطر نشان کرد: این رادار را با رادارهای روسی مقایسه کردیم و مشاهده شد که پارامترهایی که استخراج می کند از نوع روسی بهتر است.

وی از کاربرد آزمایشی این رادار خبر داد و اظهار داشت: این رادار به منظور انجام تست های میدانی در منطقه کوهپایه اصفهان مستقر شده و در حال انجام این تست ها است.

فیروزمند با تاکید بر اینکه این طرح یک پروژه یک ساله بوده است، گفت: این پروژه در راستای بومی سازی این نوع رادارها و قطع وابستگی به سایر کشورها چون روسیه اجرایی شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات