این مطلب تنها خطاب به آقای دایی نیست بلکه می تواند برای شما هم مفید باشد تا یاد بگیرید چطور عصبانیت های خود را کنترل کنید.

به گزارش افکارنیوز ، این روزها عصبانی شدن بیش از اندازه علی دایی حسابی نقل محافل فوتبالی است. هر کس ماجرای یکی از عصبانیت های این مرد فوتبال ایران را تعریف می کند، اینکه چطور سر فلان داور داد کشید یا با داور دیگری دعوا کرد یا در برنامه نود حسابی با فردوسی پور جر و بحث کرد و… . کافی است در اینترنت اسم علی دایی را بزنید تا با همه خبرها و عکس های مربوط به عصبانیت او مواجه شوید. در اینجا سراغ یکی از روانشناسان رفتیم تا از او بپرسیم چرا آقای دایی اینقدر عصبانی است و باید چگونه این عصبانیت خود را کنترل کند؛ البته این مطلب تنها خطاب به آقای دایی نیست بلکه می تواند برای شما هم مفید باشد تا یاد بگیرید چطور عصبانیت های خود را کنترل کنید.

آقای دایی عصبانیت تان را توجیه نکنید


وقتی شما عصبی هستید، فکر شما خیلی مبالغه​آمیز و بیش از حد هیجانی می شود. جایگزین کردن این افکار با افکار منطقی را تمرین کنید. مثلا به جای اینکه به خودتان بگویید «وای چقدر وحشتناک است، غیر قابل تحمل است، همه چیز خراب شده است و هیچ کس به فکر نیست» ، بگویید «بسیار ناامید کننده است اما در هر جای دنیا ممکن است فساد پیش بیاید، عصبانی شدن من چیزی را درست نمی کند، باید به فکر راه حل بود. » وقتی با خودتان یا یک فرد دیگری حرف می زنید مراقب کاربرد لغاتی مثل «هرگز» یا «همیشه» باشید. جملاتی مثل «این فوتبال هرگز درست نمی شود» یا «تیم من همیشه مورد ظلم واقع می شود» ، جملات درستی هستند ولی با به کار بردن آنها فقط احساس می کنید که عصبانیت شما توجیه می شود و فکر می کنید که هیچ راهی برای حل مشکل شما وجود ندارد. همچنین باعث فراری دادن یا تحقیر افرادی می شوید که احتمالا تمایل دارند برای یافتن راه حل به شما کمک کنند. به خودتان یادآوری کنید که عصبانی شدن چیزی را درست نمی کند و به وسیله آن احساس بهتری پیدا نخواهید کرد (حتی ممکن است بدتر هم بشوید) .

با همه نجنگید


طبیعی است که وقتی مورد انتقاد هستید از خودتان دفاع کنید ولی نجنگید. در عوض به علت گفته شدن آن کلمات گوش کنید. پیامی که فرد می خواهد بدهد ممکن است نادیده گرفته شود و مشخص نشود. ممکن است لازم باشد خیلی صبر کنید و به زمانی برای تنفس احتیاج داشته باشید ولی اجازه ندهید که عصبانیت باعث شود کنترل بحث را از دست بدهید. با خونسردی می توانید از خراب شدن اوضاع جلوگیری کنید.

همان روش قدیمی را فراموش نکنید


شمردن تا ۱۰ یا فرستادن یک صلوات تنها برای کودکان و بچه ها نیست! هنگامی که در شرایطی قرار می گیرید که از چیزی عصبانی می شوید با شمردن آهسته از یک تا ۱۰ وقفه زمانی ایجاد کنید. حتی می توانید با خود قرار بگذارید که هر وقت عصبانی شدید ۳ صلوات بفرستید و بعد تصمیم بگیرید، این کار باعث می شود تا احساس خشم اولیه تاحدودی فروکش کند. بعد از این کار اگر همچنان عصبانی بودید توصیه می کنیم از موقعیت یا فردی که شما را عصبانی کرده است کمی دور شوید تا بتوانید بر اعصاب خود مسلط شوید.

قبل از هر عکس العملی فکر کنید


در شرایط عصبانیت ممکن است هر حرفی را بزنید یا حرکتی را انجام دهید که در شأن شخصیت شما نباشد و موجبات پشیمانی شما را به وجود آورد. قبل از هرگونه صحبت کردن یا نشان دادن عکس العمل چند ثانیه فکر کنید که عکس العمل تان چه تصویری از شما می سازد، این مدت را می توانید با شمردن برای خود فراهم کنید تا فرصت تفکر یابید. مزیت دیگر این کار این است که به طرف دیگر نیز فرصت می دهید تا حرف یا اشتباه یا حرکت خود را جبران کند یا طرف سوم برای آرام کردن محیط کمک کند.

عصبانیت شما تاثیری ندارد


بخشودن شاید از قدرتمندترین ابزارهایی باشد که در اختیار بشر قرار داده شده است. اگر شاهد ناعدالتی یا ظلمی بوده اید و از وقوع آن خشمگین و عصبانی هستید، اجازه ندهید این احساس عصبانیت مدام در شما بزرگ و بزرگ تر شود و تبدیل به احساس کینه شود چراکه بیشترین کسی که آسیب خواهد دید خود شما خواهید بود. تمام موقعیت ها را به همان بی عدالتی تعمیم ندهید و فکر نکنید همه دنیا بسیج شده اند که حق شما را نابود کنند. برخورد با بی عدالتی ها را به مراجع قانونی بسپارید و خودتان سعی کنید با بخشیدن آرامش پیدا کنید، مسلما با عصبانیت شما چیزی حل نخواهد شد. بسیار غیرمنطقی است که انتظار داشته باشید همه، در تمام شرایط طبق خواسته های شما عمل کنند. وقتی مهارت های درست و صحیح برای عصبانی شدن را یاد بگیرید و تمرین کنید، هیچ وقت از عصبانیت تان به عنوان یک بهانه استفاده نخواهید کرد. مسئولیت حرف هایی که می زنید و کارهایی که می کنید را گردن می گیرید، حتی اگر از عصبانیت جنون پیدا کنید.

نفس عمیق بکشید


اگر در یک موقعیت تنش زا بوده باشید متوجه شده اید که به طور سطحی نفس می کشید، این نفس کشیدن های سطحی ناشی از استرس هستند که در آخر منجر به عصبانیت شما هم می شوند. اگر یاد بگیرید نفس عمیق بکشید (با دیافراگم نفس کشیدن) اضطراب عمومی را از خود دور می کنید، فشار خون تان پایین می آید و ضربان قلب تان منظم می شود. خود را کناری بکشید، چشمان تان را ببندید و نفس عمیق بکشید، سعی کنید صدای تنفس تان را در حال دم و بازدم بشنوید؛ ذهن خود را ببندید، اجازه ندهید هیچ صدای دیگری را غیر از تنفس تان بشنوید؛ نفس های آرام و عمیق بکشید، ضربان قلب تان آرام تر می شود و عصبانیت فروکش می کند.

محرک ها را کاهش دهید


استرس، عصبانیت و بی خوابی پیامد ورود کافئین زیاد به بدن هستند. کافئین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که بر خلاف تلاش شما برای آرامش عمل می کند. برای شروع، یک هفته نسخه ما را امتحان کنید، خواهید دید محرک های کمتر چگونه بر استرس کلی بدن اثر می گذارد. قهوه بدون کافئین بنوشید یا چای سبز مصرف کنید. همچنین سودا و دیگر نوشیدنی های الکی را دور بریزید.

دنیا به کام شما نمی چرخد


به طور منطقی عصبانیت را شکست دهید چون عصبانیت حتی وقتی که موجه است، می تواند به سرعت غیر منطقی شود. پس منطق سرد و خشک را به کار ببرید. به یاد داشته باشید که دنیا به خاطر شما به وجود نیامده است. شما فقط برخی نقاط سخت زندگی روزمره را تجربه می کنید. آیا خود شما زمانی که عصبانی می شوید بهترین کارتان را انجام می دهید؟ افراد عصبی اغلب خواستار چیزهایی مثل انصاف، قدردانی، موافقت و تمایل به انجام کارها طبق میل شان هستند. البته همه ما این چیزها را می خواهیم و اگر به آنها نرسیم ناراحت و ناامید می شویم. اما افراد عصبی خواستار اینها هستند و زمانی که خواسته هایشان برآورده نشود، ناامیدی آنها به عصبانیت تبدیل می شود. به عنوان بخشی از تجدید سازماندهی شناختی، افراد عصبی باید از ماهیت خواسته خود آگاه باشند و توقعات و انتظارات خود را به آرزو تغییر دهند. به عبارت دیگر گفتن عبارت «من آن چیز را دوست دارم» ، خیلی بهتر است از عبارت «من آن چیز را می خواهم» یا «من باید آن چیز را داشته باشم» . وقتی شما نمی توانید به چیزی که دوست دارید برسید، با واکنش های طبیعی روبه رو می شوید؛ ناامیدی، یأس یا ناراحتی ولی نباید عصبانی شوید.

قبل از پاسخ دادن فکر کنید


افراد عصبی اغلب با شتاب و دستپاچگی نتیجه می گیرند و برخی از این نتیجه گیری ها می تواند کاملا غلط باشد. اگر شما در یک بحث پر هیجان حضور دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که سرعت پاسخ دادن خود را کم کنید و به پاسخ هایی که می خواهید بدهید خوب فکر کنید. هر چیزی که به فکرتان می رسد را به زبان نیاورید بلکه صبر کرده و در مورد آنچه که می خواهید بگویید خوب فکر کنید. در همان موقع به حرف های طرف مقابل هم به دقت گوش کنید و قبل از پاسخ گفتن به خودتان فرصت فکر کردن بدهید.

برخی افراد عصبی ترند


افرادی که به راحتی عصبانی می شوند به طور کلی دچار مشکلی هستند که روانشناسان آن را «تحمل کم خشم یا ناکامی» می نامند، یعنی احساس می کنند که نباید دچار رنجش و ناخرسندی، گرفتاری یا دلخوری شوند. آنها نمی توانند با آرامش کاری را انجام دهند و به ویژه اگر شرایط تا حدی ناعادلانه به نظر برسد، عصبانی می شوند. مثلا اگر به خاطر یک اشتباه جزئی، کمی سرزنش شوند، به شدت عصبانی خواهند شد. آقای دایی را می توان جزو همین گروه دانست که از وقتی متوجه ناعادلانه بودن فضای فوتبال شده دیگر نمی تواند به راحتی خشم خود را کنترل کند. این گروه از افراد گمان می کنند هنگام عصبانیت باید به گونه ای احساس خود را بیرون بریزند، در حالی که تحقیقات نشان داده که «گلاویز شدن» و بد و بیراه گفتن نه تنها فرد را آرام نمی کند بلکه عصبانیت و خشم را تشدیدهم می کند و به فرد (یا طرف مقابل) برای حل مشکل کمکی نمی کند. بهترین کار این است که پی ببرید چه چیزی باعث خشم شما می شود و سپس شیوه هایی برای جلوگیری از آنها را به کار ببرید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات