سلامت>  عمومی- زهرا رفیعی: کابوس خیلی هاست به خصوص کابوس کسانی که فکر می کنند آب هم می خورند چاق می شوند.

 کافی است یک آشنای قدیمی بعد از مدت ها آنها را ببیند و با ملاحظه و رودربایستی بگوید کمی تپل شده ای؛ این یعنی حتی اگر لباس های قدیمی شهادت بدهند که هنوز تنشان همان اندازه سابق است بازهم سراغ رژیم های سرسختانه می روند و لذت زندگی را بر خود حرام می کنند. خوردن برای بیشتر آدم ها نه تنها امری لذتبخش است بلکه با آن آرامش نیز می گیرند. کم و زیاد آن فرقی نمی کند کافی است در یخچال را باز کنید و مدت ها به آن خیره شوید؛ چه دست پر برگردید چه دست خالی یخچال برای همه ما مأمن و پناه است. به گفته دکتر فرید ذاکر پژوهشگر کاهش وزن، چاقی با ترس های ما، با شخصیت ما و مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم ارتباط دارد. او در مورد آسیب های روانی کسانی که رژیم های سرسختانه می گیرند با همشهری به گفت و گو نشست.

آیا چاقی ریشه های روانشناسانه دارد؟

بله، قطعا همینطور است و برخلاف تصور رایج که تنها تغذیه و ورزش را به عنوان ۲ عامل تعیین کننده وزن معرفی می کنند، این موضوع چندوجهی تر و پیچیده تر است و بدون شک بعد روانی هم دارد. بعضی ساختارهای ذهنی و الگوهای رفتاری منجر به چاقی می شوند. این ساختارها و الگوها بعد از نیم قرن مطالعه و تحقیق روانشناس ها درباره موضوع چاقی، امروزه به خوبی تعریف شده اند. از زمانی که آلبرت استانکارد در بررسی افرادی که پرخوری شبانه داشتند توجهش به این موضوع جلب شد، تا امروز که روانشناسان بزرگ دنیا مثل آلبرت الیس و جودیت بک، چاقی را مورد توجه قرار داده اند، موضوع بسط پیدا کرده و در زمان ما روانشناسی کاهش وزن یک هویت مستقل و متمایز یافته و تأثیر آن در کاهش وزن موفق و ماندگار به اثبات رسیده است.

ویژگی روانشناختی افرادی که در زمان استرس به خوردن روی می آوردند چیست؟ آیا این ویژگی قابل اصلاح و درمان است؟

البته این یک تجربه تقریبا عمومی است و اغلب مردم چنین تجربه ای داشته اند و علت آن هم احساس خشنودی و رضایتی است که غذا به آدمیزاد می دهد. غذا خوردن به برخی کمک می کند تا بر هیجانات منفی غلبه کنند. غذا به عنوان یک مسکن، ویژگی های منحصربه فردی دارد، به سادگی در دسترس است، جامعه به آن نگاه منفی ندارد، خوردن آن به فرد احساس قدرت می دهد، خاطرات شیرین را زنده می کند و شاید حتی فرد را به یک دنیای امن و بی دغدغه، یعنی دنیای کودکی و آغوش مادر برگرداند.

اما اگر این موضوع شکل افراطی به خود بگیرد، می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود؛ چه کسانی در معرض این مشکل هستند؟

معمولا کسانی که از مهارت مدیریت استرس یا حل مسئله برخوردار نیستند، در روابط فردیشان ابراز وجود نمی کنند، جسارت بیان نظراتشان را ندارند، همیشه کوتاه می آیند و نظر دیگران را بر نظر خود ترجیح می دهند، بعد احساس نارضایتی ناشی از این رفتار را با غذا تلافی می کنند. این افراد با خوردن غذا روی خشم و ناراحتی شان سرپوش می گذارند، خودشان را وقف دیگران می کنند و کم کم از علاقه هایشان دور می شوند و به این ترتیب رفته رفته از درون تهی شده و در مواقع ناراحتی راه چاره دیگری غیراز خوردن غذا به ذهنشان خطور نمی کند. البته از نقش هایی که جامعه به فرد می دهد هم نباید غافل شد. خیلی وقت ها می خواهیم نقش یک مادر فداکار یا همسر مهربان را تمام و کمال ایفا کنیم و در این بین خودمان را فراموش یا حتی قربانی می کنیم اما این مشکل هم مثل هر مشکل دیگری راه حل خود را دارد و قابل علاج است.

چگونه؟

با آموزش مهارت هایی مثل تصمیم گیری، انتخاب، خویشتن داری، ابراز وجود، تنظیم رابطه متعادل با اطرافیان و مدیریت انتقادهای آنها، توانایی حل مسئله و مدیریت خشم و استرس و درنتیجه به دست گرفتن سررشته زندگی؛ با بالا بردن درجه پذیرش فرد، طوری که با ناملایمات که لازمه زندگی است نجنگد و نگرش خود را به مشکلات عوض کند؛ با زندگی در لحظه حال و تمرین حضور و ذهن آگاهی؛ با آگاهی پیدا کردن نسبت به زمینه های فکری و احساسی که سبب گرایش به سمت غذا می شود و جایگزین کردن افکار سالم به جای افکار اشتباه؛ با طراحی یک رابطه دوستانه و احترام آمیز با خود؛ با شکل دادن یک تصویر ذهنی درست از خود و با غنی تر کردن زندگی طوری که خوردن غذا تنها منبع لذت و حلاوت و آرامش در زندگی نباشد؛ مثلا با مطالعه کتاب، پرداختن به کارهای هنری یا امور معنوی و شرکت در فعالیت های گروهی مورد علاقه.

افراد زیادی را می شناسیم که سرسختانه رژیم های طاقت فرسایی می گیرند و همیشه در حسرت خوردن شیرینی خامه ای و تنقلات به سرمی برند، آیا این افراد کار درستی انجام می دهند؟

آنهایی که رژیم های سخت می گیرند از یک جهت قابل تحسین هستند چون برای سلامتی و زیبایی شان اهمیت قائلند و برای رسیدن به این هدف حاضرند هر سختی را تحمل کنند و این قابل احترام است اما این کار درست نیست و فشار جسمی و روحی سنگینی را به آنها وارد می کند. رژیم گرفتن یعنی رفتن زیر بار اجبار و تحمیل، یعنی محبوس کردن خودمان در یک چارچوب غیرطبیعی. شخصی که رژیم می گیرد مثل پرنده در قفس است. کدام پرنده در قفس آرامش و احساس خوب دارد؟ و اصلا آیا جای پرنده در قفس است؟ جالب اینجاست که واقعا نیازی هم به این همه رنج و مشقت برای رسیدن به یک موضوع آسان نیست. داشتن وزن متعادل یک امر طبیعی است و برای داشتن آن سختی کشیدن لازم نیست.

آیا چنین افرادی فشارهای روانی به خود وارد می کنند؟ تأثیر آن چیست؟

شخصی که رژیم می گیرد با تحمیل اجبارهای غذایی به خود و چشم پوشی از غذاهای دلخواه، هسته یک ناخشنودی را درون خود شکل می دهد که می تواند منجر به بروز احساسات منفی و رفتارهای واکنشی شود. به علاوه، بیشتر از ۹۰درصد افرادی که رژیم می گیرند به دلیل ولع های جسمی و ذهنی ناشی از محرومیت که رفته رفته در درونشان انباشته می شود، در ادامه آن ناکام می مانند و همین منجر به ناخشنودی دوم می شود. رژیم گیرنده ها در این شرایط احساس شکست و بی کفایتی کرده و رگباری از انتقادهای تند را نثار خود می کنند. ادامه این وضع معمولا منجر به احساس ناکارآمدی و افت اعتمادبه نفس و حتی افسردگی می شود.

برای افرادی که با ویژگی جسمانی خود کنار آمده اند ولی به هر حال این ویژگی (چاقی) به آنها آسیب وارد می کند آیا می توان راه حلی ارائه کرد؟

درمان چاقی در کنار جنبه زیبایی، جنبه سلامتی دارد. چاقی مادر بیماری هاست. دیابت، فشار خون بالا، انواع و اقسام سرطان ها، آرتروز و سکته های قلبی و مغزی از دل چاقی بیرون می آیند. قبول داشتن چاقی مثل این است که بگویید من قبول دارم که یک گرگ در کمین من نشسته باشد؛ شکی نیست که طعمه گرگ خواهید شد. به زودی سر از مطب دکترها و بیمارستان ها و بعد سی سی یو و آی سی یو درخواهید آورد. افراد چاق بسته به میزان چاقی شان ۱۰ تا ۲۰سال کمتر از بقیه عمر می کنند؛ ممکن است ظاهرا افراد شاد و خندانی به نظر بیایند ولی خیلی وقت ها این ماسکی است که به چهره زده اند و در درون احساس ناخشنودی و حتی افسردگی دارند.

تکنیک شما برای درمان چاقی چیست؟

من و همکارانم معتقدیم کاهش وزن صحیح از ذهن آغاز می شود. با اینکه آموزش ها و تمرین های کامل در مورد تغذیه سالم ارائه و با مراجعین انجام می دهیم ولی چاقی را نتیجه علل و عوامل مختلف می دانیم و علت آن را فقط در بشقاب غذای شخص جست وجو نمی کنیم. ما برای مراجعینمان حق انتخاب و آزادی عمل قائلیم و به آنها رژیم نمی دهیم و در عوض با ارتقای آگاهی ها و تصحیح عادت ها و تنظیم رابطه شان با غذا کمک می کنیم تا خودشان تصمیم های درست در این باره بگیرند. روانشناسی کاهش وزن به شکل بسیار پررنگ و هماهنگ با آخرین یافته ها و تحقیقات در این خصوص انجام می شود و مدیریت غذاخوردن های احساسی، بخش مهمی از آن را تشکیل می دهد. ما برای جسم انسان که هدیه ای از جانب خداست احترام قائلیم و به خود اجازه نمی دهیم آن را دستکاری کنیم، یک جسم خارجی در آن کار بگذاریم یا قسمتی از آن را حذف کنیم و دور بیندازیم. با قرص لاغری و دستگاه لاغری مخالفیم و فکر می کنیم مسیر کاهش وزن سفری است که شخص خود با پای خود باید آن را طی کند و طی این مسیر است که شایستگی داشتن وزن کمتر را پیدا می کند. آگاهانه خوردن و تجربه غذا با حضور ذهن یک بخش اساسی از آموزش های ماست که منجر به یک رابطه دوستانه و لذتبخش با غذا به جای رابطه عشق و نفرتی که قبلا داشتند، می شود. پشتیبانی و تقویت انگیزه فرد به شکل های مختلف در برنامه ما ارائه می شود. به این ترتیب نتایج ماندگار هم به دست می آید. کسی که با این روش لاغر می شود مثل کسی است که یک دوره آموزش خوشنویسی را پشت سر می گذارد. چنین شخصی خطش هرگز به خط قبلی برنمی گردد و رشته هایش پنبه نمی شود؛ برخلاف رژیم ها و جراحی ها و قرص های لاغری که معمولا با برگشت وزن همراه است.

ویژگی های روانی کسانی که بهتر لاغر می شوند

کسانی که خمیره محکم تر و ثبات شخصیت بیشتری دارند، نظم پذیرترند و احساس تعهد و مسئولیتشان بیشتر است. می دانند در برابر مسائل و استرس هایشان چه موضعی بگیرند، انعطاف پذیرند و به موضوعات و مسائل، نگاه «همه یا هیچ» ندارند. از مشکلات روزمره در ذهنشان فاجعه نمی سازند و اگر در برنامه ای که در پیش گرفته اند خطایی از آنها سر زد فکر نمی کنند دنیا به آخر رسیده است. وجه بالغ در وجودشان قوی است و درک می کنند که برای رسیدن به هدف لازم است صبور بود و گام به گام پیش رفت و همه چیز را زود و یکجا نمی خواهند. این افرادتوقع های بیجا و اشتباه از خودشان ندارند مثلا فکر نمی کنند حتما باید ۵۵کیلو باشند. نگاهشان به لحظه حال است و نه آینده و برای داشتن احساس خوب و لذت بردن از زندگی منتظر فردا نمی مانند. با خود رابطه احترام آمیزی دارند یا می توانند چنین رابطه ای را شکل دهند و می دانند لازم است گاهی در زندگی از افراد متخصص کمک گرفت و خودشان را دانای کل نمی دانند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات